Yükleniyor...

Market Cap Nedir?

Market Cap, İngilizce’deki Market Capitalisation kelimesinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir terimdir.

marketcap

Market Cap, İngilizce’deki Market Capitalisation kelimesinin kısaltılmasıyla oluşturulan bir terimdir. Türkçe’de ‘piyasa değeri’ anlamına gelmektedir. Market cap ile kriptopara birimlerinin değeri ölçülmektedir. CoinMarketCap için CMC kısaltması kullanılmaktadır.

CoinMarketCap Mayıs 2013’te kurulmuştur. Hızla büyümüş ve birçok kripto varlığı karşılaştırmak için kurum ve medya açısından da güvenilir kaynak haline gelmiştir.

Kripto piyasa değeri hesaplanması kripto para birimindeki arz ve birim başı fiyatın birbiri ile çarpılması ile sağlanmaktadır. Market cap en basit hali ile kripto para varlığının piyasa içindeki değerini, durumunu açık bir şekilde göstermektedir. Kripto parada istikrar durumu önemli bir noktadır. Çünkü yatırımcının güvenini etkileyen bir unsurdur. Bir kripto para biriminin piyasa değerinin durumuna bakılırsa değerin yüksek ya da düşük durumda olduğu fark edilir. Bu sayede o kripto paranın istikrarlı olup olmadığı da açığa çıkmış olur.

marketcap 1

Market Cap Nasıl Hesaplanır?

Bir kripto paranın market capine bakılarak onun hakkında yorumlar yapılabilir. Market cap, bir paranın ne kadar değerli olduğunu gösteren seçeneklerden en büyüğüdür. İnsanların paralarının ne kadarının o coin ile saklandığının ipucunu verir.

Bir şirketin büyüklüğünü göstermek için ‘market cap’ kullanmak önemlidir. Şirket büyüklüğü, yatırımcıların ilgilendiği, risk de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerin temel bir belirleyicisi olarak kabul edilmektedir.

Hisse senetlerinin ve kripto paraların piyasa değerleri hesaplanırken kullanılan Market Cap’i hesaplamak şu şekildedir:

Piyasa değeri = Dolaşımdaki arz x fiyat

Bir diğer yöntemle:

Şirket değeri = Hisse senedi sayısı x hisse senedi fiyatı

Hisse senedi fiyatını etkileyen maddeler şöyledir:

  • Şirketin temel gücü
  • Rakip şirketlerin performansı
  • Şirketi ve sektörü etkileyen haberler
  • Politik atmosfer, kararlar
  • Hukuki düzenlemeler
  • Küresel olaylar

Kripto para piyasasının market cap hesaplamaları konusunda lider olan platform coinmarketcap.com adresidir. Tüm kripto para ve token’ların güncel ve geçmiş verilerine, değerlerine buradan ulaşılabilmektedir.

Kripto paralar, piyasa değerine göre 3 birime ayrılır;

  • Büyük Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bunlar Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralardır ve bu paraların piyasa değeri 10 milyar dolardan fazladır.
  • Orta Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bu kripto paralar, kısa ve uzun vadeli yatırım yapmak için tercih edilen paralardır. Ortalama piyasa değerleri 1 Milyar dolar ile 10 milyar dolar arasında değişmektedir. Bu kripto paralar olumlu yönde gelişseler de riskli olarak kabul edilen alt coinlerdir.
  • Küçük Ölçekli Kripto Para Birimleri: Bu kripto paraların piyasa değeri 1 milyar dolardan daha azdır. Fiyat hareketlerinde değişiklik, bu kripto paralarda piyasanın seyrine göre değişir. Özellikle de Bitcoin ve Ethereum hareketlerinden çok daha fazla etkilenirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner