Yükleniyor...

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcısı şaşırttı: Piyasayı nasıl etkiler?

Bitcoin, Bitfinex analistlerine göre, Mayıs ayının başından bu yana kâr realizasyonuna ara veren uzun vadeli yatırımcılar, varlıklarını yeniden satmaya başlamış gibi görünüyor.

Analistler, Bitcoin 50.000 dolara yürürken temkinli

Bitcoin, Bitfinex analistlerine göre, Mayıs ayının başından bu yana kâr realizasyonuna ara veren uzun vadeli yatırımcılar, varlıklarını yeniden satmaya başlamış gibi görünüyor.

Bitfinex analistleri, “Uzun vadeli Bitcoin sahipleri satışlarına devam ediyor. Söz konusu gelişme, BTC‘nin yakın vadeli görünümünün zayıf olduğu anlamına geliyor.” dedi.

“Veriler, 2024’ün 2. çeyreğinde 69.000 dolarlık bir önceki döngü zirvesinden daha yüksek fiyatlarda kâr elde etmeye başlayan uzun vadeli yatırımcıları, spot varlıklarında tekrar kâr elde etmeye başladığını gösteriyor, ancak şimdi daha düşük bir ölçekte. Bu, Bitcoin fiyatının şu anda bu zirvenin altında işlem görüyor olmasına rağmen böyle” şeklinde ifadelerine ekleme yaptılar.

bitcoin uzun vade grafik

İstatistikler Bitcoin için neyi gösteriyor?

Bitfinex analistlerinin alıntıladığı CryptoQuant verilerine göre, uzun vadeli tutucu çıktı kâr oranı artık 2,7’de ve bu, CryptoQuant’ın bu metrik için veri toplamaya başlamasından bu yana en yüksek noktayı işaret ediyor. Bir CryptoQuant grafiğine göre, bu metrik bitcoin’in temel fiyatının üzerine çıktığında, genellikle dijital varlığın değerinde bir düşüşe işaret ediyor.

Bitfinex Alpha raporunda, boğa piyasasında kâr gerçekleşmesinin beklendiği ancak “bu faaliyetin büyüklüğünün endişe yarattığı” belirtildi. Analistler, daha uzun vadeli yatırımcı kâr alımının, Bitcoin’in fiyatı üzerinde yakın vadede önemli bir aşağı yönlü baskı oluşturabileceğini, potansiyel olarak mevcut düşüşü uzatabileceğini ve orta vadede boğa piyasasını etkileyebileceğini söyledi.

Bunun ötesinde, bitcoin bu ay Mt.Gox alacaklılarına BTC ve BTC Cash olarak geri ödemelerin başlaması nedeniyle satış baskısı ile karşı karşıya kalabilir . 10 yıldan uzun süredir fonlarını almak için bekleyen Mt. Gox’un yaklaşık 127.000 alacaklısına 9,4 milyar dolardan fazla değerinde kurtarılmış bitcoin borçludur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner