Yükleniyor...

Polygon Tabanlı Dragoma’dan Rug Pull

GameFi ve SocialFi ögelerini bir araya getiren Polygon tabanlı Web3 uygulaması Dragoma, kullanıcılarının varlıklarını çaldı.

Polygon Tabanli Dragomadan Rug Pull

GameFi ve SocialFi ögelerini bir araya getiren Polygon tabanlı Web3 uygulaması Dragoma, kullanıcılarının varlıklarını çaldı.

Kripto’nun merkeziyetsiz yapısı, güven konusunda sektörün etkilendiği önemli faktörlerden biri. Bu merkeziyetsizlik de birçok güvenlik önlemini beraberinde getiriyor elbette. Ancak kötü niyetli kişilerin tamamen bu sistemde yer alan bir uygulama geliştirmesiyle işler farklı bir boyut kazanıyor. Bunun en son örneklerinden birisi de Dragoma; GameFi ve SocialFi öğelerini birleştiren Polygon tabanlı Web3 yaşam tarzı spor uygulaması kullanıcılarının varlıklarını çaldı.

dragoma rug pull grafik

Polygon Tabanlı Dragoma Dolandırıcıları Kayıp

Kripto odaklı güvenlik şirketi PeckShield’e göre, GameFi ve SocialFi öğelerini birleştiren Polygon tabanlı Web3 uygulaması Dragoma, kullanıcılarının varlıklarını çalarak kayıplara karıştı.

DMA token’i, 8 Ağustos’ta tüm zamanlarının en yüksek seviyesi 1,81 dolara ulaştı. Yükselişin ardından kısa bir süre sonra yatırımcıların tüm varlıklarına el konuldu. Rug pull olarak adlandırılan bu dolandırıcılık sonrası DMA token’i yüzde 99.99 düşüş yaşayarak sıfır seviyesine geldi. Yaşanan olayda ne kadar varlığın çalındığı henüz belli değil.

Rug Pull Nedir?

Türkçeye çevrildiğinde “halı çekme” gibi bir anlama sahip olan rug pull, aslında bir dolandırıcılık türü. Halı çekme adı, halıların satın alındıktan sonra değer kazanmasından geliyor. Kripto sektöründeki karşılığı ise rug pull olarak biliniyor. Rug pull dolandırıcılığı; kötü niyetli kripto para geliştiricilerinin projelerinin değerini yükselttikten sonra, alım satım işlemlerine son verip elde ettikleri parayla kaçması şeklinde yapılıyor. Bu yöntemle merkeziyetsiz proje likiditesiz bırakılıyor ve proje ekibi yatırımcılara ait fonlarla ortadan kayboluyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner