Yükleniyor...

Fed Başkanı Powell Açıklamalarda Bulunuyor

Amerikan Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

powell

Amerikan Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası açıklamalarda bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Fed’in geçtiğimiz yıl “Şahin Duruş“uyla birlikte enflasyonu yüzde 2’ye düşürme çabasıyla birlikte faizler artırılmıştı. Fed üyeleri para politikasından memnun ancak hedeflerin gerçeklememesi sebebiyle para politikasında sıkılaşmadan yanaydı.

Jerome Powell: Faiz Oranlarının Önceki Tahminlerden Daha Yüksek Olması Muhtemel

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının merkez bankası politika yapıcılarının beklediğinden daha yüksek olabileceği konusunda uyardı.

Merkez bankası lideri, enflasyonun 2022′nin sonlarında gösterdiği yavaşlamayı tersine çevirdiğini gösteren bu yılın başlarındaki verilere atıfta bulunarak, ileride daha sıkı para politikası konusunda uyarıda bulundu.

fed faiz ocak 2023

Powell bu hafta Capitol Hill’de iki kez yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

 “Son ekonomik veriler beklenenden daha güçlü geldi, bu da faiz oranlarının nihai seviyesinin muhtemelen önceden tahmin edilenden daha yüksek olacağını gösteriyor. Verilerin tamamı daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterecek olsaydı, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır olurduk.”

Powell’ın bu açıklamaları faizleri daha sert bir şekilde artırmayı işaret ettiğinden hem kripto para piyasasında başta Bitcoin fiyatı olmak üzere hem de küresel piyasalarda düşüş yaşanmasına sebep oldu. Powell’ın Ocak ayındaki toplantı sonrasında da benzer şeyler yaşanmıştı.

Konuşma, piyasaların genel olarak Fed’in ekonomiyi bir hendeğe sokmadan enflasyonu dizginleyebileceği konusunda iyimser olmasıyla geldi. Önceki toplantılarda alınan kararlar da bunu destekler nitelikte. Powell ve katılımcılar enflasyonun yüzde 2’ye düşürülmesi konusunda fikir birliği içerisindeler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x