Yükleniyor...

BRC-20 Token’ları Nasıl İlerliyor?

Kripto yatırımcısının dilinden düşmeyen ve ciddi fiyatlara ulaşan BRC-20 token'larında son durum ne?

brc-20

Kripto yatırımcısının dilinden düşmeyen ve ciddi fiyatlara ulaşan BRC-20 token’larında son durum ne?

2023’ün Ocak ayında Ordinals protokolünün Bitcoin ağında adım atmasıyla başlayan süreç, BRC-20 token furyasına kadar uzandı. Protokolün ilk aşamalarında Bitcoin’in en küçük birimi olan “satoshi”ler üzerine işlenen Ordinals NFT’lerinin popülaritesi giderek artırmıştı.

Son 1 aylık süreçte ise yine satoshilerin üzerine metinler dahil edilerek tokenlar üretilmeye başlandı. Bitcoin ağının güvenliğinden güç bularak faaliyet gösteren BRC-20 token’ları, son zamanlardaki yükselişleriyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu token’ların öne çıkan bazı isimler ise, PEPE, ORDI, OG, NALS, PIZA, MEME, ELON, B, SHIB ve MOON oldu.

BRC-20 Akımının Başlangıcı

BRC-20 akımı, ilk olarak Ordinals protokolünün ön plana çıkmasıyla adını duyurdu. Ordinals NFT’lerinin günden güne ön plana çıkması, BRC-20’deki diğer token’ları da ön plana çıkardı. Ordinals’ın hem token değeri hem de NFT değeri olarak kendisini giderek üst seviyelere taşıması, yatırımcıların ilgisini çekti. Arından BRC-20’deki token’ları araştıran kripto yatırımcısı, birçok token’a yöneldi. Bu token’lar arasında zirvenin bir diğer adayı ise PEPE olmuştu.

pepe

PEPE’de oluşan çılgınlık, BRC-20’yi tüm kripto piyasasına yaydı. Son 30 gün içersinde yüzde 7.000 artış gösteren PEPE, hala daha BRC-20 akımının başrollerinden biri konumunda. Büyük borsalarda da listelenen PEPE, daha büyük kitlelere hitap edip, yatırımcılara güven verdi. Kripto piyasasındaki hacmin büyük bölümünü kendisinde toplayan PEPE, BRC-20 furyasını daha da değerli hale getirdi. PEPE’nin ardından onlarca BRC-20 token’ı, saatler içersinde ciddi fiyatlamalar gösterdi.

ordinals btc.png

PEPE ile ilgili gündemi sarsan son olay, Elon Musk’tan geldi. Twitter ve Tesla’nın sahibi olan Musk, geçmiş zamandaki memecoin paylaşımları ile kendini gösteriyordu. PEPE’nin yakaladığı furyaya bir destek de Musk’tan gelince, PEPE o gün içersinde tekrardan iki kat fiyatına ulaşmıştı. Musk’ın bu hareketindi sonrasında iyice hareketlenen BRC-20 trendi, resmen başladığını kanıtlamış oldu.

Nasıl Devam Ediyor?

PEPE’nin zaman zaman anlık yükseliş göstermesiyle yine hacim kazanan BRC-20 token’ları, geçen haftaya göre daha zayıf bir performans sergiliyor. PEPE’deki satıcıların hakimiyet, piyasadaki negatif haber akışı, düzenleyicilerin baskıları derken BRC-20 token’larıda bu durumdan etkilendi. PEPE ve ORDI’nin sırtlamış olduğu BRC-20 token’ları, güncel olarak 497,803 milyon dolar piyasa değerine sahip. Aynı zamanda BRC-20 token’larının son 24 saatlik işlem hacmi, 206,7 milyon dolar değerinde.

24.677 tane BRC-20 token’ı listesinde ORDI, zirvenin sahibi konumunda. 342,467 milyon dolar piyasa değerine sahip olan ORDI, güncel olarak 16,31 dolardan işlem görüyor. Son bir günlük işlem hacmi 197,88 milyon dolar olan ORDI, BRC-20 furyası nı ayakta tutan başlıca token şeklinde tanımlanıyor.

Ekran Resmi 2023 05 16 17.00.29

İkinci sırada gelen VMPX ise güncel olarak 0,17 dolar değerinde. 18,84 milyon dolar piyasa değerine sahip olan VMPX, borsa listelenmeleriyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Henüz fiyatlamamış BRC-20 token’larını odağına alan kripto yatırımcısı, VMPX’i dikkatle takip etmeye devam ediyor.

PEPE’yi ele aldığımızda ise, 15 milyon dolar piyasa değeri ile üçüncü sırada yer alıyor. 0,36 dolardan alıcı bulan PEPE, BRC-20 token’ları arasındaki en hareketli kripto para konumunda. Lansmanından bu zamanda kadar yüzde 7.000 değer kazanan PEPE, bu yükselişten sonra kripto sektörü hakkında bilgi sahibi olmayan insanlarada kendisini tanıtabildi.

PEPE ve ORDI’nin öncülüğünde devam eden BRC-20 trendi, hala daha yüksek hacimde seyrediyor. Sosyal medya rüzgarını da arkasına alan BRC-20 token’ları, dışarıdan yatırımcı çekme konusunda da başarılı bir performans gösteriyor. Pek çok yatırımcının ilgiyle takip ettiği BRC-20 token’larında özellikle PEPE ve ORDI, birçok veriye bakılarak yakından inceleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner