Yükleniyor...

Madencilerin Tuttuğu Bitcoin Miktarının Artması Piyasayı Nasıl Etkiler?

Madenciler tarafından tutulan Bitcoin (BTC) miktarı 1,82 milyon BTC'yi aşarak 21 milyar doları aştı.

madencilerin tuttugu bitcoin btc miktarinin artmasi piyasayi nasil etkiler

Madenciler tarafından tutulan Bitcoin (BTC) miktarı 1,82 milyon BTC’yi aşarak 21 milyar doları aştı. Glassnode’dan alınan veriler, Bitcoin madencilerinin yaklaşık 20 milyar dolara eşdeğer 1,82 milyon BTC’ye sahip olduklarını gösteriyor. Veriler, BTC için temel bir katalizör olabilir veya kısa vadede olumsuz bir faktör olarak görülebilir.

Katalizör mü yoksa Satış Baskısı Kaynağı mı?

Kripto para piyasası veri sağlayıcısı CryptoCompare, Glassnode’un verilerine dayanarak, madencilerin Bitcoin varlıklarının iki yılın en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. CryptoCompare’deki araştırmacılar şunları söyledi:

“Bitcoin madencileri, lider kripto para birimi 11 bin doların üzerinde işlem yapmaya devam ederken, son iki yıldaki herhangi bir zamandan daha fazla Bitcoin tutuyor.”

Verileri analiz etmenin iki yolu var. İlk olarak bu olumlu bir katalizör olabilir, çünkü madencilerin madencilik yaptıkları BTC’yi agresif bir şekilde kurtardıklarını gösteriyor. İkinci olarak, madencilerin şu anda büyük miktarlarda Bitcoin’e sahip oldukları anlamına da gelebilir ve bu da bir satış baskısı kaynağı olabilir.

İki Benzersiz Satış Baskısı

Mayıs ayında usta analist Willy Woo, Bitcoin piyasasında iki benzersiz satış baskısı kaynağı olduğunu açıkladı. Dedi ki:

“Piyasada yalnızca iki benzersiz satış baskısı var: Madenciler ve trader’ları vergilendiren, piyasaya satış yapan borsalar.”

Madenciler normalden daha fazla Bitcoin tutarlarsa ve zamanla satmaya başlarlarsa, tüm kripto para piyasası üzerinde satış baskısı ortaya çıkabilir. Bitcoin’i satan madenciler, Bitcoin satan veya satın alan trader’lardan farklıdır. Piyasaya ek baskı uygular.

Madencilerin iki yılın en yüksek seviyesinde yer alan elde tuttukları Bitcoin’in kripto para birimi pazarının uzun bir ralli için daha güçlü bir temel oluşturmasına mı yoksa geri çekilmeye mi yol açacağı belirsizliğini koruyor. Bitcoin madencilerinin 2018’de yerel bir zirveye ulaşmasından kısa bir süre sonra, BTC’nin 4 bin doların altında derin bir düzeltme gördüğünü belirtmemiz gerekir.

Başka Bir Değişken

Madencilerin normalden daha fazla Bitcoin tutması mümkün, çünkü diğer madenciler ve madencilik havuzları bunu yapıyor. Veriler, nispeten küçük madencilik havuzlarının Bitcoin’de 100 milyon doları tuttuğunu gösteriyor. CryptoCompare şunu belirtti:

“Madencilerin daha fazla BTC biriktirmesinin üçüncü nedeni, alışılmadık derecede büyük miktarlarda Bitcoin biriktiren madencilik havuzlarıdır.”

Bitcoin piyasası satıcılardan büyük bir tepki görene kadar, en azından orta vadede, madenciler tarafından BTC birikimi genellikle olumlu görülür.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner