Yükleniyor...

Milyonlarca Bitcoin (BTC) Bu Ağda El Değiştiriyor

Dünyanın dört bir yanında hükümetler kara para aklama paranoyaları ile suçu Bitcoin (BTC) borsalarına atarken, merkeziyetsiz olmak isteyenler için alternatifler de bir bir ortaya çıkıyor.

Milyonlarca Bitcoin BTC Bu Ağda El Değiştiriyor

Dünyanın dört bir yanında hükümetler kara para aklama paranoyaları ile suçu Bitcoin (BTC) borsalarına atarken, merkeziyetsiz olmak isteyenler için alternatifler de bir bir ortaya çıkıyor. Bilindiği üzere 2019’un DEX yılı olması bekleniyordu fakat gerçekte, merkezi olmayan çok az borsa kuruldu.

Bitcoin Alım Satımını Kolaylaştırdı

Localbitcoins, belli bölgelerde yaşanan sermaye kontrolleriyle baskıcı uluslar için BTC alım ve satımını daha kolay bir hale getirdi. Artık günümüzde Bitcoin düğümlerini  çalıştırmak için Tor gibi anonimleştirici ağları kullanan merkezi olmayan borsalar var. Trustnodes’a göre, Bisq adlı az bilinen bir Bitcoin borsası her hafta milyonlarca BTC için bunu yapıyor. Portalın vizyon bölümünde şu ifadeler kullanılıyor: “Genellikle merkezi değişimlerin hakimiyeti ve kırılganlığı, mevcut Bitcoin ekosistemindeki Aşil topuğu gibi görünüyor.”

DEX, eşler arası Bitcoin ticaretinde haftada 8 milyon dolar işlemek için merkezi bir web sitesi yerine bir Bitcoin düğümü ve masaüstü yazılımı kullanıyor. Bir düğüm merkezi, senkronize olmak için bilgisayar kaynaklarını kullanıyor ve popüler ticaret platformlarındaki arayüzlerden bazıları kadar anlık değil. Buna göre yazılım bir Bitcoin adresi oluşturuyor bu da kullanıcıların giriş için depozito olarak BTC’ye sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor.

Merkezsiz Borsalara İhtiyaç Var

Raporda, sistemin fiat işlemleri için kendi ödeme platformlarını seçen alıcılar ve satıcılarla özerk çalışacak şekilde tasarlandığı anlatılıyor. Platform, bir tarafın ticaret için verilen güveni kötüye kullanması durumunda, uyuşmazlık çözümü için bir yönetişim sistemi olarak hakemleri ve DAO’yu kullanıyor.  Ticaret giderleri ve geliştirici desteği için karmaşık bir gelir üretme sistemi de var. Borsa 2016’dan beri faaliyetine devam ediyor. LocalBitcoins’in bazı ülkelerde katı KYC düzenlemelerine yenik düştüğü için popülaritesi artmaya başlıyor. Birçok ülkenin, aşırı düzenlemeleri nedeniyle en üst düzey merkezi borsaların bazılarının kullanımı yasaklandı.

Binance’ın yakın zamanda, Singapur’daki düzenlemelere uymak için Wasabi çekim işlemlerini engelledi. Bilindiği üzere Wasabi, Tor ve karıştırma işlevselliğini içeren gizlilik odaklı bir Bitcoin cüzdanı. Binance kullanıcıları, bu duruma tepki gösterdi. Kullanıcılar, firmanın hükümetlerin kişisel ve finansal bilgi taleplerine boyun eğmesini Twitter üzerinden de eleştirdi.

Kripto dünyasının merkezi olmayan borsalara ihtiyacı var, ancak hükümetlerin paraları anonim olarak kullanılmasını istememeleri bu savaşı daha da büyütecek gibi duruyor.

 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x