Yükleniyor...

Kuzuların Sessizliği: Alameda

FTX'in kardeş şirketi olarak bilinen yatırım şirketi Alameda, son yaşanan Binance-FTX olaylarının ardından suskunluğunu koruyor.

Kuzularin Sessizligi Alameda

FTX‘in kardeş şirketi olarak bilinen yatırım şirketi Alameda, son yaşanan Binance-FTX olaylarının ardından suskunluğunu koruyor.

Terra çöküşü ile birlikte kripto para yatırımcılarının tanımaya başladığı Alameda, kripto para sektörüne yatırım yaparak finans şeklini oluşturdu. Kripto boğa piyasasında milyarlarca dolarlık bir varlığa sahip olan Alameda, ikinci çeyrekte yaşanan düşüşten sonra kan kaybetti. Piyasaya sızdırılan Alameda varlıklarında, gözle görülür bir düşüş öne çıktı. Binance’ın satranç hamlesi bu veriler ışığında geldi.

Alameda ve Kripto Piyasası

Kurulduğu günden itibaren Alameda, kripto piyasasında güçlü etkiler yaratmayı başardı. Özellikle Sam Bankman-Fried ile yürüdükleri bu sektörde, yatırım varlıklarını çoğaltmayı başardılar.

Ancak kripto piyasası döngüler halinde ilerliyor. Her döngüsünde ise muhakkak güçlü bir ayı piyasası yaşatıyor. Son kripto ayı piyasasını getiren olay ise Terra (LUNA) çöküşü ile yaşandı. Piyasa değer sıralamasına göre ilk 10 içerisinde olan LUNA, stablecoin‘i tarafında gerçekleşen bir aksama nedeniyle dibe çekildi. Bu olayın etkileri uzun süredir devam ederken, halen daha geçmiş değil.

Alameda ise bu süreçte sattığı varlıklar ve açtığı pozisyonlar ile etki etti. Kripto topluluğunun iddiaları arasında Alameda’nın, Terra çöküşünde pay sahibi olduğu da yer ediniyor. Geçtiğimiz günlerde Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), hamlelerini ortaya çıkan ifşalara dayandırmıştı. Ancak, ifşaların tam olarak ne olduğu bilinmiyor.

Alameda, kurumsal yatırımcıların varlıklarıyla kripto paralara yatırım yapan bir kuruluş olarak öne çıkıyor. FTX borsasının da kardeş şirketi olması, Sam Bankman-Fried (SBF) ile derin ilişkilerini yansıtıyor. Bir zamanların güçlü yatırım şirketi, piyasaya çıkacak kripto paralara önden yatırım yaparak servet oluşturdu. Ancak, Alameda en kritik zamanlarda gerçekleştirdiği açığa satış işlemleriyle nam kazandı.

Binance’ın Hamlesi, Alameda’nın Sessizliği

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Alameda cüzdanlarının boş olduğu iddialarına da atıfta bulunarak yeni bir hamle planladı. CZ, elinde bulundurduğu FTT ürünlerini satacağını belirtti. Bu açıklamanın ardından ilk cevabı veren Alameda, FTT’leri Binance’dan 22 dolar karşılığında hemen alabileceğini iletti. Bu, Alameda açısından çok güçlü ve iddialı bir yaklaşım olarak öne çıktı. Ancak, Binance’ın patronu Alameda‘nın likidite sıkıntısını biliyordu. Bu nedenle, ortak hareket etmeye yanaşmadı.

Alameda vs Binance

Alameda’nın, elinde likidite olmamasına rağmen böyle bir adım atması bir takım iddiaları da beraberinde getirdi. İddialar arasında Alameda’nın, elindeki tüm varlıkları satarak FTT toplayacağı konuşuldu.

FTX tarafındaki senaryolar arasında, Sam Bankman-Fried’ın (SBF) fon aradığı ancak kimsenin geri dönüş yapmadığı da yer alıyor. SBF, son çare olarak rakibi CZ’nin ayağına gitmek zorunda kaldı. CZ, tüm ipleri eline alarak FTX’i rekabette saf dışı bıraktı.

SBF, ılımlı ve anlaşmacı bir tavırla süreci geçirdi. Ancak, Alameda tarafındaki sessizlik dikkat çekti. Şirketin CEO’su, tüm bu fırtınalı süreçlere rağmen herhangi bir paylaşımda bulunmadı.

Alameda Şirketinin Varlıkları

Yatırım yönetim şirketi Alameda, elindeki varlıkları eritti. Düşen kripto piyasasının en dikkat çeken kurbanlarından biri oldu. Veri analiz sayfasının yaptığı paylaşıma göre, 56 farklı cüzdanı bulunan şirketin varlığı 222 milyon dolar oldu.

Şirket, varlıklarının 150 milyon dolarlık kısmını cüzdanlarda tutarken kalanı DeFi ürünlerinde tutuyor. Alameda’ya ait cüzdanları incelediğimizde, FTX borsasına likidite sağlama çabası dikkat çekiyor.

Alameda

Şirket, 99 adet Ethereum (ETH) ürününü 2 gün önce FTX borsasına taşıdı. Olayların henüz tartışma halinde olduğu zamanlarda yapılmış bir işlem olarak göze çarpıyor.

Alameda2

Yatırım varlık yönetim şirketi, kardeş şirketi FTX için tüm likiditesini kullanmaya başladı. Yine 2 gün önce Alameda, 1.6 milyon dolarlık USDC’yi FTX likiditesine ekledi.

Alameda3

Alameda, likidite sağlamak için gözünü karartmış durumda. Elinde bulundurduğu tüm varlıkları, FTX likiditesine kurban ediyor. Bunlardan birisi de Magic Internet Money (MIM) oldu. Tek bir işlemde 638 bin dolar MIM, FTX likiditesine kaydırıldı.

Şirket bu şekilde onlarca işlem yaparak, FTX likiditesine destek çıkmaya çalıştı. Ancak, likidite sağlanamadığı için sonunda çekim işlemlerini durdurdular.

Alameda, Bazı Coin’leri Halen Tutuyor

Şirketin cüzdanlarına baktığımızda, bazı coin’leri halen tuttuğu gözlemleniyor. Bu coin’ler genellikle düşük piyasa değerine sahip. Bu yatırımların sebebi, şirket erken aşamada dahil oluyor ve projeler güçlendikten sonra varlık kazanıyor. Cüzdanda, yaklaşık 200 bin dolar değerinde 2 milyon adet KEEP bulunuyor.

ALAMEDA4

Alameda‘nın diğer cüzdanlarına baktığımızda, Lido DAO (LDO) tarafına yapılan yatırım göze çarptı. Ayrıca şirketin elinde, Render Token (RNDR) ve Covalent (CQT) de bulunuyor.

alameda5

Cüzdan kayıtlarına göre, Alameda’nın elinde 3.14 milyon dolar değerinde 2.7 milyon adet Lido DAO bulunuyor. Ayrıca bir başka proje Render Token oldu. Şirket, 1.13 milyon dolar değerinde 2.2 bin adet RNDR tutuyor. Covalent tarafında da 5.8 milyon adet bulunduruyor.

Likidite sağlamak için yoğun mesai harcayan Alameda’nın, bu coin’leri de satma ihtimali masada yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner