Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Blockchain Haberleri Visa Raporu: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Çevrim Dışı Kullanılabilir mi?

Visa Raporu: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Çevrim Dışı Kullanılabilir mi?

ABONE OL:google-news

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kendi para birimlerinin dijital versiyonlarını yani merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) araştırıyor. Visa ise, bu tür para birimleri ile çevrim dışı bir şekilde nasıl işlem yapılabileceğini araştıran bir araştırma raporu yayımladı.

Dünyadaki birçok ülke hala sadece bir CBDC geliştirmek için araştırma aşamasında bulunuyor. Visa, yeni bir araştırma makalesinde, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için çevrim dışı bir ödeme sistemi önerdi.

Ödeme devinin “İki Aşamalı Bir Hiyerarşik Altyapıya Doğru: Merkez Bankası Dijital Para Birimleri için Çevrim Dışı Ödeme Sistemi” başlıklı makalesi, CBDC’lerin faydalarını kabul ediyor. Ancak tümüyle yaygınlaştığında internet olmadan da kullanılabilir olması gerektiğini söylüyor.

CBDC’ler, bir blokzincirinde çalışabilen, ancak DLT teknolojisini kullanmak zorunda olmayan itibari para birimlerinin dijitalleştirilmiş biçimleridir. Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinin aksine, bir CBDC muhtemelen tek bir varlık (İngiltere Bankası gibi) tarafından kontrol edilecektir.

Ödemelerin çevrim dışı yapılabilmesi için Visa, “açık kaynak teknolojisi ve açık anahtar altyapısı” kullanacak bir sistem önerdi. Teklif, gelecekte geliştirilebilecek bir protokolün ana hatlarını çiziyor.

Visa’ya göre, merkez bankalarının dijital para birimlerini keşfetmelerinin ana nedenlerinden biri, bankasız bireylerin “erişilebilir Fintech’ler ve diğer finansal ürünlerden oluşan canlı bir ekosisteme” bağlanmasına yardımcı olmak.

Visa, çevrim dışı bir ödeme sistemi fikrinin “fiziksel paraya benzer bir deneyim yaratacağını” söylüyor:

“Ancak burada cüzdanınızdaki kağıtlar yerine telefonunuzdaki bitler ve baytlar var.”

Visa tarafından yapılan bu araştırmaya rağmen, bu teknolojiyle ilgilenen çoğu ülke, bir CBDC geliştirmenin henüz çok başında bulunuyor. Ancak bu konuda ciddi ilerleme kaydetmiş bazı ülkeler de var. Örneğin Bahamalar, Ekim ayında kendi dijital para biriminin ilk aşamasını başlattı. Benzer şekilde Çin vatandaşları ise dijital yuan denemelerine katılıyor.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar