Yükleniyor...
Sponsored

Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin, Ethereum’un ve Bitcoin Magazine'in kurucusu olarak bilinen ünlü bir Rus-Kanadalı programcı ve yazardır.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, Ethereum’un ve Bitcoin Magazine’in kurucusu olarak bilinen ünlü bir Rus-Kanadalı programcı ve yazardır.

Vitalik Buterin Kimdir?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vitaly Dmitriyevich ya da bilinen adı ile Vitalik Buterin, bilgisayar bilimci bir babanın oğludur. Küçük yaşlarda zekası ve ilgilendiği alanlar ile kendini diğer çocuklardan farklı kılmıştır. Keşfedilmesi uzun sürmemiş ve 7 yaşına geldiğinde üstün zekalı öğrencilerin bulunduğu sınıfta yerini almıştır. Oyun oynması gereken yaşlarda Microsoft Excel ile ilgilenmesiyle yolculuğu başlamıştır.

2011 yılında babası sayesinde tanıştığı Bitcoin ile ilgilenmeye başlamıştır. Bitcoin Magazine’in ortak kurucusu olmuş ve Bitcoin’in olanaklarını genişleten bir blok zincir altyapısı olan Ethereum’u geliştirmiştir. Üniversite yıllarında ileri düzey kurslar almış ve kriptografi uzmanı Ian Goldberg’ın asistanlığını yapmıştır. 2013 yılının sonunda, Ethereum için bir White Paper yayınlamıştır. 2014 yılında ise destekler ile Bitcoin ve Ethereum üzerine çalışabilmek için üniversiteden ayrılmıştır.

Vitalik Buterin Kimdir

Vitalik Buterin Ve Çalışmaları

Buterin, blokzincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalarının potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirmiştir. 2013 Kasım ayında Ethereum ile ilgili raporunu yayımlamıştır. Ekibi ile Vitalik Buterin, Ethereum’u geliştirdikten sonra, Ocak 2014 yılında kamuya açıklamıştır. Ekibinde Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson bulunmuştur.

Ayrıca Ethereum ağının yerel kripto para birimi “Ether” (ETH) kavramını türetmişlerdir. Birkaç ay sonra Buterin ve ekibi Bitcoin karşılığı Ether satarak 31.000 BTC’nin üzerinde gelir elde ettikleri bir halka arz düzenlemiştir. Bu para ile İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı kurmuşlardır. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımının geliştirilmesini sağlamaktadır. Çalışmalarından dolayı 2014 yılında Peter Thiel Fellowship ödülüne layık görülmüştür. Vitalik Buterin, Kryptokit, pybitcointools, multisig.info ve btckeysplit gibi çeşitli açık kaynaklı projelere programcı olarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, Buterin Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinde çalışan bir Ethereum araştırma ekibine liderlik etmektedir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x