Yükleniyor...

Universal Market Access (UMA) Nedir?

Universal Market Access (UMA), Ethereum üzerinde sentetik varlıklar ve finansal sözleşmeler oluşturulmasını sağlayan bir protokoldür.

universal market access

Universal Market Access (UMA), Ethereum üzerinde sentetik varlıklar ve finansal sözleşmeler oluşturulmasını sağlayan bir protokoldür.

Universal Market Access (UMA) Nedir?

Universal Market Access (UMA), Hart Lambur ve Allison Lu tarafından kurulmuş ve 2018 yılında piyasaya sürülmüştür. UMA, finans dünyasında kullanılan gerçek varlık ve türev ürünlerinin dijital versiyonlarının ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Ethereum blokzinciri üzerinde çalışan Universal Market Access (UMA), gerçekte ekonomik bir karşılığı olan varlıkların dijital hale getirilmesini ve bu varlıkların kendi kendine çalışmalarını sağlamaktadır.

Taraflar arasındaki sözleşmeler, vadeli takas işlemleri veya fiyatlarda yaşanan farklılıklardan doğan sözleşmeler gibi gerçek dünya türev ürünleri akıllı sözleşmelerle otomatik biçimde tamamlanmaktadır. UMA, protokolün yönetişim token’ı olarak çalışmaktadır. Bir başka ifade ile bu tokenin sahipleri, protokolde gerçekleştirilmesi planlanan değişiklikler ve sistem güncellemeleri süreçlerinde oy kullanma hakkına sahip olmaktadır.

Ethereum blockchain ağı üzerinde çalışan UMA, geliştirilme süreci itibarıyla İş İspatı (Proof of Work, PoW) konsensüs algoritması kullanmaktadır. Universal Market Access (UMA), blockchain ağının yüksek katılımcı gücünü arkasına alması ile işlem güvenliğini de sağlamaktadır.

Universal Market Access (UMA) Özellikleri

Universal Market Access (UMA), finansal türev piyasalarını demokratikleştirmek ve merkeziyetsizleştirmek için blokzincir üzerinde sentetik varlıkların ve finansal sözleşmelerin oluşturulmasına olanak sağlar.

Universal Market Access (UMA), bireysel yatırımcıların geleneksel piyasalara ve özellikle de borsalara dahil olmasını engelleyen düzenlemeleri aşmak için kurulmuştur. Geleneksel finans piyasaları, bireylerin bunlara katılımını engelleme eğiliminde olan düzenlemeler ve saklama gereklilikleri şeklinde yüksek engellere sahiptir. Tüccarlar ve yatırımcılar için yerel finans sistemlerinin dışındaki piyasalarda yer almaları genellikle zordur.

Bu durum, kapsayıcı bir küresel finans piyasasının ortaya çıkmasını engellemektedir. Katılımı, gerekli durum tespiti ve yasal prosedürleri karşılayabilecek bir avuç kurumla sınırlar. Universal Market Access (UMA), bu engelleyici düzenlemeleri aşmak için kurulmuştur. Küçük ölçekli yatırımcıların türev piyasalarına daha kolay erişmesi için çözümler üretmektedir. Her kullanıcı, Ethereum blokzinciri üzerinde izne ihtiyaç duymadan, dijitalleştirilmiş türev araçları oluşturmak için UMA sözleşmelerini kullanabilmektedir. UMA sahipleri, protokoldeki sistem güncellemeleri gibi değişikliklerde söz hakkı kazanır.

Universal Market Access (UMA) ayrıca;

  • Topluluk dostudur, topluluk odaklı bir Web 3.0 yerel protokolüdür.
  • Limitsiz tasarımı mevcuttur, kullanıcılar, protokollerini güçlendirmek için istedikleri veriyi talep edebilmektedir.
  • Güvenlidir, UMA’nın oracle’ı, ekonomik garantiler sunmaktadır.
  • Minimize edilmiş oracle kullanımı ile daha az çağrı, daha düşük ücretler bulunmaktadır.
UMA nedir

Universal Market Access (UMA) Nereden Satın Alınır?

Universal Market Access (UMA), Coinbase Pro, Binance, Bilaxy, OKEx gibi birçok büyük kripto para birimi borsasından satın alınabilmektedir.

Universal Market Access (UMA) Fiyatı

Şu anda 1 Universal Market Access 86.33 TL TL‘den işlem görüyor. Ayrıca 1 Universal Market Access 2.63 $ dolardır.

Universal Market Access fiyatı son 24 saatte 0.71% değişim ile şu anda 86.33 TL TL‘den işlem görmektedir.

Son 24 saatteki Universal Market Access hacmi 20,034,389 $ dolar ve kripto para biriminin piyasa değeri ise 213,371,458 $ dolardır.

Universal Market Access (UMA) Grafik

Universal Market Access’in yerel token’ı UMA’dır. ERC-20 token standardını kullanan UMA token’ı sistem içerisinde bir yönetişim token’ı olarak kullanılmaktadır. UMA ile kullanıcılar, protokolün geliştirilmesine ilişkin tekliflere oy verebilmektedir. Yönetişim, katılımcıları ağ için kararlar alınmasına yardımcı oldukları için ödüllendirilmektedir. Kullanıcıları için Universal Market Access (UMA) grafiği..


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner