Yükleniyor...

Ledger Sızıntısından Zarar Görmüş Olabilirsiniz: Türkiye’den 901 Adres Var

Dün gece Ledger’in verilerinin sızmış, binlerce Ledger kullancısının bilgileri ifşa olmuştu

ledger sizinti 901 turk adresi var

Dün gece Ledger’in verilerinin sızmış, binlerce Ledger kullancısının bilgileri ifşa olmuştu. Ledger, bu sızıntının Haziran 2019 veritabanı olduğunu açıklamıştı. Peki sızdırılan veriler içerisinde sizin de bilgileriniz yer alabilir mi? Bunu nasıl anlarız?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Verilere ulaşan Emin Barkçin’e göre, sızdırılan adresler arasında 901 adet Türk adresi bulunuyor. Ledger, ilk tespitten bu yana bu saldırılarla mücadele ettiklerini ve bu durumdan ötürü çok pişman olduklarını dile getirdi.

Huobi Turkey’den Şafak Kayran da bu 901 kişiye mail atılarak haber verilebileceğini dile getirdi.

Ne Yapmalısınız?

Eğer verileriniz sızdırıldıysa ya da sızdırıldığından şüphe duyuyorsanız yapmanız gereken tek önemli şey 24 kelimelik kurtarma sözcüklerinizi korumanız ve kesinlikle kimseyle paylaşmamanız. Ledger sizden asla bu kelimeleri istemez, sizinle mesaj ya da telefon yoluyla iletişime geçmez. Öte yandan Ledger’ın ismi kullanılarak sahte e-postalar da atılabilir. Bu nedenle size gelen maillere de özellikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Öte yandan Decrypt’te yer alan bir habere göre Have I Been Pwned, Twitter üzerinden bir duyuru yayınlayarak e-posta adreslerinin ifşa olup olmadığının kontrol edilebileceğini söyledi. Platforma göre verilerin %69’u şimdiden sisteme yüklendi.

Orijinal hack, Ledger’in pazarlama ve e-ticaret veritabanını hedefledi, bu da yalnızca iletişim ve sipariş ayrıntılarının dahil olduğu anlamına geliyordu; saldırıda hiçbir mali bilgi, kurtarma kelimesi veya anahtar açığa çıkmadı. 9.500 vakanın telefon numaraları, posta adresleri ve ürün satın alımlarının detayları hack’te ifşa edildi.

Saldırganlar, (devre dışı bırakıldığından beri) bir API anahtarı kullanarak e-ticaret veritabanına erişebildiler.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x