Yükleniyor...

Validator (Doğrulayıcı) Nedir?

Validator kelimesi en basit tanımıyla, doğrulayıcı demektir.

Validator

Validator kelimesi en basit tanımıyla, doğrulayıcı demektir. Proof of Stake algoritmalı sistemlerde blok işlemlerini onaylayan katılımcıdır. Blokzincir üzerindeki işlemlerin tamamlanması sadece Validator onayı ile sağlandığı için bu mekanizmanın önemli bir parçasıdır.

Proof-of-Stake mekanizmasının işleyiş şekli, ağa yeni blok eklemek için rastgele birini seçmek üzerine kuruludur. Rastgele seçilen kişi ya da kişiler validator görevini üstlenirler.

Validatorler yalnızca yüksek miktarda coin sahibi olan kişiler arasından seçilir. Blok ekleme ve doğrulama işlemleri tamamlanana kadar, kendilerine ait olan tüm coinler ağda kilitlenir. İşlemler tamamlanıp, teyidi sağlandıktan sonra kilit açılır ve validatorler, bunların karşılığında ödüllerini de alırlar. Tüm süreç, bir blok zinciri ağını güvenli ve şeffaf hale getirir. 

Untitled 1 17

Nasıl Validator Olunur?

Blokzincir ağında validator olmak için adaylık beyanı verilmesi gerekir. Bu beyanla birlikte talep edilen bazı bilgiler de vardır: Doğrulayıcının işlemler için kullanacağı hesap, ad ve isteğe bağlı açıklama, blok oluşturmak için belirlenen ilk komisyon oranı, maksimum komisyon oranı, komisyon değişim oranı, minimum bağlı atomlar ve başlangıçtaki kendi kendine bağlı atomlar. Bu verilerle birlikte başvuru yapılır. Başvuru yapanlar arasından sistem otomatik olarak seçimini yapar. Eğer seçilen kişi, en yüksek varlık sahibi olma özelliğini zaman içerisinde kaybederse, doğrulayıcı unvanını da kaybeder.

Doğrulayıcı, kural dışı hareket ederse cezalandırılır. Dürüst karar vermemek, çift imza kullanmak kurallara aykırı davranışlardır. Bu durumda birkaç farklı ceza yöntemi uygulanabilir; hangisinin uygulanacağı yaptığı hatanın oranına göre değişir.

Hisselerinin belli bir yüzdesinin alınabilir; onaylama yetkisi elinden alınabilir; itibarını kaybeder ve teklif veren olarak seçilme şansı yok olabilir; geçici ya da kalıcı olarak oy haklarını kaybedebilir, teklifleri oylama yetkisini kaybedebilir veya en kötü cezalandırma sistemi olarak ağa erişimi kalıcı olarak engellenebilir.

Validator Olunca Ne Kazanılır?

Platformun kuralları bünyesinde hareket ettikçe bir kazanç elde etme hakkı kazanır. Ancak validatör olmak için yüksek miktarda coin sahibi olmak mecburiyeti unutulmamalıdır. Bu durumda ciddi oranda coine sahip olanların kazanma durumu ortaya çıkmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner