Yükleniyor...

Hava Boşluklu Cüzdan (Air-Gapped) Nedir?

Hava boşluklu cüzdan, internetten ve her türlü kablosuz iletişimden tamamen ayrılacak şekilde tasarlanmış bir kripto cüzdan türüdür.

Hava boşluklu cüzdan

Hava boşluklu cüzdan, internetten ve her türlü kablosuz iletişimden tamamen ayrılacak şekilde tasarlanmış bir kripto cüzdan türüdür. Bu cüzdanlar genellikle diğer cüzdan türlerinden daha güvenli kabul edilir.

Hava Boşluklu Cüzdan Nedir?

Hava boşluklu bir cüzdan, internet ve her türlü kablosuz iletişim bağlantısı kesilmek üzere tasarlanmış bir tür kripto para birimi cüzdanıdır. Hava boşluklu cüzdanların bağlantısının kesildiği kablosuz iletişim türleri arasında Bluetooth, wifi, NFC (yakın alan iletişimi) ve hatta bazen USB sürücüler bulunur.

“Hava boşluğu” terimi, cüzdan cihazı ile herhangi bir çevrimiçi ağ veya kablosuz iletişim arasında fiziksel bir “hava boşluğuna” sahip olma konseptinden gelir ve bu durum, saldırılara ve açıklardan yararlanmalara karşı ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

Hava boşluklu cüzdan

Hava Boşluklu Cüzdan Nasıl Çalışır?

Hava boşluklu cüzdanlar, internet ve kablosuz iletişimden kopukken işlemleri kolaylaştırmak için, işlem verilerinin depolanabileceği küçük çıkarılabilir hafıza kartları olan taranabilir QR kodlarına veya mikro SD kartlara güvenir.

Air-Gapped Wallet genellikle, Bitcoin için Kısmen İmzalanmış Bitcoin İşlemlerini (PSBT’ler) veya farklı kripto para birimleri için diğer benzer kısmen imzalanmış işlemleri destekleyen bilgisayar tabanlı yazılım uygulamalarını kullanır.

Bu cüzdanların çalışma prensibi 3 adıma dayanır:

1. Adım: Kısmen İmzalanmış Bir Bitcoin İşlemi (PSBT) Oluşturma

Kullanıcılar genellikle alıcının Bitcoin adresini ve gönderilecek miktarı belirterek bir Bitcoin cüzdanı olan çevrimiçi bir cihazda bir işlem ayarlar.

Bu çevrimiçi cihaz, kullanıcının özel anahtarına sahip olmadığı için işlemi tam olarak imzalayamaz. Bunun yerine, kullanıcının özel anahtarı tarafından imzalanan dijital imza dışındaki tüm işlem ayrıntılarıyla Kısmen İmzalanmış bir Bitcoin İşlemi (PSBT) oluşturulur.

2. Adım: İşlemi İmzalama

İmzasız işlem, QR kod okutularak kullanıcının hava boşluklu cüzdanına aktarılır. İşlem ayrıca bir mikro SD kart tarafından okunabilen bir dosya olarak kaydedilebilir ve saklanabilir.

Air-Gapped Wallet, özel anahtara sahiptir ve işlemi çevrimdışı ortamda imzalar. Hava boşluklu cüzdanın, teoride özel anahtarı güvende tutması gereken internete veya kablosuz iletişime asla bağlı olmadığına dikkat etmek önemlidir.

3. Adım: İşlemin Yayınlanması

Tamamen imzalanan işlem, bir kez daha bir QR kodu veya mikro SD kart aracılığıyla çevrimiçi cihaza geri aktarılır.

Çevrimiçi cihaz, imzalanan işlemi Bitcoin ağına yayınlar. İşlem daha sonra madenciler tarafından işlenir ve onaylanır ve diğer işlemler gibi blokzincirine kaydedilir.

Hava boşluklu cüzdan

Hava Boşluklu Cüzdan Türleri

Hava boşluklu cüzdanlar çeşitli şekillerde olabilir, ancak aşağıdakiler en yaygın türleridir:

Hava Boşluklu Donanım Cüzdanları

Bunlar, özel anahtarları çevrimdışı olarak depolamak için tasarlanmış, özel olarak oluşturulmuş donanım aygıtlarıdır. Bu cüzdanlar genellikle, özel anahtarları çevrimiçi bir ortama veya kablosuz iletişime maruz bırakmadan işlemleri kolaylaştırır.

Bu cihazlarda genellikle işlem bilgilerini görüntülemek için dijital bir ekran ve işlemleri manuel olarak onaylamak için fiziksel veya dokunmatik düğmeler bulunur.

Air-Gapped Bilgisayarlar

Kullanıcılar ayrıca tüm bilgisayarı hava boşluklu bir cüzdan olarak hizmet vermeye adayabilirler. Bu bilgisayar genellikle hiçbir zaman internete bağlanmaz ve yalnızca özel anahtarları depolamak ve işlemleri imzalamak için kullanılır.

İmzasız işlemler, tipik olarak bir USB bellek aracılığıyla hava boşluklu bilgisayarlara iletilir ve imzalı işlemler aynı şekilde dışarı aktarılır. Bu yaklaşım daha karmaşık olabilir ve daha yüksek düzeyde teknik beceri gerektirir.

Hava Boşluklu Akıllı Telefonlar

Hava boşluklu bilgisayarlara benzer şekilde, bir akıllı telefon hava boşluklu cüzdan olarak da kullanılabilir. Telefonlar fabrika ayarlarına sıfırlanabilir ve herhangi bir internet bağlantısı olmadan kurulabilir. Cüzdan yazılımı bir SD kart veya benzeri yöntemlerle kurulur. Bu aynı zamanda karmaşık olabilir ve gelişmiş teknik beceriler gerektirecektir.

Hava Boşluklu Cüzdanların Riskleri ve Sınırlamaları Nelerdir?

Hava boşluklu cüzdanlar oldukça güvenlidir ancak bu, yanılmaz oldukları anlamına gelmez. Çünkü hala potansiyel güvenlik açıkları vardır. Hava aralıklı bir cihaz kullanıcı tarafından yanlışlıkla internete bağlanırsa veya cihaza bir USB bellek (bazı hava boşluklu cüzdanlar şarj ve güncellemeler için USB kullanır) veya başka bir ortam aracılığıyla kötü amaçlı yazılım sokulursa, güvenlik cihazın güvenliği ihlal edilebilir.

Kullanıcının, hava boşluklu cüzdanları hırsızlık, hasar veya kayıptan iyi fiziksel olarak korumasını sağlama konusunda da zorluklar vardır. Kullanıcılar kendilerini bu tür risklere karşı korumak için en iyi uygulamaları izlemeli ve anahtarlarının yedeklerini güvenli bir şekilde tutmalıdır. Son olarak, hava boşluklu cüzdanların doğru ve uygun kullanımını sağlamak, yüksek derecede teknik bilgi gerektirir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner