Yükleniyor...

Şant Manukyan Anlattı: Kripto Paralarla Al Sat Yapmadan Nasıl Kazanç Sağlanır?

Piyasaların güvenilen isimlerinden Şant Manukyan Dünya Gazetesi'ndeki yazısında, kripto paralardan kazanç sağlamanın farklı yollarından bahsetti.

sant manukyan kripto para kazanc

Piyasaların güvenilen isimlerinden Şant Manukyan Dünya Gazetesi’ndeki yazısında, kripto paralardan kazanç sağlamanın farklı yollarından bahsetti.

Manukyan’a göre kripto para piyasasında para kazanmanın ilk yolu “al-sat” yapmak. Bu herkes tarafından bilinen en popüler yollardan birisi. İkinci yol ise kripto para sektöründe bir girişimci olmak ya da “çalışan” sıfatıyla bu piyasada bulunmak. Bu noktada Manukyan pasif yatırımların da önemini vurguluyor ve bu şekilde kişilerin ellerinde bulunan varlığın arttırılabileceğini söylüyor. Manukyan özellikle ikinci yöntem üzerinde dururken şu ifadeleri kullanıyor:

“Kripto paralar özellikle kullanımları açısından yeni nesle hitap ettiği gibi iş imkânları açısından da bu nesiller için önemli fırsatlar sunacak. Öncelikle dünyada ve ülkemizde birinci nesil girişimcilik olarak değerlendirdiğim kripto işlem platformlarını sayabiliriz. Söz konusu girişimciler dünyada ve Türkiye’de kripto para konusunun vaat ettiği potansiyeli önceden görerek sektörün standartlarını oluşturmaya başladılar.”

Manukyan’a göre hem merkezi hem de merkeziyetsiz borsalar, geniş iş fırsatları sağlıyor. Manukyan bununla alakalı olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Her iki platform tipinin de teknik olarak aksaksız çalışması, akıllı kontratların oluşturulması, hacklere karşı korunması gibi alt detayların tamamı artık özel uzmanlık gerektiren konular olmaya başladı. Bu oluşumların denetlenmesi, doğan yeni hukuki konular ve regülasyonlara uyum da “sektörel” bilgi gerektirecek bir noktaya çoktan gelmiş durumda. Öte yandan 2017’ye kadar süren spekülatif dalganın ardından bugün, diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, bazı kripto paraların temellerini analiz etmek, değerlemek ve rapor çıkartmak artık mümkün. Yani “dünya çökecek ve sadece bitcoin ayakta kalacak” analistlerine ek olarak ayık kafa ile gerçek rakamları kullanarak analizler yapanlar da var. Bir noktada bu analizleri aracı kurumların çatısı altında lisanslı uzmanlar rapor şeklinde yayınlamaya başlayacak.”

NFT Konusu

Manukyan’a göre kripto para piyasasından para kazanmanın üçüncü yolu ise son zamanların popüler alanı non-fungible token’lar (NFT). Manukyan bu konudan da şöyle bahsediyor:

“Özellikle yüksek rakamlardan satışı gerçekleştirilen dijital sanat eserleri neticesinde dikkatleri çeken NFT’ler de iş imkanları yaratıyor. Bu konuda alım satım, açık artırma gibi hizmetler veren platformlara ek olarak klasik sanat piyasasında olduğu gibi değerlemeler konusunda öne çıkan uzmanlar ve benzerleri de olacak. Ancak NFT’ler sadece sanat eserleri veya koleksiyon piyasası için yeni fırsatlar açmıyor. İş gücü veya reklam piyasası açısından da yeni bir dinamik. Bir uzman günün belli saatini veya bir proje için belli bir miktarda çalışma saatini NFT haline getirerek bir platformda oluşacak talebe göre fiyatlanmasını sağlayabilir.”

Manukyan’a göre popüler bir Youtuber çektiği bir videonun 3 ve 4. dakikaları arasında reklam verme olanağını NFT olarak satışa çıkartabilir. Bu ünlü isme göre sonsuz sayıda alternatif yaratan bir durum.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner