Yükleniyor...

İran, Elektrik Krizi Sebebiyle Kripto Madenciliğini Azaltılıyor

Kripto madenciliği oldukça fazlaca elektrik gerektiren bir işlem.

Iran Elektrik Krizi Sebebiyle Kripto Madenciligini Azaltiliyor

Kripto madenciliği oldukça fazlaca elektrik gerektiren bir işlem. Bu yüzden İran hükümeti, elektrik krizine yaşamamak adına 9 binden fazla kripto madencilik cihazına el koydu.

İran medya kuruluşu Iran International‘ın haberine göre, Tahran Elektrik Dağıtım Şirketi başkanı Kambiz Nazerian geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, polisin İran’ın başkenti Tahran’ın bölgelerine yerleştirilmiş tüm enerji tüketen cihazları bulduğunu aktardı.

Ülke, son birkaç yıldır İran’ın farklı şehirlerinde sürekli olarak yasadışı madencilik faaliyetleri tespit ediyor. Yetkililer, genelde bu madencilik işlemlerinin çoğunluğu devlet tarafından sağlanan sübvansiyonlu veya ücretsiz elektrik sağlanan cami, okul gibi halka açık yerlerde gerçekleştirildiğini belirtiliyor.

Kripto Madenciliği Elektrik Talebini Artırıyor

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi raporunda İran’ın, geçen yıl Mart ayında Bitcoin hash oranının yüzde 7,5’ine katkıda bulunduğu belirtiliyor. Ülke, petrol zengini bir devlet olmasına rağmen elektrik kesintileri ve su kıtlığı ile karşı karşıya.

Mayıs ayında İranlı yetkililer, artan elektrik talebini kontrol altına almak için adımlar atmıştı ve bölgedeki tüm madencilik faaliyetlerini dört ay boyunca yasaklamıştı. Bu yasak Eylül ayında kalkacak ancak İran’da yazın en sıcak aylarında gerekli elektrik ihtiyacını karşılamak için yetkililer, 118 lisanslı madencilik platformunun elektriğini hâlihazırda kesmiş durumda.

Ayrıca ülke, geçen yılın başında 45.000 uygulamaya özel entegre devre makinesi tespit etti ve ele geçirdi. Bunun yanı sıra, devlet tarafından işletilen enerji sağlayıcısı Tavanir, sübvansiyonlu elektrik kullanarak operasyonlarına devam etmişti.

İranlı yetkililer ayrıca önceki yılın yaz ve kış aylarında madencilik çiftliklerine kısıtlamalar getirmişti. Bunun yanı sıra yasa dışı madenciler kısıtlanırken lisanslı platformlar kurallara uymamakta serbestti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner