Yükleniyor...

Metaverse Nasıl Girilir? Metaverse Giriş Rehberi

Metaverse, teknoloji endüstrisindeki herkesin konuştuğu tek şey, ancak çok azı hala bu sanal dünyaya nasıl erişebileceklerini bilmiyor.

Metaverse 1

Metaverse, teknoloji endüstrisindeki herkesin konuştuğu tek şey, ancak çok azı hala bu sanal dünyaya nasıl erişebileceklerini bilmiyor.

Metaverse nasıl girilir? Facebook ana şirketinin adını Meta Platforms Inc. olarak değiştireceğini duyurduğundan beri herkesin sorduğu soru bu. Grubun en son donanım yeniliklerini yakından takip eden biri için bu büyük bir sürpriz değildi. Facebook yavaş yavaş daha çok akıllı gözlüklere, sanal gerçeklik kulaklıklarına ve internet üzerinden gerçeğe yakın görüntülü görüşmelere odaklanıyordu. Böylece Metaverse, iki boyutlu sosyal medya dünyasının bir adım ötesine geçerek dijital etkileşimli bir ortama geçiyor.

Meta, WhatsApp, Instagram ve Facebook uygulamaları gibi sosyal medya platformlarını değiştirmeyi planlamıyor, ancak Metaverse aracılığıyla dijital bir dünya yaratmaya odaklanıyor. Şirket bunu iyi bir şekilde başarabilirse Metaverse, günlük yaşamınızı etkileyebilecek yeni iş, sosyal ve oyun olanaklarının kapısını açar.

Ancak şirketin bunu başarabileceğini düşünen büyük bir IF var. 2016’dan beri VR kulaklıklar var ve son beş yılda nihai dijital deneyimi yaratmaya çalışan birçok şirketin tanık olduğu sanal ve artırılmış gerçeklik konusunda birçok çalışma yapıldı. Ancak Meta, Metaverse vaadini başarıyla yerine getirecek sermayeye ve ölçeğe sahip tek şirkettir. Burada, şirketin Metaverse vizyonunu ve sanal gerçekliğin parmak uçlarındaki dünyasını deneyimlemek için neye ihtiyacınız olduğunu açıkladık.

Metaverse Nedir?

Metaverse kavramı ilk olarak Neal Stephenson tarafından Snow Crash (1992) adlı romanında ortaya atıldı ve burada insanların birbirleriyle etkileşim kurmak için avatarları kullanabilecekleri internete paralel bir ortam tasavvur etti. Bu temelde Facebook’un Metaverse’leri aracılığıyla yapmaya çalıştığı şey. Fikir o kadar benzerdi ki Stephenson, projeye hiçbir şekilde dahil olmadığını açıklamak için internete girmek zorunda kaldı.

İnsanların birbirleriyle etkileşime girebilecekleri sanal bir evren fikri tam olarak yeni bir şey değil. Habbo Hotel (2000) ve Second Life (2003) gibi platformlar, avatarların özgürce koşabileceği sanal dünyayı zaten geliştirdi. Ancak çevrimiçi oyunların artması, artırılmış ve sanal gerçekliğin ana akım haline gelmesi nedeniyle Metaverse terimi daha da fazla dikkat çekmeye başladı. Bu nedenle, daha fazla meraklı metaverse’e girmenin yollarını aramaya başladı.

Bugün Decentraland gibi platformlar, kullanıcıların aynı zamanda yaratıcı olduğu merkeziyetsiz bir dünya yaratmayı hedefliyor. Son işlemleri yapmak için blok zinciri kullanarak evler ve mahalleler inşa etmek ücretsizdir. Platformlar ayrıca kendi kripto para birimini yaratıyor ve kullanıcılar bunu bir karakter veya bir arazi parçası olabilecek dijital varlıkları NFT olarak satın almak için kullanabilirler.

Özetle bugün tek bir Metaverse yok ama çok var. Ancak, hepsi gelişmenin ilk aşamalarındadır. Kullanıcıların sanal bir evrende birbirleriyle sürükleyici gerçek zamanlı 3D etkileşimi kullanabilecekleri dünya, hala günümüz teknolojisinin başa çıkmak için donanımlı olmadığı bir senaryodur. Ancak son birkaç ayda Metaverse dünyasında pek çok yenilikçi gelişme gördük. Ve önümüzdeki birkaç ay içinde tam teşekküllü, kolay erişilebilir bir Metaverse’e sahip olabileceğimizi umuyoruz.

Metaverse Girmek İçin Gerekli Ekipmanlar

Metaverse’i tam olarak deneyimlemek için bir Oculus Quest 2 sanal gerçeklik başlığına ihtiyacınız olacak. Doğrudan kulaklığa entegre edilmiş grafik yongası ve depolama bileşenleriyle birlikte gelir. Ayrı izleme sensörlerine ihtiyaç duymadan bir boşluk içinde başınızın ve ellerinizin konumunu takip eden altı dahili harici izleme kamerası içerir. Başlığın yanı sıra, sanal nesneleri alıp onlarla etkileşime geçebilmeniz için her biri bir joystick ve düğmeler içeren bir oculus dokunmatik kontrolöre de sahip oluyorsunuz.

Kulaklığı ilk kez kullandığınızda, çevrenizdeki ortamın tek renkli bir görünümünü göreceksiniz. Harici izleme kameraları ile mümkündür. Buradan, dolaşmak için yerleri net bir şekilde haritalandırabilirsiniz. Artırılmış gerçeklik işaretçisi ile zemininizin üzerinde göreceksiniz. Sınırınızı belirlemek ve onaylamak size kalmış. Bunu yaptığınızda, etrafınızdaki dünya parçalanır ve sanal 3B ortamı tam olarak deneyimleyebileceksiniz.

Kulaklık aynı zamanda sesi her yönden taşır ve aynı zamanda gerçekte ortam gürültüsünü de duymanızı sağlar. Kendinizi 3D ortamına tamamen kaptırmak istiyorsanız, bir çift kulaklık bağlayabilirsiniz. Arka plan gürültüsünü ortadan kaldıracak ve deneyiminizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kulaklıklı mikrofon setini kullanırken telefon bildirimlerinizi de alabilirsiniz. Kullanıcılar, kulaklığı kullanırken sosyal medya güncellemeleri veya toplantı bildirimleri gibi uyarılar alabilir.

Metaverse’in yükselişi Facebook için bir ağ geçidi açtı. Şirket şimdi daha fazla artırılmış gerçeklik teknolojisi geliştirmek için çalışıyor.

Tüm Metaverse platformları özel bir sanal gerçeklik başlığı gerektirmese de Decentraland gibi bazı metaverse platformları, yalnızca internet tarayıcınızı kullanarak masaüstü bilgisayarınızı veya dizüstü bilgisayarınızı kullanarak deneyimlenebilir. Ancak platformları en iyi şekilde deneyimlemek için nihayetinde tüm Metaverse platformları bir VR kulaklığı gerektirebilir, ancak şu anda zorunlu değil.

Metaverse 1

Metaverse Nasıl Girilir?

Platforma erişmek için bir dizüstü bilgisayara ve bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak. Akıllı telefonlar ve çoğu bilgisayar buna erişmek için kullanılabilir. Ancak size optimum performans sağlamak için yeterli işlem gücüne sahip değiller. Bu, Facebook’un akıllı gözlükler gibi daha fazla donanım geliştirmeye odaklanmasının nedenlerinden biridir, böylece kullanıcılar Metaverse’e kolayca erişebilir.

Adım 1: Bir Avatar’a ihtiyacınız olacak

Metaverse tamamen sanal bir dünya yaratmakla ilgili olsa da ilk adım açıkçası kendi dijital avatarınızı yaratmaktır. Decentraland, avatarınızı oluşturup özelleştirebileceğiniz bir panel sunar. Saçınızı, göz renginizi, kıyafetinizi değiştirme ve hatta karakterinize aksesuar ekleme seçeneği sunar. Karakterinizin giydiği kıyafeti beğenmiyorsanız, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Adım 2: Dünyayı keşfetme zamanı

Artık karakterinizin nasıl görüneceğine karar vermek için yeterince zaman harcadıktan sonra, Decentraland’da bir başlangıç ​​noktası olan Genesis Plaza’ya bırakılacaksınız. Kendinizi uzayda ayarlamanız biraz zaman alabilir. Burada karakterler solunuzda ve sağınızda patlamaya devam edecek. Bundan sonra, kendinizi ışınlamanızın zamanı geldi. Sonuçta, Metaverse’in tek konusu bu, istediğiniz yere yürümeden veya araba sürmeden gitmek. Kendinizi diğer alanlara ışınlamak için, Decentraland ızgarayı dağıtır ve diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan alanlardan herhangi birini seçip oraya gidebilirsiniz.

3. Adım: Oyun oynayın

Decentraland size oyun oynama seçeneği de sunuyor ve herkesin oynadığı en popüler oyun ‘Wonder Mine Crafting Game’. Burada meteorlar yere çarpıyor ve oyuncular para ve mineraller için onları çıkarmak zorunda. Başlamak için her avatara 100 Wondercoin verilir.

4. Adım: Yeni arkadaşlar edinin

Oyunu oynarken aynı zamanda yeni arkadaşlar edinme şansınız da var. Diğer oyuncularla konuşma fırsatını yakalayabilir ve Metaverse hakkında ne düşündüklerini sorabilirsiniz. Çevrimiçi çok oyunculu oyunların çoğuna benzer şekilde platform, oyunculara fırsat sunuyor. Daha sonra yeni arkadaşlar edinebilir ve Metaverse’in sanal dünyasını birlikte deneyimleyebilirler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner