Yükleniyor...

Glassnode Verilerine Göre Bitcoin’de (BTC) Satış Artıyor

Bir Glassnode araştırmasına göre, 155 günden fazla bir süredir Bitcoin'i elinde tutan trader'lar, satışa başladı.

bitcoin dump satis glassnode

Bir Glassnode araştırmasına göre, 155 günden fazla bir süredir Bitcoin’i elinde tutan trader’lar, satışa başladı.

Analiz platformu Glassnode, işlem gören kripto paraların ortalama yaşını ölçmek için bir barometre olan Average Spent Output Lifespan’ı (ASOL) inceledi. Metriğe göre, uzun vadeli sahiplerin Bitcoin’lerini satarak karlarını gerçekleştirdiklerini gösteriyor.

btc ea asol 6m 860x482 2

Yukarıdaki grafik girişe göre ayarlanmış ASOL’u gösteriyor. Metrik, Bitcoin fiyatının 9.800 dolardan 18.800 dolara kadar yükselmesine denk gelen bir dönem olan 18 Kasım’dan önce yükseliyordu. Giderek daha fazla uzun vadeli trader grafiğe göre kripto para birimini yerel zirvelerinde sattı.

Glassnode, uzun vadeli BTC sahiplerinin LTH (Long-Term Holder) ölçümünü yaparak, durumu detaylandırdı. LTH, uzun vadede birikim yapan cüzdanların karda mı zararda mı olduğunu gösteren bir metriktir. Metrik, Bitcoin 17.670 dolar civarında işlem yaparken 17 Kasım’da 12.3 milyon BTC’de zirveye ulaştı. Ancak bundan sonra, kripto para biriminin fiyatı yükselmeye devam etti, ancak LTH neredeyse 200.000 BTC düştü. Glassnode’un analisti Liesl Eichholz, şunları söyledi:

“Bu ASOL’un uzun vadeli sahiplerin anlamlı miktarda BTC’yi gerçekten de Kasım ayı sonlarında sattığına dair göstergesini destekliyor.”

Bitcoin Fiyatında Durum Nedir?

Uzun vadeli sahiplerin kârlarıyla Bitcoin treninden atlamasını piyasanın altında yatan zayıflığın bir işareti olarak yorumlayabiliriz. Yine de Glassnode, kar alma davranışının aslında bullish olduğunu açıkladı:

“Yukarıda görülen toplam LTH arzındaki büyük düşüşler sezgisel bir anlam ifade ediyor; Bu uzun vadeli sahipler kar elde ettikçe, yeni perakende yatırımcıların, tarihsel olarak Bitcoin’in en büyük boğa piyasalarını yönlendiren pazara girmeleri için yer bırakıyor.”

Açıklamalar, daha güçlü olumsuz düzeltmelerin ardından son Bitcoin geri dönüşlerinin telaşını yansıtıyordu. Kısa süre önce, kripto para birimi 20.000 dolara yakın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak yeni zirve, satıcıları çekti ve fiyatın 18.100 dolara kadar düşmesine neden oldu. Bitcoin daha sonra 19.500 doların üzerine çıktı ve boğaların genel piyasa eğiliminin kontrolünde olduğunu gösterdi.

“BTC’nin fiyatı bu tarihsel eğilimi takip ederse” diye ekledi Eichholz, “Bu, zirveye ulaşmadan önce daha fazla fiyat artışına hazır olduğumuzu gösterir.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x