Yükleniyor...

Shitcoin Nedir?

Shitcoin belirli bir amaca hizmet etmeyen kripto para birimleri için kullanılan argo bir tabirdir.

shitcoin

Shitcoin belirli bir amaca hizmet etmeyen kripto para birimleri için kullanılan argo bir tabirdir. Kıyıda köşede kalmış coinleri tanımlayan bir ifade algısı yaratsa da shitcoin kategorisine giren çok sayıda popüler kripto para birimleri de mevcuttur. Dolayısıyla iyi bir yatırım olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açan bu coin türü içerisinde sayılabilecek birimler, yatırımcılar tarafından merak edilmektedir.

Shitcoin Nedir?

Shitcoin, bariz bir amaca yönelik çıkarılmamış olan kripto para birimlerini tanımlamak için kullanılan yaygın bir aşağılayıcı terimdir. Bu tabir, en iyi değeri olmayan coin’ler için kullanılsa da kişisel görüşe dayalı olarak herhangi bir kripto para birimine de atfedilebilir.

Terim içerisinde sayılabilecek kripto varlıklar, popüler başka bir coin’in kopyası olabilirler veya başlı başına bağımsız bir projenin ürünü olarak piyasada yer alabilirler. Bu noktada keskin çizgilerle belirlenmiş bir tanımlama mevcut değildir.

shitcoin

Shitcoin’ler Nasıl Çalışır?

Shitcoin’lerin diğer kripto para birimlerinden ayrılan ayrı bir çalışma metodudun olup olmadığı, araştırılan konular arasında yer alır. Kripto varlıkların çalışma biçimi, özellikle Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden ve geliştirilmesinden bu yana ilgi çekmektedir. Çünkü blokzincir teknolojisinin başarısı, projelerin kendi kripto varlıklarını üretmelerini de beraberinde getirdi. Dolayısıyla herhangi bir coin’in sunabileceği avantajları anlamak, söz konusu coin’in çalışma biçimini benimsemekten geçmektedir.

Kripto para birimleri piyasaya sürülürken birçoğu sınırlı bir arz limitine sahiptir. Yatırımcılar, bir token arzının belirli bir noktadan sonra sınırlı hale geleceğini bilirler. Başlangıçta vaat edilenden daha fazla token ihraç etmek, yatırımcı varlıklarının değerini azaltacaktır. Bir kripto para biriminin arzı sabit olduğunda, değeri talebe bağlı olmalıdır.

Shitcoin’ler bariz ve anlamlı bir amaca hizmet etmediğinden, token için genellikle gerçek bir talep de yoktur. Token’ın değeri tamamen spekülasyona bağlıdır. Shitcoin’ler, insanların sadece var oldukları için değerli olduğuna inandıkları dijital para birimleridir. Dolayısıyla belirli bir çalışma prensibine de sahip değildirler.

Shitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bir kripto para biriminin shitcoin olup olmadığını belirlemek kolaydır. Bunun yanı sıra ise tanımlamayı yapmak için coin’in belli başlı özellikleri taşıyor olması gerekir. Bir token piyasaya ilk sürüldüğünde ilgiyle karşılanır fakat şayet aşağıdaki özellikleri taşıyorsa shitcoin olma potansiyeline sahip olabilir:

  • Düşük piyasa değeri
  • Tanımlanmış bir amaca hizmet etmeme
  • Fiyatlarda hızlı düşüş ve yükseliş

Öte yandan bir shitcoin’i ayırt etmek, arka plan gelişimine ve ilgili projeye (varsa) bakıldığında daha kolaydır.

  • Proje zaten bilinen bir kripto para birimi platformunun bir kopyası mı?
  • Projenin ilişkili bir teknik incelemesi var mı?
  • Teknik inceleme farklı bir projeden mi kopyalandı?

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine tartışmalı cevaplar veriliyorsa, kripto para biriminin shitcoin olma ihtimali yüksektir.

dogecoin

Dogecoin Shitcoin Midir?

Çok sayıda popüler kripto para biriminin de shitcoin kategorisi içerisinde yer alabileceğini belirtmiştik. Bu terimin tanımına uyan ve belirli herhangi bir amaca hizmet etmeyen coin’ler incelendiğinde DOGE’un da söz konusu liste içerisinde yer aldığı görülmektedir. Dogecoin bir shitcoindir. Çünkü çıkış noktası irdelendiğinde bir meme coin olan DOGE, aslında bariz bir amaç için piyasaya sürülmemiştir, aksine şaka maksadıyla varlığını sürdürmektedir. Ortada bir amaç varsa, internette geniş popülerlik kazandıran komik görünümlü Shiba Inu köpeğine atıfta bulunmaktır. Dolayısıyla bu durumun herhangi bir fayda sağladığı söylenemez.

Shitcoin Nereden Alınır?

Shitcoin’ler son derece özneldir. Herhangi bir altcoin “shitcoin” olarak ilan edilebilir; bu nedenle, nereden satın alınabileceklerine ilişkin belirli yönerge vermek zordur.

Çoğu küçük bir piyasa değerine sahiptir ve bu nedenle Binance veya Coinbase gibi daha büyük kripto para borsalarında o kadar yaygın değildir. Bir coin’in kripto para borsasında listelenmesi için kapsamlı bir prosedürden geçmesi gerekir. Ancak piyasada çok az sayıda shitcoin’in söz konusu prosedüre tabi olduğu görülmektedir.

Alternatif olarak, daha düşük piyasa değerine sahip coin’ler, listeleme konusunda herhangi bir kısıtlamanın olmadığı merkezi olmayan bir borsa (DEX) aracılığıyla edinilebilir.

shitcoin

Shitcoin İyi Bir Yatırım Mıdır?

Shitcoin’ler genellikle çok iyi yatırımlar değildir, büyük risk gerektirirler ve çok nadiren ödül sunarlar. Çoğunluk, yalnızca birkaç “içeriden” kişinin fiyat dinamiklerini gerçekten anladığı dip ve zirve planlarını takip eder. Gerçek bir değeri olmayan bir azalış yükseliş planından sonra, diğer yatırımcılara değersiz kripto para birimleri kalır. Küçük hacimli altcoin’lerin yüksek getiri sağlayabileceği inkar edilemez, ancak bu durum gerçekten ne yaptığını bilen yatırımcıları besler. Yani doğru zamanda doğru adımları atabilmek önemlidir. Çünkü bir yatırımcının ilk yatırımının tamamını kaybetme olasılığı yüksektir.

Shitcoin Örnekleri Hangisi?

Öznel olsa da kripto para piyasasında popüler olan Shitcoin’lerden bazıları şunlardır:

  1. Dogecoin (DOGE): Doge adlı bir Shiba Inu köpeğinin komik bir resmi etrafında tasarlanmış, meme tabanlı bir kripto para birimidir. Coin’in başarısının büyük bir kısmı, etkileyicilerin teşviki sonucu olmuştur.
  2. BitTorrent (BTT): BTT, dosya paylaşım platformu BitTorrent etrafında oluşturulmuş bir coin’dir. Platformun herhangi bir token sahibi olmadan hali hazırda çalışıyor olması birçok kişinin BTT’yi “shitcoin” kategorisine yerleştirmesine yol açtı. Coin arzı ise 1 trilyon adettir.
  3. Dent (DENT): DENT, cep telefonu paketleri satın almak için kullanılan bir kripto para birimidir. Ancak birçok kişi, uygulamanın blokzincir teknolojisi gerektirmediğine ve aslında onsuz daha iyi çalıştığına inanır. Birçok kişi tarafından kripto para birimi başarısından “para kazanmanın” bir yolu olarak görülür.
  4. Shibu Inu (SHIB): Dogecoin’in başarısının ardından SHIB, adını Shiba Inu köpek ırkından alan bir token olarak geliştirildi. Hiçbir amaca hizmet etmez ve herhangi bir blokzincir veya merkezi olmayan uygulama ile ilişkili değildir. Maksimum coin arzı 1 katrilyon olarak belirlenmiştir.

Listedeki coin’ler en çok Shitcoin ismi ile birlikte anılan varlıklardır. Öznelliğin ön planda olduğunu ve bu sebeple sık sık tartışmalar yaşandığını tekrar belirtelim. Bir yatırımcının beğendiği bir varlığa bir başka yatırımcı Shitcoin diyebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner