Yükleniyor...

Kaiko analistlerinden ETH uyarısı: Kan kaybedebilir!

Grayscale'in henüz piyasaya sürülmeyen spotu Ether Borsa yatırım fonu (ETF), ilk ayda Grayscale Bitcoin Trust'a benzer bir model izlerse günde ortalama 110 milyon dolar kan kaybedebilir.

eth grafik analist

Grayscale‘in henüz piyasaya sürülmeyen spotu Ether Borsa yatırım fonu (ETF), ilk ayda Grayscale Bitcoin Trust’a benzer bir model izlerse günde ortalama 110 milyon dolar kan kaybedebilir. 

Kaiko analistlerinin Mayıs ayında yazdığına göre, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) 11 Ocak’ta kapalı uçlu bir fondan ETF’ye dönüştü ve ilk ayda yönetim altındaki varlıklarının yüzde 23’ü (6,5 milyar dolar) dışarı çıktı. Kaiko’ya göre, GBTC ile “benzer büyüklükte bir çıkışa” sahipse, bu, günlük ortalama 110 milyon dolarlık çıkış veya ETH’nin Coinbase’deki ortalama günlük hacminin yüzde 30’u anlamına gelecektir.

eth veri istatistik

Ethereum gidişatında dikkat çeken veri

Geçtiğimiz üç ayda Grayscale’in ETHE’si net varlık değerine (NAV) göre yüzde 26’ya varan indirimle işlem gördü. Kaiko araştırmacıları, bir spot ETF haline geldiğinde, çıkış veya geri ödeme beklemenin makul olduğunu belirtti. GBTC’nin NAV’a olan indirimi (fon varlıklarının değerinin ne kadar altında işlem gördüğü), ETF’ye dönüştürüldükten sonra keskin bir şekilde daraldı.

Dönüşümden önce yüzde 17’ye varan indirimle işlem görüyordu ancak zamanla daraldı ve birçok sahibinin GBTC’den aldıkları fiyatla aynı veya daha iyi bir fiyatla çıkmasına olanak tanıdı. YCharts’a göre şu anda 24 Mayıs için yüzde 0,03’lük bir indirimde, o zamandan bu yana aynı seviyede seyrediyor.

YCharts verilerine göre, 1 Mayıs’ta ETHE, SEC’in spot Ether ETF’lerini onaylayacağı spekülasyonunun ortasında ay boyunca istikrarlı bir şekilde yüzde 25’in üzerinde bir indirimle işlem gördü ve ardından 24 Mayıs’ta hızla yüzde 1,28’lik bir indirime ulaştı. Kaiko analistleri ayrıca Ocak ayı sonuna kadar GBTC’nin çıkışlarının diğer Bitcoin ETF’lerine olan girişlerle aşıldığını belirtti.

Kaiko, Ether ETF girişleri kısa vadede hayal kırıklığı yaratsa bile, onayın bir varlık olarak ETH için önemli etkileri olduğunu ve ETH’nin geçen yılki performansına ağırlık veren düzenleyici belirsizliğin bir kısmını ortadan kaldırdığını ifade etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner