Yükleniyor...

Meme Coin ve Token’lar Nedir? Ne İşe Yarar?

Meme coin ve token'lar özellikle internette viral olan olaylardan ilham aldığı için son zamanlarda ön plana çıktı.

meme coin token

Meme coin ve token’lar özellikle internette viral olan olaylardan ilham aldığı için son zamanlarda ön plana çıktı. Sosyal medya ve yeni mecraların da etkisiyle “şaka amaçlı” olarak çıkarılan yeni meme coin sayısında artış kaydediliyor. Peki, meme coinler ve token’lar nedir ve ne işe yarar?

Bazıları meme coin’lere yatırım yapmayı delilik olarak nitelendirirken, bazılarıysa bunu yüzde 1000 kar elde etme olarak görüyor. Kim haklı olursa olsun, son yıllarda meme coin’lerine olan ilgi arttı.

Baktığımızda bir meme coin’inin doğal bir değeri ve hiçbir faydası yok. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kripto varlıkların teması sosyal medyada paylaşılan şaka ve görüntülerdir.

Orijinal meme tokeni Dogecoin (DOGE), bir Shibu Inu köpeğinin resmiyle ortaya çıkan Doge meme’ine dayanmaktadır ve kendi blok zincirinde çalışır. Bu nedenle mevcut blok zincirinin üzerinde çalışan meme token’lardan farklıdır.

En popüler meme token’larından diğer ikisi, Ethereum üzerine inşa edilmiş bir ERC-20 token’ı olan Doge benzeri Shibu Inu (SHIB) ve BNB üzerinde çalışan SafeMoon’dur. (SAFEMOON)

meme coin

Meme Coin ve Token Nedir?

Meme, genellikle ciddi bir sembolden ziyade meme (şaka) olarak birtakım temalarla ilişkilendirilen kripto para birimidir. Buna örnek olarak Dogecoin, adını internetteki popüler bir köpekten aldığı için ilk meme coin olmuştur. Meme, başka bir kripto para biriminin gerçek adıdır ve imemecrypto, pepemefrogree ve jakememe70 gibi “meme” takma isimlerine sahip kripto paralar da mevcuttur. Meme coinleri, internet meme’lerinden ve güncel olaylardan ilham alan ve influencerlar tarafından desteklenmesi ile ön plana çıkmıştır.

Token, “kripto para” veya “kripto varlık” ile aynı anlamdadır. Fakat bağlama dayalı olarak giderek daha spesifik anlamlar da kazanmıştır. Token öncelikle Bitcoin ve Ethereum’un dışındaki (bunlar da teknik bakımından token olsalar da) tüm kripto para birimlerini ifade eder. İkinci olarak token, birçok merkezsiz finans (veya DeFi) token’ının yaptığı gibi başka bir kripto para blok zinciri üzerinde çalışan belirli dijital varlıkları tanımlamakta kullanılır. Token’lar, merkezsiz takasları olanaklı kılmaya yardımcı olmaktan video oyunlarında nadir öğeleri satmaya kadar çok çeşitli potansiyel işlevlere sahiptir. Bunun yanı sıra diğer herhangi bir kripto para gibi takas edilebilir veya saklanabilirler.

Meme Tokenleri Nasıl Bu Kadar Popüler Hale Geldi?

Şaka amaçlı geliştirilen Dogecoin, 2013 yılında piyasaya çıktığından beri, çok fazla ilgi gördü ve ilk çıktığında 30 gün içinde Dogecoin.com sitesinde bir milyondan fazla ziyaretçi trafiğini geçti.

Örneğin, Mayıs 2021’de Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Keçilerim: Max ve Bitcoin” başlıklı evcil keçilerinin bir resmini yayınladı. Kısa bir süre sonra, Aqua Goat adlı bir meme tokeni, bu sosyal medya gönderisinden değerinin yaklaşık yüzde 300 arttığını gördü.

Meme Coin Ve Token’lar Nasıl Satın Alınır?

Önde gelen meme kripto parası olan Dogecoin, Coinbase, Binance ve Kraken dahil olmak üzere çok çeşitli kripto varlık işlem platformlarında yer alıyor.

Meme tokenlerinden Shiba Inu, Binance, Crypto.com, KuCoin’de ve Uniswap gibi merkezi olmayan platformlarda (DEX’ler) işlem görebilir. Coinbase Pro’daki listeleme Haziran 2021’den itibaren geçici olarak ertelendi. Binance Smart Chain’e dayalı olan Safemoon, Binance’de ve PancakeSwap gibi BSC tabanlı DEX’lerde işlem görebilir. Birçok küçük boyutlu meme tokeni yalnızca PancakeSwap gibi DEX’lerde bulunur.

Tüm kripto varlıklar, güçlü bir topluluğa ve etkileyici desteğine güvenir. Ancak meme token’ları, özellikle Elon Musk gibi ünlü isimlerin orantısız ilişkileri nedeniyle popülerlik kazandı.

Bu arada, meme token geliştiricileri, fiyatı artırmak için tanıtım gösterileri kullanıyor. Shibu Inu’in arkasındaki ekip, tüm SHIB token’larının yarısını Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e vermeye karar verdi. Ancak Vitalik Buterin token gelirlerini hayır kurumlarına bağışlayarak, projelerin kendisine rızası olmadan coin vermemelerini rica ederek “Ben güç odağı olmak istemiyorum” şeklinde konuştu.

En Popüler Meme Coinleri Hangileri?

CoinMarketCap, Dogecoin, Shibu Inu ve Safemoon olarak en popüler üç meme tokeni listeler.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından kuruldu. Şaka amaçlı geliştirildi ancak Elon Musk 2019’da onu savunmaya başladığından beri ciddi bir kripto varlık haline geldi.

Köpek temalı kripto varlığın, son aylarda giderek değerinin arttığı görüldü ve Ocak 2021’de 9 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Musk şimdi platformu geliştirmek, mal ve hizmetler için ödeme aracı olarak optimize etmek ve karbon ayak izini azaltmak için Doge geliştiricileriyle birlikte çalışıyor.

Shibu Inu (SHIB)

Shibu Inu, Nisan 2021’de “merkezi olmayan kendiliğinden topluluk oluşturma deneyi” olarak başlatıldı ve Mayıs başında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak hızla %2.000.000’un üzerinde değer kazandı.

SHIB’nin toplam arzı bir katrilyondur ve kullanıcıların milyarlarca hatta trilyonlarca token tutmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Yine de analistler, 1 dolarlık sihirli hedefine ulaşmak için yüzde 12 milyon seviyesine tırmanması gerektiği konusunda uyardı.

SafeMoon (SAFEMOON)

SafeMoon, Dogecoin’in tokenomik modelini geliştirmeye çalışıyor. 21 milyon sınırlı token arzına sahip olan SafeMoon, deflasyonist bir tokenomik model kullanır. Bu, her Safemoon işlemi gerçekleştiğinde, %5’inin yakıldığı ve %5’inin kalan token sahiplerine yeniden dağıtıldığı anlamına gelir. Bu nedenle, toplam token arzı, “güvenli” kazançlar sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

2021 baharında token %1,500 oranında yükselişe geçti. Haziran 2021’deki piyasa değeri 2 milyar dolar civarında görüldü.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x