Yükleniyor...

Güney Kore, Kripto Paralara Yeşil Işık Yaktı

Güney Kore Ulusal Meclisi, kripto endüstrisini meşrulaştırmak için büyük bir adım olan Özel Finansal Bilgi Kanunu’nu kabul etti.

Güney Kore Kripto Paralara Yeşil Işık Yaktı scaled

Güney Kore Ulusal Meclisi, kripto endüstrisini meşrulaştırmak için büyük bir adım olan Özel Finansal Bilgi Kanunu’nu kabul etti. Ulusal Meclis’in bu tasarıya onay vermesi, Güney Kore’nin artık kripto para birimlerini tanıdığı anlamına geliyor. Kripto endüstrisi yöneticileri, yasanın sektörü meşrulaştırmaya yardımcı olacağına inanıyor.

Koronavirüs salgınının neden olduğu bir gecikmenin ardından 5 Mart’ta onaylanan mevzuat, özellikle yerel kripto borsaları etrafında kripto endüstrisinde kalite kontrolünü önemli ölçüde sıkılaştırıyor. Bu mevzuat, kripto borsalarının, Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kara para aklama (AML) ve terörü finanse etmeyi önleme yönergelerine uymasını gerektirmektedir. Borsaların ayrıca ülkede faaliyet göstermesi için Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (FSC) ve Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan (KISA) onay alması gerekecek. Şu an KISA lisansına sahip 6 adet borsa bulunuyor. Bunlar; Hanbitco, UPbit, Coinone, Bithumb, Korbit ve Gopax.

Bununla beraber kripto para borsalarındaki anonimlik de kaldırılacak. Kısacası borsalar, sadece gerçek kimliğini kullanan vatandaşlara hizmet sunabilecek. Şu an ülkede sadece birkaç borsa bu talimata uysa da, yasayla beraber bu da değişecek.

Yerel kripto endüstrisi yeni mevzuatın kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı. Güney Kore’nin önemli borsalarından Hanbitco‘yu da işleten Blockchain Derneği Başkanı Kim Seong-ah, yasanın uzun vadede kripto endüstrisini daha da meşrulaştıracağını söyledi. Kim Seong-ah, şu ifadeleri kullandı:

“Mevzuat, kripto borsa piyasasının sahtekarlık ve kötü muamele konusundaki zayıf kamu algısından kurtulmasına izin verecek.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x