Yükleniyor...

Fed Başkanı Powell’dan Dijital Para Açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) nakit ile bir arada bulunması gerektiğini söyleyen bir takım açıklamalarda bulundu

fed baskani powelldan dijital para aciklamasi 1

Fed Başkanı Jerome Powell, Perşembe günü merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) nakit ile bir arada bulunması gerektiğini söyleyen bir takım açıklamalarda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Basel Bankacılık Denetleme Komitesi’nin ev sahipliği yaptığı bir sanal ödemeler konferansında konuşan Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası’nın CBDC’lerine ve Fed dahil yedi merkez bankasından oluşan bir gruba atıfta bulundu. Powell konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

”Raporda vurgulanan üç temel ilkeden biri, bir CBDC’nin nakit ve diğer para türleriyle esnek ve yenilikçi bir ödeme sisteminde bir arada bulunması gerektiğidir. Küresel ödemeler sistemindeki gelişmeler sadece kamu sektöründen değil, aynı zamanda özel sektörden de gelecektir.”

Powell, Fed Yönetim Kurulu’nun Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) araştırmacılar olarak çalışan Boston Federal Rezerv Bankası ile birlikte CBDC’ler üzerinde çalışmalar yürüttüğünü de ekledi.

Geçtiğimiz aylarda Powell, doların küresel rezerv para birimi olması nedeniyle, ABD’nin dijital dolar piyasa sürme konusunda hızlı davranmayacağını vurgulamıştı. Powell, Fed’in 2021’de konuyla ilgili olarak halkla görüşeceğini ve piyasaya sürmeden önce kongre onayı isteyeceğini söyledi. 

CBDC’ler, hükümetlerin ödeme verimliliğini artırabilecek ve blokzincirlerinde çalışan sistemler dolayısıyla maliyetleri düşürebilecek bir ödeme yeniliğidir. Ayrıntıların hala belirsizliğini koruduğu CBDC’ler, bu sistemlere karşı kişiler tarafından bugün çoğu işlemin zaten dijital olan parayı içerdiği şeklinde savunuluyor.

Bununla birlikte, bazı hükümetlerin CBDC’leri daha fazla mali gözetim için kullanabileceği endişeleri bulunuyor. ABD hükümetinin de CBDC gelişiminde gizliliği destekleyebileceği görülüyor.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x