Yükleniyor...

Tezos (XTZ) Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Tezos, XTZ sembolü ile bilinen, merkeziyetsiz bir blokzincir ağıdır.

Tezos XTZ Nedir Nasıl Satın Alınır

Tezos, XTZ sembolü ile bilinen, merkeziyetsiz bir blokzincir ağıdır. Arthur ve Kathleen çifti tarafından 2017 yılında geliştirilmiştir. Johann Gever’a ait olan Gevers Vakfı tarafından da fonlanmıştır.

Tezos Nedir, Nasıl Çalışır?

Tezos, PoS algoritmasını kullanan ve topluluk tarafından yönetilen bir kripto paradır. Sıfırdan yaratılmış olan az sayıdaki kripto paradan biridir; yani, var olan bir sistemin üzerine katman eklenerek ortaya çıkmamıştır. Olası bir hard fork ihtimaline karşı risk almamak için yeni inovasyonların birleşiminden oluşuyor.

Tezos için yapılacak tüm hamleler topluluğun onayına sunulur ve ortak karar verilir. Bu durum, onu diğer blockchainlerden ayırıyor. Bir geliştirici, Tezos üzerinde yenileme ya da değişim önerisinde bulunur ve dilerse, bu öneriye fatura da ekleyebilir. Yapmak istediği çalışma önerisini topluluğun onayına sunar ve önerisi kabul edildiği takdirde token olarak ödeme alır. Bu sistem sayesinde hem Tezos’un geliştirilmesi için teşvik sağlanmış oluyor hem de hiçbir bakım, değişim ya da yenilenme işlemi tek elden çıkmamış oluyor. Sistem geliştiricileri, yaptıkları işlemler karşılığında token aldıkları için ek bir ödül ya da sponsorluk ihtiyacı hissetmeden çalışıyorlar. Ve tüm geliştiriciler, Tezos için istedikleri alanda çalışma serbestliğine sahipler. Tek kriter, topluluğun onayını almak.

Tezos Değerli Bir Kripto Para mı?

Bu soruyu net şekilde cevaplamak mümkün değil ancak Tezos’un zamanla yükselen bir grafiğe sahip olduğunu söylemek mümkün.

Yeni Tezos arzının aktörleri kendilerine madenci değil, fırıncı demeyi tercih ediyorlar. Fırıncıların hedefi, piyasa lideri olan Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi çalışan bir blockchain teknolojisi geliştirmek. Piyasadaki resmi doğrulamayı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş bir para türü olduğu için akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlayarak, kod açıklarının önüne geçmeyi başarıyor. Diğerlerine oranla daha az yoğunluğa sahip bir ağ olduğundan dolayı, fırıncıların daha az performans sergilemesini sağlıyor.

Kimi görüşlere göre olduğu konum iyi ve daha iyiye gidecek; kimine göre ise, daha güvenilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu görüşler, Tezos’un gelecek vaat edebileceği hissi yaratsa da herkesin bildiği gibi kripto para dünyası oldukça değişken dinamiklere sahip. Bu yüzden gelişmeleri sürekli takip etmekte fayda var.

Tezos (XTZ) Nasıl Satın Alınır?

Tezos satın almak için öncelikle bu kripto para biriminin listelendiği borsaları bilmek gerekir. Ardından bu borsalardan birinde hesap oluşturmalı ve hesaba giriş yapmalısınız. Sonrasında hesap cüzdanına bakiye yüklemelisiniz. Bakiye yükleme işlemi kredi veya banka kartıyla yapılabileceği gibi, banka havalesi ile de gerçekleştirilebilir. Bakiye yükleme işleminden sonra istenilen miktarda Tezos’u satın alabilir, sıcak veya soğuk cüzdanda muhafaza edebilirsiniz.

XTZ Coin Hangi Borsalarda?

XTZ’nin yer aldığı kripto para borsalarından bazıları şunlardır:

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Bitfinex
  • Kraken

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner