Yükleniyor...
Sponsored

Merkez Bankası Başkanları Kripto Para Birimlerini Konuştu

Fransa Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve François Villeroy de Galhau moderasyonuyla gerçekleşen "Finansın tokenizasyonu fırsatları ve zorlukları:

Merkez Bankasi Baskanlari Kripto Paralar Birimlerini Konustu

Fransa Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve François Villeroy de Galhau moderasyonuyla gerçekleşen “Finansın tokenizasyonu fırsatları ve zorlukları: Merkez bankalarının rolü nedir?” panelinde birçok önemli isim konuştu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Konuşmacılar arasında Avrupa Merkez Bankası Başkanı, Fed Başkanı ve birçok önemli isim yer aldı. Konuşmanın konusu gereği kripto para düzenlemeleri, merkez bankası dijital paraları ve Blockchain teknolojisi konuşulan konular arasındaydı.

Merkez Bankası Başkanları Regülasyonlar Konusunda Aynı Görüşteler

Kripto paralar ve düzenlemeler kripto paraların revaçta olmasının ardından gündemden eksilmeyen bir konu haline geldi. Kripto paraların düzenlenmesinde çoğunluk hemfikir olsa da nasıl düzenleneceği ise merak ediliyordu. Merkez Bankası başkanlarının ortak bir panelde konuşmaları ise kripto dünyasına nelerin olabileceğine dair fikir verdi.

Konuşmacılardan olan Fed başkanı Jerome Powell, DeFi üzerine ve CBDC’ler hakkında şunları ifade etti:

“Stablecoinleri kripto platformlarından daha geniş bir şekilde kullanmalı mıyız? Bu sorular üzerinde çalışan bir FED birimimiz bulunuyor. DeFi’da aktarımların şeffaflığı konusunda yapısal sorunlar bulunuyor. Buna karşın DeFi ve geleneksel bankacılık sistemimiz şu anda çok iç içe değil bu iyi bir şey çünkü bizlere sorunların üzerine düşünme ve çözme zamanını veriyor.”

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın görüşleri ise Do Kwon Terra örneğine atıfta bulunarak kripto paraların ve bu sektörün düzenlemelere ihtiyacı olduğunu, bu varlıkların oldukça volatil ve spekülatif olduğunu aktardı. Bunun yanı sıra CBDC hakkında açıklamalarda da bulunan Lagarde, yüzden fazla merkez bankasının CBDC ile ilgilendiğini aktardı. CBDC sistemine ise Merkez Bankası’nın aracı olarak dahil edileceğini aktardı.

Katılımcılardan Margaret McGuinness konu hakkındaki fikirlerinde şunlardan bahsetti:

“Avrupa komiserlerine göre düzenleme ve yenilik çatışmıyor. Tokenleştirme bir fırsattır, Bitcoin’in 2008 mali krizinden sonra piyasaya sürülmesi, geleneksel finans kurumlarına duyulan güvensizliğin artmasıyla bağlantılı olması ise sürpriz bir durum değil. CBDC’yi başlatmamız için ise güvenli bir ortama ihtiyacımız var.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x