Yükleniyor...

PancakeSwap Borsası Nedir?

PancakeSwap merkeziyetsiz kripto para borsalarından biridir.

Pancake

PancakeSwap merkeziyetsiz kripto para borsalarından biridir. Borsanın yerel kripto para birimi CAKE coin’dir. Bu yazımızda borsaya dair bilinmesi gerekenleri anlatacağız.

Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

PancakeSwap’ı tanıtmadan önce sizlere merkeziyetsiz borsaların ne olduğunu ve nasıl çalıştığından kısaca bahsedelim:

Merkeziyetsiz borsalar (DEX), açık kaynaklı platformlarda merkezi kurum olmaksızın işleyen platformlardır. Bu borsalarda likidite havuzlar aracılığıyla kilitlenen fonlar sayesinde sağlanır. Bu sayede borsanın ihtiyaç duyduğu fonlar sağlanır. Fon sağlayıcılar ise yatırdıkları fonlar karşılığı belli bir oranda faiz kazanırlar. Geliştiriciler konumlarına göre belli yerlere erişimi kapatsa da, blockchain ağında açık kaynaklı inşa edildiği için başkaları tarafından forklama yapılarak aynı platformdan erişim sağlayabilirsiniz.

pancakeswap

PancakeSwap Nedir?

İlk olarak SushiSwap’a cevap olarak tasarlanan PancakeSwap, BNB Chain üzerine inşa edilmiş bir merkeziyetsiz borsadır. İlk olarak merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları Ethereum üzerine inşa edilmiş olsa da, artan maliyetlerden dolayı birçok uygulama alternatifler aramaya başladı. PancakeSwap ise, sorunu BNB Chain’e kayarak çözdü.

PancakeSwap Nasıl Kullanılır?

Normal borsalarda spot cüzdanlar olsa da, merkeziyetsiz borsaları kullanmak için BNB Chain ile uyumlu bir cüzdan kullanmanız gerekir. Ama önceden SushiSwap kullandıysanız PancakeSwap’ın kullanımında herhangi bir sorun yaşamazsınız.

PancakeSwap’ın kullanımı:

-BNB Chain cüzdanı veya MetaMask kullanın.

-MetaMask’e BNB Chain’i ekleyin.

-Cüzdan kurulduktan sonra PancakeSwap üzerinden alım satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

-Kullanıcılar ödül kazanması için likidite sağlamaları gerekli ve PancakeSwap sadece BEP-20 token’larının değişimine olanak tanır.

PancakeSwap’in Özellikleri

PancakeSwap, diğer merkeziyetsiz borsalar gibi otomatize edilmiş piyasa yapıcı (AMM) uygulamaları ile işler. AMM uygulamaları ilk olarak kullanıcıların fon sağlaması, işlem hacmi oluşması ve son olarak kullanıcıların karşılığında ödül almaları sayesinde işler duruma gelir.

CAKE Token Nedir?

PancakeSwap’in token’ı olan CAKE, borsanın yönetişim token’ı olarak kullanılabilir. Şu an piyasada 138.631.432 CAKE dolaşırken toplam arz 230.929.606 CAKE’dir. Ama PancakeSwap deflasyonel yapıda olduğu için daha fazla token’ı yakacaktır. Ama CAKE token’larında 4.5 milyar dolarlık değer kilitlemesi ise borsaya duyulan güveni gösteriyor.

PancakeSwap’ta Yapılan İşlemler

-BEP 20 token’larının alım satımı

-Borsaya likidite sağlama ve karşılığında ödül alma

-Likidite sağlayıcı token’larını stake ettirerek CAKE kazanma

-CAKE stake ettirerek daha fazla kazanmak

-CAKE stake ettirerek başka projeleri fonlama

PancakeSwap’in Avantajları

PancakeSwap, piyasadaki çoğu merkezsiz borsadan (DEX) daha avantajlıdır. Şu an PancakeSwap’un avantajlarına bakalım.

Daha Fazla Token Kazanma

Çoğu DEX gibi PancakeSwap’un kendi token’ı bulunur. Kullanıcılar CAKE’leri stake ettirme veya SYRUP havuzlarında kullanarak daha fazla CAKE token’ı kullanabilirler. Eğer bu iki işlemi yapmak istemezseniz BNB Chain (BSC) projelerini fonlayabilirsiniz. 

Düşük Ücretler ve Yüksek İşlem Hızı

Ethereum’daki sorunlardan biri yüksek ücretler ve yavaş işlem hızı olması birçok kişinin alternatif aramasına sebep oldu. Borsa, BSC altyapısını kullandığı için ücretler çok daha düşük ve genelde işlemler 5 saniye sürer. Bu sayede alacağınız token’ların fiyatında zaman içinde yükselmesine çok fazla maruz kalmazsınız. 

Doğrulama İhtiyacı Yok

Tüm merkezi borsalar müşterilerinin kimliklerini doğrulama işlemleri yapmalarını ister. Bu yüzden kullanıcıların gizliliği ortadan kalkar. Ama merkeziyetsiz borsalar için denetimlere gerek kalmaz. Dünyadaki herkes kolayca Pancake Swap’da işlem yapabilir.

Güvenli ve Denetlendi

Borsa, piyasaya sürülmeden önce detaylı güvenlik denetiminden geçti.

Ayrıca güvenliği artırmak amacıyla CertiK yazılımlarını kendi programlarına entegre etti:

PancakeSwap’un entegre ettiği programlar Security Oracle, CertiK Shield, DeepSEA ve CertiK Virtual machine sayesinde borsa, potansiyel saldırılardan 7/24 korunuyor.

PancakeSwap

PancakeSwap’ta Yield Farming Nasıl Yapılır?

Merkeziyetsiz borsalar komisyonlara tam olarak bağlı olmadığı için likidite sağlamak için kullanıcılardan fon yatırmaları istenir. Kullanıcılar fonlarını yatırdıkları zaman yıllık faiz kazanırlar. Sonrasında kullanıcılar elde ettikleri token’ları istedikleri gibi kullanabilirler. Ama kullanıcılar çoğunlukla ihtiyaç duymadıkları gelirleri borsanın token’ını alıp yönetişim konusunda söz sahibi olabilir. Borsada farklı tokenlar için farklı getiriler sağlar. Borsa CAKE-BNB, SUSHI-ETH, DODO-BNB, SWINGY-BNB, BRY-BNB, ZEE-BNB, LTC-BNB, DAI-BUSD üzerinden fon sağlayabilirsiniz.

Pancake Swap’ta Trade Etmek

CAKE token’larının çoğunun trade ediliği yer olması şaşırtıcı değil. Ama Binance’de ciddi oranda işlem hacmi olduğu için Binance’den alıp PancakeSwap’da stake ettirme işlemi yapabilirsiniz.

PancakeSwap Ücretleri

Uniswap ve SushiSwap çalışma prensibini bildiğiniz zaman, kullanıcıların likidite sağlaması prensibine göre işler.

Likidite sağlayıcı token sahipleri, yapılan işlemlerden alınan ücretlerle sağlanır. Şu an ücretler yüzde 0.2-0.17 arasında değişirken, geri kalan yüzde 0.03’lük kısmın PancakeSwap hazinesine CAKE token’larını yakmak için kullanılır. 

PancakeSwap’i Destekleyen Cüzdanlar

Borsa TokenPocket, WalletConnect, MathWallet ve MetaMask’i destekliyor. Ama MetaMask ERC20 standardını desteklediği için BEP20 token’larını kabul etmesi için belli başlı ayarların yapılması gerekir.

Emisyon oranı

Borsada çıkarılan her bir blok için 40 token kazanılır. Ama değeri artırmak için borsa 15 token’ı yakar. Bu sayede ödüller 25 token oluşur. 

Günlük emisyonlara göre ödüller dağıtılır. Emisyonlar bir günde ne kadar çıkarıldığına göre değişir. Ama token dağıtımlarının yüzde 40’ı CAKE sahiplerine, geri kalanı ise çiftçilere dağıtılır. 

Tüm oranlar yönetişim koşullarındaki değişikliklere göre değişir. Tüm CAKE sahipleri ise borsa üzerinden oy verme işlemi yapılabilir.

CAKE’i Stake Ettirme

CAKE stake ettirme işlemi için ilk olarak CAKE token’larına sahip olmanız gerekir. Ardından cüzdanınızda BNB ve CAKE bulundurduktan sonra borsaya transfer edin. Transfer ettiğiniz BNB’ler ise ücretleri ödemek için kullanılır. 

CAKE stake ettirmek için ilk olarak borsaya bağlanmak gerekir. Havuzlar aracılığıyla yapıldıktan sonra CAKE ve diğer BEP20 token’larını stake ettirebilirsiniz.

Stake ettirme işleminde işe düşük işlem ücretleri sayesinde çok fazla endişe duymayacaksınız. Bu sayede daha rahat nefes alabilirsiniz.

PancakeSwap Kullanımı

Eğer DEX kullanmadıysanız ilk aşamalarda zorluk çekebilirsiniz. Ama zaman içinde kullandıkça daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Zorluğun büyük kısmı ise cüzdanınızı borsa üzerine bağlamakla alakalıdır.

Likidite Ekleme

Trade sekmesine girip Likidite kısmına katılarak likidite sağlayabilirsiniz. Token’ları seçerek ödülünüzü ne olarak alacağınızı kararlaştırabilirsiniz. Ama merkezsiz borsalarda farklı nedenlerden dolayı kayıp riski yaşarsınız.

Piyango

PancakeSwap’ta en az 10 CAKE sahibi olmanız durumunda katılım yapabilirsiniz. Her 6 saatte bir piyango oln borsada tüm biletler için 10 CAKE ücret ödersiniz. Piyangoda 1-14 arası 4 sayı vardır ve piyangoyu kazanmak için biletinizle ve piyangonun söylediği biletlerin tamamı eşleşmeli. Ayrıca belli sayıda numaralar tuttuğu zaman belli oranlarda ücret kazanabilirsiniz.

NFT’ler

PancakeSwap’da piyango kazanmanız durumunda NFT’ler kazanabilirsiniz. İster tutun, isterseniz de satıp değerini CAKE olarak alın. Ama kazanmak için ilk olarak kayıt yapmanız gerekir ve kazananlar rastgele seçilir. 

İlk Farming Arzı (IFO)

İlk farming arzı (IFO), listelenen token’ların yeni kullanıcılarla buluştuğu bir uygulamadır. Kullanıcılar IFO token’larını likidite sağlayarak erişebilirler.

PancakeSwap Nasıl Satın Alınır?

PancakeSwap, Binance, KuCoin, Bithumb Global, PancakeSwap, OpenOcean, gibi borsalardan kolayca alınabilir. PancakeSwap almak için CAKE/USDT, CAKE/BUSD, CAKE/BTC, CAKE/BSCX ve daha fazla işlem çiftinden faydalanabilirsiniz.

PancakeSwap Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SYRUP nedir?

CAKE’lerinizi stake ettirdiğiniz zaman SYRUP token’ları sizin için hisse ispatı (PoS) işlevi görür.

SYRUP’larımı sattığımda neler olur?

SYRUP’larınızı satmanız durumunda CAKE token’larını stake ettiremezsiniz.

Staking ve farming arasındaki fark nedir?

Staking için sadece stake ettirmek gerekirken farming için likidite sağlamanız gerekir.

CAKE’i nasıl stake ettirebilirim?

Staking sayfasına tıkladıktan sonra + kısmına tıklayın. Ardından istediğiniz miktarı seçin ve işlem detaylarını onaylayın.

Farming nasıl yapılır?

Farming için ilk olarak likidite sağlamanız gerekir. Likidite sağladıktan sonra elde edeceğiniz token’ları Farm sayfasından + işaretine tıklayın. Ardından stake ettirmek istediğiniz miktarı belirleyin ve doğrulayın.

Cüzdanı tanıtmak için unlock wallet kısmına tıklamanız gerekir. Ardından cüzdanınızı borsaya bağlama kısmına gidin. İşlemi doğrulayın ve artık cüzdanınızı kullanabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner