Yükleniyor...

Kripto uzmanları noktayı koydu: Ne kadarlık bir yükseliş gelebilir?

Bireysel kripto yatırımcıları arasındaki talep, son beş ayın en düşük noktasına gerileyerek en son Ocak ayında görülen seviyelere geriledi; bu, sonraki iki ayda yüzde 75'lik bir artışla sonuçlandı.

analist btc bitcoin

Bireysel kripto yatırımcıları arasındaki talep, son beş ayın en düşük noktasına gerileyerek en son Ocak ayında görülen seviyelere geriledi; bu, sonraki iki ayda yüzde 75’lik bir artışla sonuçlandı.

CryptoQuant yazarı Axel Adler tarafından 10 Haziran’da X ile paylaşılan verilere göre, bireysel yatırımcılar (transfer hacmi 10.000 dolara kadar olanlar) arasında Bitcoin’e olan talebin ortalama aylık değişimi son 30 gün içinde eksi yüzde17’ye düştü.

Adler, Ocak ayında “eksi yüzde 18’e benzer bir önceki düşüşün” Bitcoin’in 40.000 dolardan 70.000 dolara çıktığını gördüğünü ekledi; Bitcoin, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF‘ler) ABD’de onaylanmasının ardından yükselerek Bitcoin’i Mart ortasına taşıdı.Adler, “Ayrıca bu grubun herhangi bir pazar değişikliğine hızlı tepki verdiğini de fark ettim” dedi.

btc analist yorumu bitcoin kripto

Makro verilerin kripto paralardaki önemi artıyor

Geçtiğimiz ay Adler aynı ölçümü kullanarak talebin 24 Mayıs’tan önceki 17 gün içinde yüzde 31 oranında düşerek eksi yüzde 14,50’ye düştüğünü gösterdi. Analistler daha önce Bitcoin talebindeki değişimin enflasyonu takip eden ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklandığını öne sürmüştü.

TÜFE düştüğünde, faiz oranları düştükçe geleneksel tasarruflar ve vadeli mevduatlar daha az kazançlı getiri sağladığından, Bitcoin gibi daha riskli olarak algılanan varlıkları yatırımcılar için daha çekici hale getirebilir.

10x Research’ün baş araştırmacısı Markus Thielen, Mayıs ayında Cointelegraph’a, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması için CPI’nın 12 Haziran’da (İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) verileri yayınlayacağı tarih) yüzde 3,3’e düşmesi gerektiğini söyledi.

Bitcoin, 11 Haziran’da, varlığın Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların altına düştü ve bu, yatırımcılar tarafından yakından izlenen bir seviyeydi. 

Ani düşüş, geçtiğimiz gün 52,87 milyon dolar değerindeki Bitcoin uzun pozisyonlarını sildi. CoinGlass verilerine göre Açık Pozisyon (OI), yakından izlenen 35 milyar dolar seviyesinin üzerinde kaldı. Yatırımcıların Bitcoin’in 8 Haziran’da altına düştükten sonra hızla 70.000 doların üzerine çıkacağı yönündeki umutlarına rağmen, Bitcoin henüz bunu yapmadı.

12 Haziran’da açıklanacak TÜFE sonuçlarına rağmen, geleceğin trader’ları yakın vadede toparlanma beklemiyor gibi görünüyor; toparlanma olması durumunda 2,14 milyar dolarlık kısa pozisyon riski söz konusu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner