Yükleniyor...

Kriptoda Ölü Cüzdan Nedir?

Ölü cüzdan, uzun süre hareketsiz kalan cüzdandır.

olu cuzdan

Ölü cüzdan, uzun süre hareketsiz kalan cüzdandır. Ölü cüzdanlar kripto varlıkları tutar ancak yıllardır herhangi bir işlem göndermez veya almaz. Cüzdan anahtarlarının kaybı, uzun vadeli yatırımlara sahip olanlar ve hatta cüzdan sahibinin ölümü nedeniyle oluşabilir.

Ölü Cüzdan Nedir?

Ölü bir kripto para cüzdanı, etkin olmayan bir cüzdandır. Bir cüzdan (çok) uzun bir süre, diyelim ki birkaç yıl, atıl durumda kaldığında etkin değil olarak kabul edilir. Bununla birlikte, cüzdan bir kripto varlığının gözetiminde olmalıdır, aksi takdirde ölü bir cüzdandan çok, boş bir cüzdandır. Ölü cüzdanlar yaygındır ancak etkin olmamalarının ardındaki neden değişiklik gösterir.

Normal bir senaryoda, bir kripto cüzdanı düzenli olarak işlem alıp göndermelidir ve durum böyle olmadığında birkaç olası açıklama vardır.

Bir yatırımcı, gelecekte muhtemelen daha değerli olduklarında onlara geri dönme umuduyla bazı yatırımları kilitliyor. Bu herhangi bir zaman diliminde olabilir. Bu süre boyunca, cüzdan etkin değildir ve zincir üzerinde etkinliğin sıfır kaydı nedeniyle “ölü” olarak kabul edilir. Bununla birlikte, yatırımcı varlıklarına daha fazla varlık eklediğinde, cüzdan aktif hale gelir.

Ölü cüzdanların ardındaki bir başka sebep de cüzdanın özel anahtarlarının kaybıdır. Bunun nedeni, yetersiz depolama veya cüzdan sahiplerinin cüzdan anahtarlarının transferi olmadan kazara ölmesi olabilir. Blokzincir teknolojisi, özel anahtarları bir kripto cüzdanına tek erişim noktası haline getirdiğinden, özel anahtarların kaybı, cüzdanı erişilemez ve etkisiz hale getirir.

Bir Kripto Cüzdanının Süresi Dolabilir mi?

Kripto cüzdanlarının süresi dolmaz. Bir cüzdan yıllarca veya on yıllardır aktif olmasa bile, bir kripto cüzdanının bütünlüğü bozulmadan kalır. Bir cüzdan oluşturulduktan sonra, detayları blokzincirinde sonsuza kadar saklanır ve cüzdan, gerekli anahtarlara sahip olan herkes tarafından herhangi bir zamanda kullanılabilir.

Bu, banka hesaplarından farklıdır, çoğu sistemde olduğu gibi, uzun süre atıl durumda kalan bir banka hesabı, tekrar kullanılabilmeden önce bir aktivasyon sürecinden geçecektir ancak kripto para cüzdanları için durum böyle değildir.

olu cuzdan 1

Ölü Cüzdandaki Kripto Varlıklara Ne Olur?

Ölü bir cüzdandaki kripto para birimleri veya NFT’ler, cüzdana erişilene kadar bozulmadan kalır. Cüzdanın ayrıntıları, Etherscan gibi blokzincir uzmanları aracılığıyla zincir üzerinde elde edilebilir ve doğrulanabilir ancak içindeki varlıklar yalnızca özel anahtarlara sahip olan herkes tarafından taşınabilir. Cüzdan herhangi bir şekilde tehlikeye atılmazsa, kripto varlıklarını kilitleyen bir yatırımcı, istediği zaman bozulmamış bir varlığa geri dönebilecektir.

Ölü Bir Cüzdandaki Varlıkları Kullanmak Mümkün mü?

Bir cüzdan, özel anahtarın sahibinin onları kaybetmesi veya vefat etmesi nedeniyle erişilemez hale gelirse, cüzdan gerçekten ölüdür ve içindekiler taşınamaz. Bitcoin gibi değiştirilebilir kripto para birimleri için, cüzdan ve içeriği ile yapılabilecek neredeyse hiçbir şey yoktur. Ancak NFT’ler için bir sorun vardır.

NFT’ler blokzincir sanatıdır ve NFT’nin adresi kullanılarak bu şekilde görüntülenebilir. NFT meraklısı Cozomo de’ Medici, Twitter hesabından yaptığı bir yayında, Cozomo de’ Medici Koleksiyonu’ndan 22 eserin Los Angeles County Sanat Müzesi’nin (LACMA) kalıcı koleksiyonuna bağışlandığını duyurmuştur.

Ölü Cüzdanlar ve Yanık Cüzdanlar

Token yakma, bir kripto varlığını dolaşımdan kalıcı olarak çıkarma eylemini tanımlar. Bu, varlığı bir “yanma cüzdanına” veya boş bir adrese göndererek yapılır.

Ölü cüzdanlar ve yanık cüzdanlar, her ikisinin de gönderilemeyen kripto varlıkları içerdiği bir dizi benzerliği paylaşır. Gerçekten ölü cüzdanlar ve yanık cüzdanlar, teknik olarak sonsuza kadar aktif dolaşımdan kaldırılan varlıkları içerir.

Bununla birlikte, ölü cüzdanlar aslında bilerek veya kazara etkin olmayan kişisel cüzdanlardır, yanık cüzdanlar ise kripto varlıklarını dolaşımdan kaldırmak için oluşturulmuş boş adreslerdir. Tasarım gereği, yazma adreslerinin özel anahtarları yoktur ve içerikleri hiçbir şekilde geri alınamaz, bu tür adreslere gönderilen varlıklar gerçekten sonsuza kadar kaybolur. Ölü cüzdanlar ise özel anahtarlara sahiptir ve anahtarlar kaybolduğu için erişilemez. Özel anahtarın gelecekte herhangi bir zamanda bulunması durumunda, ölü cüzdanlar yeniden canlanabilir ancak bu, yakılmış bir adresle mümkün değildir.

Son olarak, ölü cüzdanların sahipleri, özellikle yaratıcısı ve cüzdanın özel anahtarlarının tek sahibi vardır. Bu arada yakma adreslerinin bir sahibi yoktur; sadece kripto varlıklarını yakmak ve dolaşımdan kaldırmak için bulunurlar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner