Yükleniyor...

Kripto hırsızlarının yeni odağı: Sahte MetaMask siteleri!

MetaMask kullanıcılarını hedef alan kripto dolandırıcıları, yatırımcıların cüzdanlarına erişebilmek adına sahte web siteleri oluşturmaya başladı.

metamask

MetaMask kullanıcılarını hedef alan kripto dolandırıcıları, yatırımcıların cüzdanlarına erişebilmek adına sahte web siteleri oluşturmaya başladı.

Hindistan, Nijerya, Mısır, Kolombiya, Brezilya, Vietnam ve birçok bölgede sahte MetaMask siteleri tespit edildi. Ethereum tabanlı kripto cüzdanı MetaMask, dolandırıcıların yeni madeni oldu. Bu kripto dolandırıcılığı, dikkatsiz kullanıcıların MetaMask cüzdanlarına erişimi açan sahte web sitelerine yönlendirilmesine dayanıyor. 

Ekran Resmi 2023 09 05 13.57.41

Develete ait web siteleri kullanılıyor!

Bir kullanıcı, hükümete ait web sitesi URL’lerinde yer alan sahte bağlantılardan herhangi birine tıkladığında, orijinal “MetaMask.io” URL’si yerine sahte bir URL’ye yönlendiriliyor. Ardından Microsoft’un yerleşik güvenliği Microsoft Defender’a bildiri gidip, kullanıcılara uyarı niteliğinde bir yazı bildiriliyor.

Kullanıcılar uyarıyı dikkate almazlarsa resmi MetaMask web sitesine benzeyen sahte bir web sitesine yönlendiriliyor. Sahte web siteleri, kullanıcılardan platformdaki çeşitli hizmetlere erişmek için MetaMask cüzdanlarını bağlamalarını istiyor. Kullanıcı bağlantıyı gerçekleştirdikten sonra kripto hırsızları için artık olay zinciri tamamlanıyor. Cüzdanlara tamamiyle erişim sağlayan hırsızlar, varlıkların hepsini kendi cüzdanlarına aktarıp işlemi tamamlıyor.

4827176d 1e81 42e4 b6c8 d0f9461099ba

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner