Yükleniyor...

Tribe (TRIBE) Coin Nedir? 

Tribe, Ethereum blok zincirini kullanan merkeziyetsiz finans için piyasaya sürülen stabilcoin'dir.

TRIBE Coin

Tribe, Ethereum blok zincirini kullanan merkeziyetsiz finans için piyasaya sürülen stabilcoin’dir. TRIBE, Fei Protokolü’nün en önemli parçası olarak işlem görmektedir. Fei, merkeziyetsiz, ölçeklenebilir ve DeFi’ye özgü bir stabilcoin protokolüdür.

FEI Protokolü’nün yönetişim token’ı olan Tribe; Joey Santoro, Brianna Montgomery ve Sebastian Delgado tarafından kurulmuştur. Mart 2021’de piyasa çıkmıştır.

TRIBE Coin, Ethereum blok zincir üzerinde ERC-20 akıllı sözleşmesiyle oluşturulmuştur. Tribe DAO tarafından kullanılmaktadır. En önemli kullanım durumu yönetişimdir. TRIBE, kullanıcıları tarafından akıllı sözleşmelerin atanması, ölçek hedefinin belirlenmesi gibi protokolü ilgilendiren tüm meselelerde kararları veren DAO’ya katılım sağlamak için kullanılmaktadır. Alınan tüm kararlarda oy hakkı elde etmek için kullanılmaktadır. Bunun yanında TRIBE, topluluğa değişim için teklif sunmak için de kullanılmaktadır.

Proje, birçok farklı çözüm önerisini sunması ve güçlü bir projenin yönetişim tokenı olması sayesinde ön plana çıkmayı başarmaktadır. Buna göre özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tercih edilen ikili token yapısı için TRİBE yönetişim işlemlerinde kullanılmaktadır.
  • TRIBE sahipleri, PC’yi yöneterek FEI’yi topluluğa ait bir rezervle desteklemektedir.
  • Fei, merkeziyetsiz stablecoin tasarlanması sürecindeki engelleri, kripto para teminatına sahip stabilcoin çözümlerinde yer alan sermaye verimsizliği ve paralı sermaye olgusu şeklinde tanımlanmıştır.
tribe

Tribe (TRIBE) projenin sağladığı avantaj ve dezavantajları inceleyecek olursak:

Avantajları

  • FEI stabil coin için likidite sunmaktadır.
  • Ethereum üzerinde ERC-20 olarak inşa edilmiştir.
  • Arzının sınırlı olması, zaman içinde değerinde yükselmelerin yaşanmasını destekleyecektir.
  • TRIBE, büyük ve güvenilir kripto borsalarda listelenmesi ile güven vermektedir.

Dezavantajları

  • Riskli piyasalarda işlem görmektedir.
  • TRIBE istenen düzeyde piyasa başarısına ulaşamayabilir.
  • DeFi alnında Fei ile benzer hizmetleri sunan rakip projelerin gerisinde kalabilir.

TRIBE, Binance dahil olmak üzere dünyanın önde gelen en büyük küresel kripto para borsalarında listelenmektedir. Listelendiği diğer borsalar ise; Coinbase Exchange, Huobi Global ve KuCoin’dir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner