Yükleniyor...

Boğa piyasasının kaderi RWA projeleriyle mi çizilecek?

Blackrock CEO'sunun olumlu açıklamarıyla alev alan RWA trendi, 2024'te çok konuşulacak gibi görünüyor.

RWA BOGA 1

Blackrock CEO’sunun olumlu açıklamarıyla alev alan RWA trendi, 2024’te çok konuşulacak gibi görünüyor.

2023’te zaman zaman kendisini gösterse de bir türlü çıkış yapamayan Real World Assets (RWA), son gelişmeler ile beraber kendisini ön plana attı. Özellikle de Blackrock CEO’sunun RWA sektörüne dair iyimser açıklamaları ve RWA’lara dair yayımlanan raporlar, bu alana olan talebi artırdı. RWA’nın değer görmesiyle birlikte bu alanda faaliyet gösteren kripto paralarda keskin artışlar gözlemlendi?

Peki RWA tam olarak nedir? Bu süreçte RWA alanında hangi kripto paralar öne çıkabilir?

RWA gorsel

Real World Assets (RWA) nedir?

Real World Asset (RWA), blokzincir teknolojisi kullanılarak tokenizasyona gidilebilen ve blokzincirde yer edinebilen herhangi bir varlıktır. Bu varlıklar çoğunlukla sanayi makineleri, gayrimenkulle, tahviller, emtialar ve hisse senetleri gibi geleneksel finansal varlıkların yerine geçer.

Blokzincir teknolojisi, RWA’ları erişilebilir, güvenli, şeffaf ve kolay takip edilebilen bir hale getirmek için dijitalleştirebilir. Böylece bu varlıklara yatırım yapmak isteyen kişilere çeşitli olanaklar sağlar. Bu gelişmeyle varlıkların kullanımı ve işlemi ile ilgili maliyetleri azaltmalarını mümkün kılar.

rwa projeleri

Bu süreçte hangi RWA coin’leri öne çıkabilir

RWA sektörünün günden güne tanınıyor olması, bu alanda hizmet veren kripto paralarda büyük yükselişlerin önünü açtı. Özellikle de düşük piyasa değerine sahip RWA coin’leri, bir hafta bile olmadan yüzde 300 artış kaydetti. Bunlara ek olarak CoinGecko’nun birkaç gün önce yayımlamış olduğu rapor dikkatleri çekti. Rapora göre, son bir haftada en çok yükseliş yaşayan ikinci kategori RWA olmuş.

Peki bu süreçte en çok hangi RWA coin’leri parlama yapabilir?

1- TokenFi (TOKEN)

Floki ekibi tarafından piyasaya sürülen TOKEN, hem yapay zeka hem de RWA temelli bir kripto paradır. Güncel trendleri ele aldığımızda iki taraftanda fayda bulan popüler coin, RWA’ların öne çıkmasıyla bayrağı eline aldı. Kısa sürede yüzde 400’den fazla artış yaşayan TOKEN, diğer RWA coin’lerine önemli bir konuda fark atmış durumda. Çoğu RWA projesi Tier-2 olarak kategorilendirebileceğimiz kripto para borsalarında listeliyken TOKEN ise pek çok Tier-1 borsasında yer alıyor.

TokenFi

2- Realio (RIO)

Realio, Ondo ve Pendle’a benzer bir şekilde gerçek dünya varlıklarını (RWA) tokenize etme üzerine proje tasarlanmış bir projedir.. Realio dijital menkul kıymetlerin ve kripto ürünlerinin ihraç edilmesi konusunda kendisini gösteriyor. Kripto kullanıcılarına topluluk ve ekosistem sunan proje, blokzincir tabanlı bir dijital dünya oluşturmayı amaçlıyor. Ayrıca, şu an için pek çok kişi tarafından favori olarak gösterilen RWA coin’i olarak yer alıyor.

realio rio

3- Goldfinch (GFI)

Goldfinch gerçek hayatta yer alan işletmelere kredi veren ve bunları merkeziyetsiz bir kredi protokolü üzerinden işleyen RWA projesidir. RWA trendinin giderek güçlenmesiyle etkili bir çıkış yakalayan GFI, sadece bu trend meraklılarının değil, çoğu kripto yatırımcısının ilgisini çekmiş durumda. Henüz pek fazla kripto para borsasında listeli olmayan GFI’den beklentiler büyük.

gfi goldfinch

4- Ondo (ONDO)

Coinbase’in desteklediği projelerden birisi olan ONDO, hem faaliyetlerini hızlandırması hem de RWA furyasının gaza basması eşliğinde atağa kaldı. Çeşitli borsalarda listelelendiği ilk süreçte pek fazla dikkat çekmeyen bu proje, trendlerin değişimiyle kendisini gösterdi. Diğer projelere oranla çok daha yüksek piyasa değerine sahip olan ONDO, bu sene adından sık sık söz ettirecek gibi görünüyor.

ONDO

5- Dusk (DUSK)

BEP-2 ve ERC-20 standartlarına yönelik faaliyetleriyle kendisini gösteren DUSK, rüzgarı arkasına aldı. Bu kategoride yer alan projelere oranla daha eski bir isim olan DUSK, uzun bir aranın ardından yatırımcılarının yüzünü güldürdü. RWA trendine kısa sürede cevap vererek yükseliş yönlü ivme kazanan popüler coin, bu yılın yıldız adaylarından birisi olarak görülüyor.

dusk

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner