Yükleniyor...

Klaytn Nedir? KLAY Coin Yorum ve Geleceği

KLAY, blockchain teknolojisinin gerçek değerini ortaya koymak için erişilebilir kullanıcı deneyimi ve geliştirme ortamı sağlayan açık blockchain platformudur.

KLAY

KLAY, blockchain teknolojisinin gerçek değerini ortaya koymak için erişilebilir kullanıcı deneyimi ve geliştirme ortamı sağlayan açık blockchain platformudur.

Blockchain teknolojisi hiç bu kadar büyük olmamıştı. Her kripto para birimi, blok zinciri protokolüne dayanan bir altyapıya sahiptir. Şu anda dört tür protokol vardır: genel, özel, karma ve konsorsiyum. Tipik olarak, bir kripto para biriminin kullanım durumları, üzerine inşa edildiği blokzincirinin türüne göre belirlenir.

Klaytn Nedir?

Klaytn, Güney Koreli teknoloji devi Kakao Corporation’ın blockchain yan kuruluşu Ground X tarafından geliştirildi. 40 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile Kakao, Kore’de halka açık en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. Güney Kore nüfusunun yüzde 93’ünden fazlası Kakao’nun anlık mesajlaşma uygulaması olan KakaoTalk’u (genellikle Güney Kore’de “KaTalk” olarak kısaltılır) kullanıyor. Kısa bir süre önce Güney Kore’nin ilk yalnızca internet bankası olan KakaoBank’ı piyasaya süren şirket, fintech endüstrisinde de öncüdür. Şu anda Kakao, çeşitli sektörlerde yaklaşık 30 hizmeti yönetiyor: Kakao Müzik, Kakao Oyunları, Kakao T Bisiklet, Taksi ve daha fazlası…

2017’deki kripto boğa koşusundan güç alan Kakao, 2018’de kripto alanına giriş yaptı. Başarılı bir ICO’da KLAY token’ı piyasaya sürdükten sonra Kakao, tüm Güney Koreli işletmeler için teknolojik omurga olmasını umdukları blokzinciri ağı Klaytn’ı kurmaya devam etti. 

Klaytn’ın hibrit altyapısı, Güney Kore içindeki ve dışındaki işletmeler için sorunsuz bir blokzinciri deneyimi sunmasına yardımcı oluyor. İşletmeler, Klaytn’in modüler ağını kullanarak kendi özelleştirilmiş blok zincirlerini oluşturabilir ve çalıştırabilir.

Klaytn’in mimarisi üzerine inşa edilen blok zincirleri hizmet odaklıdır ve tipik olarak Klaytn’in kurumsal dostu ekosistemine katkıda bulunan alt ağlar olarak bağımsız ve özerk çalışan “hizmet zincirleri” olarak adlandırılır. Klaytn’ın USP’si, bu hizmet zincirlerinin özelleştirilebilir, esnek olması ve herhangi bir web hizmetini barındırabilmesidir. 

Şimdiye kadar, Klaytn, lansmanından bir yıldan kısa bir süre sonra projeye dahil olan 40 ilk hizmet ortağı (ISP) ile birkaç küresel işletmenin dikkatini çekmeyi başardı. Kakao gibi, bu şirketler de çok çeşitli ürün ve hizmetler sunmaktadır.

KLAY

KLAY Coin Nedir?

Klaytn blokzincirinin yerel hizmet belirteci olarak KLAY, Klaytn ekosisteminde çeşitli kullanım örneklerine sahiptir. Platformda gerçekleşen tüm işlemler Klaytn ağı içinde çalışan diğer blockchain uygulamaları arasında da büyük fayda sağlayan KLAY’de ödenebilir. Böyle bir kullanım durumu aşağıda tartışılmaktadır.

Belirtildiği gibi, Klaytn blokzinciri artık KakaoTalk’ta mevcuttur. Bir kripto cüzdanı olan Klip, uygulamaya entegre edilmiştir. Bununla kullanıcılar, KLAY dahil olmak üzere bir düzineden fazla Klaytn tabanlı kripto para birimini depolayabilir. Bu cüzdan aynı zamanda birçok değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenin (NFT’ler) depolanmasını da destekler. Klip cüzdanı, müşteri deneyimini geliştirmenin yanı sıra, KakaoTalk kullanıcılarının KLAY staking yoluyla ödüller kazanmaları için bir staking tesisi de sağlıyor.

Klip cüzdan dışında, Klaytn blok zinciri ayrıca 60’ın üzerinde başarılı DApp’e (merkezi olmayan uygulamalar) veya daha doğrusu BApp’lere (blockchain uygulamaları) ve DeFi’ye ev sahipliği yapıyor.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi), merkezi olmayan blok zinciri kavramını alır ve bunu finans dünyasına uygular. Decentralize Exchange (DEX), blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiş ve ihtiyacı ortadan kaldıran bir kripto para alım satım platformudur.

Kaikas tarayıcı uzantısı ve KLAYstation panosu. KLAY’in işlevselliği bu uygulamalara yayılarak token’ı çok değerli kılıyor.

Klaytn Nasıl Çalışır? 

Klaytn blok zinciri öncelikle büyük veri işlem hacimlerine sahip işletmelere hitap ettiğinden, iş kanıtı (PoW) veya hisse kanıtı (PoS) gibi tipik bir fikir birliği mekanizması muhtemelen yeterli olmayacaktır. Klaytn, bunun yerine IBFT (İstanbul Bizans hata toleransı) olarak bilinen gelişmiş bir konsensüs mekanizması aracılığıyla konuşlandırılır.

Klaytn’in mevcut altyapısı PoS veya PoW konsensüsü ile elde edilemese de, PoS konsensüsünün sınırlı sayıda başlangıç ​​doğrulayıcısını desteklemesine izin verirken, IBFT’yi birincil konsensüs mekanizması olarak tutar. Klaytn blok zincirinin Ethereum ağından ilham aldığı açıktır. Aslında bu proje, yalnızca Ethereum’unkine benzer değil, aynı zamanda karşılaştırılabilir bir şekilde işlev gören bir sanal makine dağıttı.

Ancak, bu blokzinciri ağındaki her şey hız ve rahatlık ile ilgilidir. Olayları bir perspektife oturtmak için, Ethereum saniyede yaklaşık 10 işlem işleyebilir.

Saniyedeki işlem sayısı (TPS), bir blok zinciri ağının her saniyede işleyebileceği işlem sayısı veya…
(TPS), oysa Klaytn 4.000 TPS’ye kadar işleyebilir. Ayrıca, Klaytn’deki işlem ücretleri, Ethereum’dakinden 10 kat daha ucuzdur. Bu, Klaytn’in ölçeklenebilirlik bir sorun olmaktan çıktığı için kurumlar arasında blok zincirinin ana akım benimsenmesini başlatmasına izin verdi.

Klaytn’in dijital ve kurumsal deneyimi, mevcut hizmetler arasında birlikte çalışabilirliği desteklerken, blok zinciri geliştiricilerinin protokollerini oluşturmaları için birleşik bir ortam sağlar. Klaytn ayrıca sabit işlemlere odaklanır ve işlem ücretlerinin şeffaf ve öngörülebilir olmasını sağlar.

Klaytn/KLAY’i Farklı Kılan Nedir?

Dağıtım Kolaylığı

Klaytn’in UX (kullanıcı deneyimi), EX (kurumsal deneyim) ve DX (dijital deneyim) ile işletmeler, blok zincirlerini kolayca devreye alabilir veya bu alanda herhangi bir deneyime sahip olmadan diğer zincirlere katılabilirler. Jetonlarını Klaytn blok zincirinde başlatmak için şirketlerin dışarıdan profesyonel yardım almasına gerek yoktur.

Destek

Klaytn’ın ana şirketi hakkında konuştuklarımızın dışında, bu proje aynı zamanda LG Electronics, Union Bank ve FSN gibi holdinglerin de desteğini alıyor. Bu destek, kurumsal blok zincirlerini Klaytn’in ekosistemine güvenmeye ve projeye yatırım yapmaya teşvik eder. Kurumsal cephede, Klaytn Network’ün mevcut yatırımcıları arasında Wemade Tree, Humanspace ve Netmarble bulunmaktadır . 

KLAY Kullanılabilirliği

Tipik olarak, herhangi bir yardımcı program token’ın kullanım durumları, yerel blok zinciri içinde sınırlandırılmıştır. Ancak KLAY farklıdır. Söylediğimiz gibi, bu token hem Klaytn’in ekosistemi içinde hem de Klaytn’in blok zinciri üzerine kurulmuş uygulamalar arasında bile kullanışlıdır.

Klaytn Temel Özellikleri

Tartışılan tüm özelliklerden Klaytn’i diğer kurumsal merkezli blok zincirlerinden ayıran iki temel yön vardır. 

Yenilikçi Konsensüs

Klaytn, IBFT fikir birliğini dağıtarak gecikme ve ölçeklenebilirlik sorunlarını çözer. Ayrıca, düşük işlem ücretleri, kurumsal kullanım için idealdir.

Birlikte Çalışabilirlik

Belirtildiği gibi, Klaytn’in ekosistemi şu anda 60’tan fazla DApp’ten oluşmaktadır. Bu nedenle, işletmeler istedikleri uygulama türünü belirleme ve geliştirme konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Klaytn’in blok zincirinin çok yönlü doğası sayesinde geliştiriciler, oyun geliştirme, DEX’ler ve varlık yönetimi gibi farklı endüstriler için DApp’ler oluşturabilir.

Klaytn’ın Artıları ve Eksileri 

Artıları

  • Klaytn Network, genel ve özel blok zinciri modellerinin avantajlarını birleştirerek düşük gecikmeli ve merkezi olmayan, genel olarak yönetilen ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir blok zinciri oluşturur.
  • Klaytn’in blok zinciri altyapısı 4.000 TPS’ye kadar işleyebilir.

Eksileri

  • Klaytn Governance Council, LG ve SK Networks gibi şirketlerden oluşur. Bu konsey, Klaytn blok zincirinde yapılan önerilen değişiklikleri onaylamaktan veya reddetmekten sorumludur. Konsey onayını verdikten sonra, herhangi bir değişiklik yapılmadan önce konsey başkanının da teklifi onaylaması gerekir. Klaytn’ın bu yönü biraz merkezileşmiş görünüyor.

KLAY Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 KLAY Coin 6.37 TL TL’den işlem görüyor. KLAY Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 0.21% değişim gösterdi. KLAY Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 15,353,312 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 728,725,015 $ dolar seviyesinde.

KLAY Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 KLAY Coin 0.197592 $ dolardan işlem görüyor. 2022 yılının Ocak ayı itibariyle KLAY Coin tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu $4.38 dolarla kaydetti. Bununla birlikte KLAY yılın en düşük seviyesini ise 0.05733 dolarla belirledi.

KLAY Coin Yorum ve Geleceği

Yatırım açısından bakıldığında KLAY, ATH kaydeden yüksek potansiyele sahip bir tokendir.

Tüm zamanların en yüksek seviyesi veya ATH, bir varlığın şimdiye kadarki en yüksek fiyatı anlamına gelir. Bu terim geleneksel finans piyasalarında kullanılmıştır. Bunu takip eden bir düzeltmeden sonra, fiyat hareketi aşırı düşükler olmadan oldukça istikrarlıydı. WalletInvestor’a göre, KLAY token’ı üstel büyümeye hazırlanıyor ve tokenin değerinin 2026 yılına kadar 5,40 dolara ulaşması bekleniyor. Bu, mevcut fiyatı olan 1,30 dolara göre yaklaşık yüzde 300’lük bir artış.

Klaytn projesi, kurumsal blok zinciri alanında devrim yaratmak için tasarlandı ve bunu yapma yolunda görünüyor. Klaytn gibi blok zinciri çözümleri, kurumsal düzeyde benimsemeyi sağlamak için çok önemlidir. 

Klaytn’ın karmaşık ancak sağlam mimarisine bakıldığında, Kakao açıkça bunun için çok çaba sarf etmiş. Kakao ve yan kuruluşlarının güçlü desteğiyle KLAY, sonunda Güney Kore’deki en önde gelen kripto para birimi haline gelebilir. Bununla birlikte, kripto piyasasına Bitcoin ve Ethereum gibi ağır ağırlıklar hakim olduğu için KLAY, küresel olarak temellerini bulmakta zorlanabilir. Özellikle, Ethereum 2.0 kısmen kullanıma sunuldu ve onların saltanatı yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner