Yükleniyor...

Nano Coin Nedir? Nano Coin Yorum ve Geleceği

Nano, ücretsiz kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır.

nano 2

Nano, ücretsiz kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır.

Nano kripto, çoğu geleneksel kripto gibi değildir. Örneğin, Bitcoin’den farklı olarak, madenciliğe ihtiyaç duymaz. Klasik blok zincirlerden başka bir şeye dayanıyor. Ve amacı, diğer kripto para birimlerini rahatsız eden verimsizlikleri ortadan kaldırmaktır.

Nano Coin Nedir?

Nano, ücretsiz kripto para birimi işlemlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış bir yazılımdır.

Nano’nun tasarımının anahtarı, her hesabın yalnızca sahibinin güncelleyebileceği kendi blok zincirine sahip olmasıdır. Bir işlem yapmak için bir hesap sahibi, kendi defterini güncelleyen ve Nano ağına yayınlayan bir işlem imzalar. Nano düğümler işlemi doğrulamak için yeterli onay gördüğünde, hepsi bağımsız olarak işlemi geri alınamaz olarak kabul ederek defterin kopyasını günceller.

Bu şekilde, Nano’nun tasarımı, blok zinciri işlemlerinin tam kaydını tutmadığı için diğer kripto para birimlerinden ayrılıyor. Bunun yerine Nano blok zinciri, hesap bakiyelerini ve bunlarla ilişkili işlem tutarlarını izler.

Bu, tüm işlemlerin kaydedildiği ve sınırlı bir kapasiteye sahip bloklar halinde toplandığı Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi diğer kripto para birimlerinden keskin bir şekilde farklıdır. Bu tür sistemlerde, işlemler bir bloğa dahil edilmek üzere teklif verir ve ücretler, yeni bloklar oluşturan dağıtılmış düğümlerdir.

Amaç, düğümlerin blok oluşturma hakkı için rekabet etmek için kaynakları harcaması gerektiğinden, ücretlerin bu blok zincirlerinin devam eden çalışmasını teşvik etmesidir.

Nano, blok zinciri tasarımının bu geleneksel yönlerini ortadan kaldırır. Bunun yerine, düğümler blokları kimin oluşturacağına oy verir ve bu düşük veya ücretsiz olarak gerçekleşebileceğinden, kullanıcıların Nano blok zincirine dahil edilmiş işlemler için ödeme yapması gerekmez.

Buradaki fikir, bu tasarım değiş tokuşlarının Nano üzerinde daha fazla işlem yapılmasını teşvik etmesi ve büyük hacimler gerektiren kullanım durumlarında NANO kripto para biriminin daha fazla benimsenmesine yol açmasıdır.

Şimdiye kadar Nano Vakfı , teknik yol haritasında sürekli güncellemeler yayınladığı resmi web sitesinde NANO kripto para biriminin küresel olarak benimsenmesini takip ediyor.

Nano’yu Kim Yarattı?

Nano, bir yazılım mühendisi ve İngiltere merkezli The Nano Foundation’ın CEO’su ve kurucusu Colin LeMahieu tarafından yaratıldı ve tasarlandı.

2014 yılında RaiBlocks adı altında başlatılan proje , Ocak 2018’de Nano olarak yeniden adlandırıldı .

Nano Nasıl Çalışır?

Tüm kripto para birimleri gibi Nano, kullanıcıların yazılım kurallarını çiğnemesini önlemek için düğüm ağının senkronize kalmasını sağlamak için bir fikir birliği algoritması kullanır. Daha spesifik olarak, Nano, Açık Temsilci Oylaması adı verilen bir delege edilmiş hisse kanıtı (DPoS) varyasyonu kullanır.

Bu sistemde, düğümlere hesap bakiyelerine göre bir “oy ağırlığı” atanır. Daha sonra oylarını ağdaki başka bir düğüme kullanmayı veya tahsis etmeyi seçebilirler.

Bir düğüm yeterli oy ağırlığına sahip olduğunda, Asıl Temsilci olarak atanır ve hesabındaki fonlarla ve kendisine tahsis edilenlerle orantılı olarak işlemlerde oy kullanabilir.

Temsilcilere, ağın hangi işlemleri ve blokları kabul etmesi gerektiği konusunda oy vermeleri için ödeme yapılmaz.

Blok Kafes Nedir?

Nano’nun en önemli yeniliği, Block Lattice adını verdiği yeni bir veri mimarisidir.

Bu tasarım altında, her hesabın kendi blok zinciri vardır, bu da kullanıcıların ağın geri kalanını beklemeden hesaplarını hemen güncellemelerini sağlar. Bu bireysel blok zincirleri “hesap zincirleri” olarak adlandırılır.

Banka hesabınıza benzer şekilde, kafesteki her blok bir hesabın durumunu kaydeder ve günceller. Bu nedenle işlem tutarları, ardışık bloklar arasındaki hesap bakiyesindeki fark olarak yorumlanır.

Her işlem kendi bloğudur ve her blok hesaptaki bir öncekinin yerini alır.

Kullanıcılar, tüm ağı kullanmadan blok gönderebilir ve güncelleyebilir. Ayrıca, yalnızca hesap sahipleri blok zincirini değiştirebilir.

Nano’daki işlemler şu durumlarda gerçekleşir:

  • Gönderen, gönderilecek tutar için hesabını borçlandıran bir blok yayınlar.
  • Alıcı, kendi hesabını şarj eden eşleşen bir blok yayınlar.

Nano’daki her blok ayrıca spam işlemlerini engellemek için kullanılan küçük bir iş kanıtı bileşeni içerir. Bu, kullanıcıların sürekli işlem göndermesini önlemek için yapılır.

Nano’ya Yatırım Yapmanın Artıları ve Eksileri

Tüm bunlar kulağa süper teknik gibi gelse de, Nano’nun şöhret iddiasını oluşturan birkaç temel özelliğe bağlı. Bunlar şunları içerir:

  • İşlem ücreti yok
  • Madenciliğe dayanan kriptodan daha az enerji gerektirir
  • Anında işlem ücretleri, genellikle bir saniyeden kısa sürede onaylanır

Bununla birlikte, Nano, bazı insanların rahatsız edici bulduğu bazı kripto özelliklerine sahiptir. Örneğin, tüm kriptolarda olduğu gibi Nano da son derece değişken olarak kabul edilir. Ayrıca diğer madeni paralarla aynı kripto para birimi düzenlemelerine tabidir.

Nano Coin Yorum ve Geleceği

Yatırımcıların kriptoya yatırım yapmadan önce bilmesi gereken birkaç şey var. Muhtemelen en önemlisi: Altcoinler riskli ve değişken olma eğilimindedir. Bu, özellikle Nano gibi küçük piyasa değeri olan madeni paralar için geçerli olabilir.

Bu yazının yazıldığı tarihte, Nano’nun 571,5 milyon dolarlık bir piyasa değeri vardı ve bu da onu piyasa değerine göre 103. en büyük madeni para haline getirdi.

Nano fiyatı, 2017 yılının Mart ayında ulaşılan tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,006$’dan %53.000’den fazla arttı. Bununla birlikte, madeni para, Ocak 2018’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 37.62$’dan %90’dan fazla düştü.

Bu, Nano kripto para birimi gibi madeni paraların, yalnızca ticarete tam zamanında girip çıkmayı başaran birkaç yatırımcı için spekülatif yatırımlar olduğunu gösteriyor. Kısa vadeli tüccarlar, daha küçük piyasa değeri ve daha yüksek volatiliteye sahip varlıklarda meydana gelen günlük ve haftalık fiyat dalgalanmalarından da faydalanabilirler.

Nano, özellikle ücretsiz işlemler için yapılmış bir kripto para birimidir. Nano’nun mimarisi benzersizdir ve madencilik faaliyeti içermez. Nano’nun yaratıcıları, madeni paranın dünyanın dijital ödemeleri ücretsiz ve aşırı enerji kullanımı olmadan yapması için kolay bir yol olarak hizmet edebileceğini umuyor.

Ancak yatırımda her zaman olduğu gibi, hiçbir sonuç garanti edilmez. Daha az değişken bir değer deposu veya daha istikrarlı uzun vadeli yatırımlar arayanlar, başka bir yere bakmayı düşünmek isteyebilirler.

NANO Coin Kaç TL?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 NANO Coin 40.14 TL TL’den işlem görüyor. NANO Coin fiyatı son 24 saat içerisinde -4.31% değişim gösterdi. NANO Coin’in son 24 saatteki işlem hacmi ise 2,915,570 $ dolar, toplam piyasa değeri ise 165,546,255 $ dolar seviyesinde.

NANO Coin Kaç Dolar?

Güncel kripto para piyasası verilerine göre 1 NANO Coin 1.25 $ dolardan işlem görüyor. 

Nano vs Bitcoin

Bitcoin‘in uzun vadeli daha iyi bir değer deposu olarak hizmet edebileceğine dair iyi bir argüman yapılabilir. Aynı şekilde, Nano’nun daha iyi bir kısa vadeli değişim aracı olarak hizmet edebileceğine dair iyi bir argüman yapılabilir.

Hangi kripto türlerinin daha iyi bir değer deposu işlevi gördüğünden bahsediyorsak, Nano’ya kıyasla Bitcoin daha iyi bir seçim olabilir. Bitcoin, 12 yıllık kanıtlanmış bir geçmişe, herhangi bir kripto para biriminin en büyük piyasa değerine ve en büyük günlük işlem hacmine sahiptir ve yalnızca 21 milyon jetonluk sabit tedarik limiti ile en zor paradır. Bitcoin ayrıca açık ara en yüksek hash oranına sahip ve bu da onu en güvenli blok zinciri yapıyor.

Ancak iki kripto paradan Nano, küçük işlemler veya kısa vadeli spekülatif kazançlar için daha iyi olabilir. Nano işlemlerle ilgili herhangi bir ücret olmadığı için, madeni para küçük miktarlarda para taşımak veya çeşitli boyutlarda birçok farklı işlem yapmak için kullanılabilir.

Nano’nun bunun için gittiği başka bir şey de, çevrimiçi olarak yeni bir NANO’nun gelmediği sabit bir tedariktir. Arz ve talep yasası, genellikle, sınırlı arza sahip ürünlerin, talep artarsa ​​veya sabit kalırsa değer kazanma eğiliminde olduğunu belirtir.

Ancak Nano kriptonun bu özelliği, insanların ağda düğümleri çalıştırması için bir teşvik eksikliği de yaratıyor, çünkü bunu yapmak herhangi bir parasal ödül içermiyor. Teorik olarak, bu, ağ için güvenliğin azalmasına yol açabilir veya hatta bir noktada hiçbir düğüm çalışmıyorsa ve işlemler asla işlenmezse, tamamen başarısız olmasına neden olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner