Yükleniyor...

Tezos (XTZ) Nedir, Nasıl Satın Alınır?

Bu rehberimizde Tezos (XTZ) nedir, nasıl satın salınır ve kripto para birimiyle ilgili merak edilenlerin cevaplarını verdik.

Tezos XTZ Nedir Nasıl Satın Alınır

Bu rehberimizde Tezos (XTZ) nedir, nasıl satın salınır ve kripto para birimiyle ilgili merak edilenlerin cevaplarını verdik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Tezos, XTZ sembolü ile bilinen, merkezsiz bir Blockchain’dir. Arthur ve Kathleen çifti tarafından 2017 yılında geliştirilmiştir. Johann Gever’a ait olan Gevers Vakfı tarafından da fonlanmıştır.

Tezos Nedir, Nasıl Çalışır?

Tezos, PoS algoritmasını kullanan ve topluluk tarafından yönetilen bir kripto paradır. Sıfırdan yaratılmış olan az sayıdaki kripto paradan biridir; yani, var olan bir sistemin üzerine katman eklenerek ortaya çıkmamıştır. Olası bir hard fork ihtimaline karşı risk almamak için yeni inovasyonların birleşiminden oluşuyor.

Tezos için yapılacak tüm hamleler topluluğun onayına sunulur ve ortak karar verilir. Bu durum, onu diğer blockchainlerden ayırıyor. Bir geliştirici, Tezos üzerinde yenileme ya da değişim önerisinde bulunur ve dilerse, bu öneriye fatura da ekleyebilir. Yapmak istediği çalışma önerisini topluluğun onayına sunar ve önerisi kabul edildiği takdirde token olarak ödeme alır. Bu sistem sayesinde hem Tezos’un geliştirilmesi için teşvik sağlanmış oluyor hem de hiçbir bakım, değişim ya da yenilenme işlemi tek elden çıkmamış oluyor. Sistem geliştiricileri, yaptıkları işlemler karşılığında token aldıkları için ek bir ödül ya da sponsorluk ihtiyacı hissetmeden çalışıyorlar. Ve tüm geliştiriciler, Tezos için istedikleri alanda çalışma serbestliğine sahipler. Tek kriter, topluluğun onayını almak.

Tezos Değerli Bir Kripto Para mı?

Bu soruyu net şekilde cevaplamak mümkün değil ancak Tezos’un zamanla yükselen bir grafiğe sahip olduğunu söylemek mümkün.

Yeni Tezos arzının aktörleri kendilerine madenci değil, fırıncı demeyi tercih ediyorlar. Fırıncıların hedefi, piyasa lideri olan Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi çalışan bir blockchain teknolojisi geliştirmek. Piyasadaki resmi doğrulamayı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş bir para türü olduğu için akıllı sözleşmelerin güvenliğini sağlayarak, kod açıklarının önüne geçmeyi başarıyor. Diğerlerine oranla daha az yoğunluğa sahip bir ağ olduğundan dolayı, fırıncıların daha az performans sergilemesini sağlıyor.

Kimi görüşlere göre olduğu konum iyi ve daha iyiye gidecek; kimine göre ise, daha güvenilir hale getirilmesi gerekiyor. Bu görüşler, Tezos’un gelecek vaat edebileceği hissi yaratsa da herkesin bildiği gibi kripto para dünyası oldukça değişken dinamiklere sahip. Bu yüzden gelişmeleri sürekli takip etmekte fayda var.

Tezos (XTZ) Nasıl Satın Alınır?

XTZ’yi şu anda doğrudan Türk Lirası ile satın almak mümkün değil. Bu sebeple önce yerli bir borsaya Türk Lirası yatırmalı, ardından Bitcoin (BTC) satın almalı ve BTC’lerinizi Okex, Huobi ve Kucoin gibi yurt dışı borsalarından birine transfer ederek BTC’lerinizi ETC satın almak için kullanmanız gerekiyor.

Türk Lirası ile Bitcoin (BTC) satın almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası Paribu’yu kullanabilirsiniz. İlk olarak buraya tıklayarak Paribu’ya gidin ve yeni bir hesap oluşturun ya da varsa giriş yaparak devam edin.

1 Borsaya Kayıt Olma

Borsadan Bitcoin satın almak için öncelikle kayıt olmanız gerekiyor. Bunun için Paribu’nun ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Giriş Yap” menüsüne tıklayıp gelen ekranda alt kısımda yer alan “Paribu’da hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak kayıt formunu kullanabilirsiniz. Borsada kaydınız var ise borsaya giriş yaparak devam edebilir, bu adımı atlayıp 2. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Uye Ol

2 Kimlik Doğrulama

Hesabınızı oluşturup Paribu’ya giriş yaptıktan sonra yapmanız gereken ilk şey; kimliğinizi doğrulamak.

“Neden kimliğimi doğrulamam gerekiyor” dediğinizi duyar gibiyim. Bu dünyadaki tüm kripto para borsalarında uygulanan sıradan bir prosedürdür. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan bir güvenlik prosedürüdür. Borsalara ilettiğiniz kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.

Hesabınızı doğrulamak için borsa sayfasının üst köşesindeki bağlantı seçeneklerinden Adınız ve Soyadınızın yer aldığı menüye tıklamalısınız. Kimlik onaylama işlemini daha önce yaptıysanız bu adımı atlayabilir, 3. adıma geçebilirsiniz.

Paribu Kimlik Onayi 1

Ardından “Kimlik Onayı” seçeneğine tıklamalı ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisiniz.

Paribu Kimlik Onayi 2

Kimlik onayını yapabilmeniz için bir müddet beklemeniz gerekecek. Genelde bu işlem 1 saat içinde tamamlanmaktadır.

3 Borsa Hesabına Türk Lirası Yatırma

Kimlik onayının ardından artık Bitcoin satın alma aşamasına geçebiliriz. Elbetteki satın alım yapmak için borsa hesabımıza Türk Lirası yüklememiz gerekiyor. Yükleme işlemini yapabilmek için ise kullanabileceğimiz iki seçeniğimiz var;

 • Havale veya EFT
 • Papara

Havale-EFT ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • EFT transferlerinde Lehdar/Alıcı kısmına Paribu Teknoloji A.Ş. yazılması gerekmektedir.
 • Sadece adınıza açılmış bireysel, vadesiz, Türk Lirası hesaplarından gönderim yapılmalıdır. Farklı bir kişiye ait hesaplardan yapılan gönderimler kabul edilmeyecektir.
 • ATM kullanılarak yapılan transferler (kartlı/kartsız), gönderici bilgilerini teyit etmek mümkün olmadığı için kabul edilmeyecektir.
 • Gönderdiğiniz miktar kontrollerin ardından sistem tarafından otomatik olarak hesabınıza yansıtılacaktır, ayrıca bir bildirimde bulunmanıza gerek yoktur.
 • Kimlik doğrulama işleminizi tamamladığınız için açıklama kısmına sabit yatırma kodu girmeniz gerekmemektedir.

Papara ile Türk Lirası Yatırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Sadece adınıza kayıtlı Papara hesabınızdan yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı bir kullanıcı hesabından yatırım işlemi yapılamaz.
 • Bu işlem için talep ettiğiniz tutarın %1’i + KDV tutarı, Papara işlem ücreti olarak tahsil edilecektir.
 • Papara ile yatırma işlemlerinizi 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Para yatırmak için borsanın üst kısmında bulunan “Cüzdan” menüsüne tıklamalı, gelen ekrandan “Nakit Varlıklarım” kısmının yanında yer alan “Türk Lirası”nın yanındaki “Yatır / Çek” seçeneklerinden “Yatır”a tıklamanız gerekmektedir.

Paribu Turk Lirasi yatirma

4 Bitcoin Satın Alma

Yukarıdaki seçeneklerden sizin için uygun olanı kullanarak hesabınıza para yatırdıktan sonra artık Bitcoin satın alım işlemine başlayabiliriz. Bitcoin satın alabilmek için kullanabileceğiniz iki seçenek var;

 1. Piyasalar
 2. Kolay Al/Sat

Piyasalar Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Paribu Bitcoin Al

 • Piyasalar üzerinden Bitcoin alırken birim fiyatı siz belirlersiniz. Bu birim fiyatı belirlerken güncel Bitcoin fiyatını dikkate almalısınız.
 • Birim fiyatınız güncel Bitcoin fiyatına ne kadar yakın olursa alım işleminiz o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Birim fiyatın çok altında bir alım emri girerseniz alım işlemi için fiyatın düşmesini beklemeniz gerekir.
 • Birim fiyatın çok üstünde bir alım emri girerseniz alım anında gerçekleşir, ancak bu pek karlı bir alım olmayacaktır.

Kolay Al/Sat Üzerinden Bitcoin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kolay Bitcoin Al

 • Kolay Al/Sat üzerinden yapılan alış işlemi markette yer alan emirler kullanılarak yapılır.
 • Almak istediğiniz Bitcoin miktarına bağlı olarak en düşük fiyatı teklif eden satıcılardan itibaren eşleşme yapılır.
 • Markette işlemler anlık olarak devam ettiğinden ekranda görüntülenen değerler yakın olmakla birlikte tahmini değerlerdir.

Yukarıdaki ekrandaki alanları yatırdığınız paranın miktarına göre veya almak istediğiniz BTC miktarına göre ayarlayın. Satın alım işlemini tamamladıktan sonra Huobi’ye geçiş yapacağız. Bu noktada İlk olarak buradan devam ederek Huobi hesabı oluşturun ya da var olan hesabınıza giriş yapın.

Huobi Kayıt Olma

Hesap oluşturduktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Bakiye” menüsüne tıklayın ve “Borsa Hesabı (Yatırma ve Çekme)” seçeneğine tıklayın.

Huobi Para Yatırma

Buradan “BTC” sütunundan “Yatır” seçeneğine tıklayın.

Huobi BTC Yatırma

Bu adımda size özel Bitcoin adresi üretilecek. Adresin yanındaki “Kopyala” seçeneğine tıklayın.Tezos Huobi BTC Yatırma - 2

Şimdi yeniden Paribu’ya dönün ve Cüzdan’a ve Bitcoin’in yanında bulunan “Çek”e tıklayın.

Paribu Bitcoin Cek

Bitcoin Cek

Sekmelerden BTC’ye tıklayıp, çekmek istediğiniz BTC miktarını girin ve Huobi’den kopyaladığınız cüzdan adresini “Cüzdan Adresi” kısmına yapıştırın. Çekim talimatı verdikten kısa bir süre sonra transferiniz başlatılacak ancak alıcı adrese ulaşması Bitcoin ağındaki yoğunluğa bağlı olarak değişmektedir.

Çekim talebiniz gerçekleştikten sonra artık Paribu ile işimiz bitiyor. Şimdi Huobi’ye geri dönerek üst menüden “Borsa”ya gidin ve sol tarafta bulunan seçeneklerden “BTC”yi seçimleyerek arama çubuğuna Tezos “XTZ” yazın ve ekranda filtrelenen XTZ’ye tıklayın.

Tezos XTZ Satın Alma

Kullanılabilir BTC bakiyenize göre, o anki alış fiyatına göre “Alış Fiyatı” girin ve almak istediğiniz Tezos (XTZ) miktarını girerek “Satın Alma XTZ” düğmesine tıklayın.Tezos Satın Alma - 2

Bu işlem sonrasında artık kripto cüzdanınızda Tezos (XTZ) var demektir. Dilediğiniz kadar bu parayı saklayabilir, istediğiniz an bozdurabilirsiniz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x