Yükleniyor...

Hamster Kombat çılgınlığı bitmiyor: İranlı yetkililer eleştirdi!

Associated Press'in Pazartesi günkü raporuna göre, Telegram tabanlı kripto oyunu Hamster Kombat, İran'da ilginin arttığını gördü; yerel kullanıcılar, yaklaşan token lansmanı öncesinde basit dokun-kazan oyununa akın ediyor.

hamster kombat telegram oyunu

Associated Press’in Pazartesi günkü raporuna göre, Telegram tabanlı kripto oyunu Hamster Kombat, İran’da ilginin arttığını gördü; yerel kullanıcılar, yaklaşan token lansmanı öncesinde basit dokun-kazan oyununa akın ediyor.

Hamster Kombat’ın geliştiricileri Pazartesi günü yaptıkları duyuruda, oyunun şu anda toplam 200 milyon oyuncu çektiğini ve bu sayının 900 milyon olduğu bildirilen toplam Telegram kullanıcısının oldukça büyük bir payını temsil ettiğini duyurdu. Bu gelişme, 14 Haziran’da iddia edilen toplam 150 milyon oyuncudan daha fazla.

hamster kombat telegram veri

Hamster Kombat çılgınlığı tepkilere yol açtı

Hamster Kombat, YouTube ve Twitter’da da büyük bir büyüme kaydetti ve Pazartesi günü APden gelen buna benzer raporlar, oyunun büyük bir patlama yaşadığını destekliyor.

Ancak görünen o ki bu İran hükümetinin hoşuna gitmiyor. Ülkedeki oyuncular kripto ödülleri kazanma umuduyla telefonlarını dinlerken, İranlılar yüksek enflasyon, az iş ve Batı yaptırımlarıyla mücadele ederken, hükümet üyeleri bunu aşırı Batı etkisi olarak görüyor.

İran’ın genelkurmay başkan yardımcısı Tuğamiral Habibullah Sayyari, devlet tarafından işletilen IRNA haber ajansına şunları söyledi: “Düşmanın yumuşak savaşının özelliklerinden biri ‘Hamster’ oyunudur.” AP , Sayyari’nin, Batılı güçlerin İranlıların dikkatini başkanlık seçimlerinden uzaklaştırmaya çalıştığını, böylece “cumhurbaşkanlığı adaylarının planlarına dikkat etmediklerini” öne sürdüğünü de sözlerine ekledi.

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin Mayıs ayında helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından bu Cuma günü yeni cumhurbaşkanını seçecek. Devlet tarafından işletilen günlük bir gazete olan JameJam da Hamster Kombat’a olan ilgiyi eleştirerek bunun “bir gecede zengin olma ve çaba harcamadan zenginlik kazanma hayalini” teşvik ettiğini yazdı.

APye göre gazete şunu ekledi : “Çalışmak, başarılı olmak ve para kazanmak yerine bu tür oyunlara yönelen, kısa yollar ve beklenmedik fırsatlar arayan bir toplum, yavaş yavaş çaba ve girişimcilik kültürünü kaybediyor ve rahatlığa doğru ilerliyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner