Yükleniyor...

Gündem: XRP Yakımları

Geçtiğimiz günlerde Ripple'ın eski yöneticileriden Matt Hamilton bir açıklama gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde Ripple’ın eski yöneticileriden Matt Hamilton bir açıklama gerçekleştirdi. Ripple şirketinin emanet cüzdanda duran XRP varlıklarının yakılabileceğine dair açıklamaları tartışma yarattı. Bildiğiniz üzere Ripple’ın SEC ile olan davası 2020 senesinden beri devam ediyor ve henüz bir sonuca ulaşabilmiş değil. Bugün sizlerle beraber olası XRP yakımlarını, SEC davasında gelinen son noktayı ve fiyat analizini inceleyeceğiz. 

Dilerseniz öncelikle Ripple’dan bahsedelim. Bildiğiniz üzere Ripple, internet aracılığıyla para iletebilmek adına kullanılan bir iletişim protokolüdür. Amerika merkezli Ripple Labs şirketi tarafından 2012 senesinde geliştirildi ve piyasaya sürüldü. Bankaların, tezgah üstü piyasaların, dijital varlık borsalarının ve büyük şirketlerin blokzinciri teknoloji kullanarak güvenli ve düşük ücretli işlemler yapılmasını mümkün hale getirmek amacıyla tasarlandı.  

XRP-SEC Davası olarak bilinen bu hukuki süreç 2020 senesinde başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, Ripple Labs’i kayıt dışı menkul kıymet hizmeti sunarak haksız kazanç elde etmeyle suçladı. Kripto para ekosisteminde yer alan ilk dava olarak bilinen bu hukuki süreç sonlandığında büyük bir patlama yaşanacağı kesin. Sürekli olarak belgelerin toplandığı ve tarafların çoğaldığı toplu dava en son 26 Ağustos 2022’den 18 Kasım 2022 tarihine ertelenmişti. Geride bıraktığımız Mart ayında ise piyasalarda bu davanın Nisan ayı içerisinde Ripple lehine sonlanacağı olmuştu. Bu duyumla beraber Bitcoin’de yaşanan rallinin de etkisiyle XRP fiyatı ivmelenmeye başladı. Nisan ayı içerisinde dava sonuçlanmadı fakat uzmanlar, Ripple davasının sonucunun şu an için 2023 senesinde biteceğini ön görüyor. Aynı zamanda Ripple Labs Genel Danışmanı olan Stuart Alderoty de davanın sonucu için 2023 senesini işaret etti. Coinmarketcap’te en büyük 6. kripto para birimi olan Ripple’ın bu davanın sonucunda kazanan taraf olacağı kesin gözle bakılıyor.  

Son haber başlığında ise Ripple’ın Eski Geliştirici Direktörü Matt Hamilton, Ripple’ın emanet cüzdanlarında depolanan tüm varlıkları yakabileceği açıklamasıydı. Uzun bir süre Ripple’da çalışmış olan Hamilton, bu açıklamayı gerçekleştirirken mevcut dava ile ilgili yorumlar da gerçekleştirdi. Emanet edilen varlıkların serbest bırakıldıktan sonra programlanmış hesaplar için devre dışı bırakmaya karar verilebilir. Bu serbest bırakılan varlıklar ise Ripple dahil hiçbir kişi tarafından erişilemez hale getirilebilir. Aralık 2020 senesinde doğrulayıcılara emanet edilen XRP’lerin yakılması için bir oy kullanılmasını düşünen taraflar da var. Bu durumun gerçekleşmesi durumunda da SEC’in Ripple’a emanet edilen tokenları yakabileceği de kesinleşebilir. Genel olarak piyasada XRP ekosisteminin büyümesi adına varlıkların yakılması yönündeki düşünceler savunuluyor.  

Ripple’ın kayıt defterinde olan verilere göre ise bugüne kadar 11 milyondan fazla Ripple’ın yakıldığı görülüyor. Bildiğiniz gibi yakma işlemleri, bi ağ ya da proje tarafından bir varlık için deflasyonist bir model oluşturmak amacıyla kullanılıyor. Azalan bir arz, talep arttığında fiyatın da artması bekleniyor. Ripple’ın CTO’su David Schwartz, XRP ağında varlığın değerinin artması için tasarlandığını doğrulamıştı. Toplamda 100 milyar arzı olan Ripple yakımlarının devam edeceğini de ekledi.  

XRP’nin piyasa değeri son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde %0.70’in üzerinde değer kaybetti. Şu an fiyatlandığı 0.42 dolar bandı ile tüm zamanların en yüksek değerinin yaklaşık %90 altında seyrediyor. Mart ayında 0.58$ ile son zamanların en yüksek seviyelerini gördü ancak oradan yaklaşık %28 değer kaybetti. Mevcut bir düşüş trendi olmadığı süreci yukarı hareketler ve testler muhtemel gibi duruyor. Hatta 0.38$ bandını test etmesi de mevcut yükselişinin desteklenmesine yol açabilir. XRP’nin potansiyel artışını destekleyebilmesi için ise SEC ile olan davanın sonuçlanmasına ihtiyacımız var. Ya da sonuçlanacağına dair söylentiler bu yükselişi tetikleyebilir. Ripple’ın lehine verilecek kararlarla beraber yakın vadede bir artış gözlemlenecektir ve XRP’nin fiyatının 0.60$ üzerine çıkmasını sağlayacaktır. 200 ve 50 günlük hareketli ortalamasının altında seyreden XRP’nin 0.43 dolar direncini aşması olası yükselişleri tetikleyebilir. Ancak 0.40 doların aşağısındaki bir fiyatlama riskleri barındırabilir. Bu noktaların ise orta vadede bizlere alım fırsatı olarak dönebileceğini unutmamakta fayda vardır. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner