Yükleniyor...

Mahfi Eğilmez’den Dolar, Altın ve Euro Değerlendirmesi

Son zamanlarda Dolar, Euro ve altındaki gelişmeler heyecanlandırdığı kadar kafaları da karıştırıyor.

WhatsApp Image 2020 08 06 at 13.23.39

Son zamanlarda Dolar, Euro ve altındaki gelişmeler heyecanlandırdığı kadar kafaları da karıştırıyor. Altının neden bu kadar yükseldiği, Dolar ve Euro’daki son durum merak konusu oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Altında görülen atak, Euro/Dolar paritesindeki artış ve Bitcoin’in başladığı ralli yatırımcılar açısından birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez ise 5 Ağustos Çarşamba günü kişisel web sitesinde yazdığı yazı ile bu soruların birçoğuna cevap arıyor.

Öncelikle temel olarak Dolar’ın bugünkü konumuna ve dünyada neden bu kadar değerli görüldüğüne bakmak gerekir. Bunun birçok sebebi olsa da; petrol ve altın fiyatlarının dolarla ifade ediliyor olması gibi etkenler önemli bir yere sahip. Şu anda tüm dünyada insanlar genelde kendi ülkelerinin para birimlerinin yanı sıra dolara bağlanıyor, merkez bankaları döviz rezervi olarak en başta Dolar’ı bulunduruyor ve yatırımcılar ve kurumlar bir ülkeden çıkmak istediklerinde öncelikle yerel parayı Dolar’a çevirip çıkıyorlar. Burdan da görülebileceği üzere; Dolar küresel anlamda geçerliliği olan rezerv paraların en önemlisi olarak karşımıza çıkıyor. Euro da en önemli ikinci para olarak kendisini takip ediyor.

Dolar Neden Euro Karşısında Geriledi?

Bu sorunun cevabı için öncelikle 2020 senesinin başına gitmemiz gerekir. Esasen senenin ilk yarısında Euro/Dolar paritesi gitgide düşüyordu, zira Avrupa ekonomisi ABD ekonomisi karşısında performans bakımından geride kalmıştı ve Koronavirüs pandemisi Avrupa’yı ABD’den daha önce vurmuştu.

Ancak işler yılın ikinci yarısından itibaren değişti ve ABD ekonomisi Koronavirüs karşısında yıkıcı tahribatlar aldı, böylece yatırımcılar Haziran ayından itibaren dolardan kaçmaya başladılar. Bu yatırımcılar altın ve Euro’ya yönelince, Nisan ayında 1.06’lara kadar gerileyen Euro/Dolar paritesi de yazının yazımı itibariyle 1.18 seviyesinde bulunmaktadır.

Altına Ne Oldu?

Altının dünya çapında bilinirliği ve geleneksel bir yatırım aracı olması da yadsınamaz ölçüdedir. Merkez bankalarının da altın rezervi olmakla birlikte, denilebilir ki dünyada ne zaman bir karışıklık olsa altın o zaman yükselir. (Bu da altının güvenli liman varlığı olma özelliğinden ileri gelir.) Pandemi başlangıcında 1.600 dolar olan ons fiyatı, şimdilerde 2 bin doları aşmış bulunuyor.

TL’nin Bugünkü Durumu

Dolar kuru Türkiye’de bir süredir 6.85 dolaylarında sabitliğini koruyordu ancak son çıkışı ile 7 TL’nin üzerine çıktı ve bu yazının yazımı itibariyle de 7.23 dolardan işlem görmektedir. 1 Euro ise 8.59 TL’den işlem görmektedir. Altın da bunlara benzer olarak, Türk Lirasına karşı değer kazanan dolar ile birlikte artış gösterdi ve altının ons başına fiyatı 2.049 dolar seviyesinde seyrediyor.

Peki TL’nin yaşadığı bu durumun sebebi ne? Şunlar sıralanabilir:

  • Türkiye’nin son 5-6 yıldır riskleri artan ve öngörülmesi zor bir ekonomi olması
  • Merkez Bankasının rezervlerinde gerileme olması
  • Kamu bankalarının kurları düşük tutmak için döviz satarak açık pozisyona girmiş olmaları
  • Yatırımcıların döviz talebi

Bitcoin’de Durum Ne?

Lider kripto para birimi Bitcoin ise 10 bin dolar kritik seviyesini geçmesiyle önlenemez bir ralliye başladı ve BTC/dolar bazında önemli kazanımlar elde etti. İşin ilginci ise, Türk Lirası bazında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2017 yılındaki fiyat seviyesinin bile kırılmış olması idi. Yani Dolar’ın da artmasıyla Bitcoin, TL bazında şimdilerde tarihinin en yüksek seviyelerinde diyebiliriz. Bitcoin yazının yazımı itibariyle 85.200 TL seviyesinden işlem görmektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x