Yükleniyor...

Ünlü analistlerden Bitcoin (BTC) için zirve tahmini geldi!

Popüler kripto para analisti Peter Brandt, Bitcoin'in (BTC) bu döngüde zirveye ulaşmış olabileceğini öne sürerek büyük tartışmalar yarattı.

bitcoin btc ath

Popüler kripto para analisti Peter Brandt, Bitcoin’in (BTC) bu döngüde zirveye ulaşmış olabileceğini öne sürerek büyük tartışmalar yarattı.

Peter Brandt’ın ortaya koyduğu “üstel düşüş” modeline göre, Bitcoin’in bu döngüde 70.000 dolar seviyesinde zirveye ulaşmış olması ihtimali çok düşük. Diğer birçok fiyat modeli ve öngörüsü ise Bitcoin’in hâlâ döngü zirvesinden uzakta olduğunu ve boğa koşusunun bitiminden önce 210.000 dolar seviyesine çıkabileceğini öne sürüyor.

27 Nisan’da deneyimli trader ve analist Peter Brandt, Bitcoin’in boğa piyasası döngülerinin “üstel bir düşüş” modeli sergilediğini öne süren bir teori yayınladı.

Bu, birbirini takip eden her döngünün, önceki döngüdeki ATH’nin yüzde 20’si civarında bir tepe fiyatına sahip olduğu durumlarda meydana gelir. Veriler bunun son üç Bitcoin piyasa döngüsünde gerçekleştiğini gösteriyor. Brandt, “Başka bir deyişle, her başarılı boğa piyasası döngüsünün üstel enerjisi yüzde 80 kaybedildi” dedi.

bitcoin btc dongu

Bu bozulma oranına dayanarak Brandt, mevcut döngünün yaklaşık 15.500 dolarlık en düşük seviyeden yalnızca 4,5 kat kazanç göreceğini tahmin etti. Bu nedenle, döngü zirvesinin 70.000 dolar civarında olacağı öngörülüyor; bu seviye, fiyatların 73.000 doları aştığı Mart ayında zaten ulaşmıştı.

Ancak Brandt bu teoriye tam olarak ikna olmuyor ve BTC’nin bu döngüyü zaten zirveye çıkarmış olma ihtimalini yüzde 25 olarak değerlendiriyor. Diğerleri ise alternatif modellerin de bu teoriyi çürüttüğünü iddia ediyor. 9 Nisan’da Quantonomy‘nin CEO’su ve araştırma direktörü Giovanni Santostasi, üstel bozunma teorisini, uzun vadeli güç yasası davranışına dayanan kendi teorilerinden biriyle çürüttü.

Brandt’ın teorisi hakkında yorum yapan Brandt, “Yarılanma öncesi dönemi hariç tutarsak yalnızca 3 veri noktamız var, oranları dikkate alırsak aslında yalnızca 2 veri noktamız var” dedi ve ekledi: “Bu, anlamlı bir istatistik yapmak için yeterli veri değil.”

bitcoin btc dongu2

Kripto para analistleri Bitcoin’in geleceğini ele aldı!

Santostasi, fiyat zirvelerinin uzun vadeli güç yasası eğiliminden sapma yüzdesini ölçtü ve farklı bir üstel bozulma modeli tahmin etti.

Genesis bloğundan elde edilen rakamları kullanan bu fiyat modeli, Aralık 2025 civarında dördüncü döngü zirvesinin Bitcoin için 210.000 dolar civarında olacağını öngörüyor. Bir sonraki döngü için tahmin edilen dip seviyenin tarihsel gözlemlere dayanarak 83.000 dolar civarında olduğunu söyledi.

Analiz, güç yasası eğilimini, dört yıllık yarılanma döngülerini, üstel olarak azalan zirve yüksekliklerini ve diğer faktörleri Bitcoin fiyat tahminleri için entegre bir modelde birleştiriyor.

Diğer kripto para analistleri de bu döngü sırasında Bitcoin’in zirvesi hakkında tahminlerde bulundu. Swyftx baş analisti Pav Hundal, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, Bitcoin’in 2028’deki bir sonraki yarılanmada en az iki katına çıkacağını ve fiyatının 120.000 dolar civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Bu arada, Acheron Trading’in CEO’su ve kantitatif ticaret stratejileri uzmanı Laurent Benayoun, 180.000 dolarlık potansiyel bir döngü zirvesi bekliyor.Fidelity Digital Assets, 22 Nisan’da Bitcoin’in orta vadeli görünümünü revize ederek Bitcoin’in “artık ucuz olmadığını” belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner