Yükleniyor...

Yanıbaşımızdaki Borsalar: OKEx Nedir?

Coinkolik.

OKEx Nedir

Coinkolik.com okuyucuları içiz hazırlanan yanı başımızdaki borsalar yazı dizisinde yeni durağımız OKEx. Eğer hala okumadıysanız “Paribu Nedir” ,“BtcTurk Nedir”, “Binance Nedir” yazılarına mutlaka bir göz atın.

OKEx Nedir?  

Global çapta kripto varlık alım satım platformu olup, ilk olarak 2014 yılında Çin’de kurulan OKEx, 2017 den sonra meşhur furyaya ayak uydurmuş ve Malta merkezli olarak hizmet vermeye başlamıştır. Eğer yasaklı olmayan ülkelerden birinde yaşıyor (1 Aralarında Türkiye’nin de olduğu 113 den fazla ülke) ve platforma üye olabiliyorsanız, Simplex ve Koinal ile güvenilir ortaklıklar kuran OKEx kripto borsasında visa ve master karlarınız ile de işlem yapmanız mümkün.

Listelenen Altcoin’ler Hangileri?

Listelediği altcoin’ler bakımından 100 den fazla çeşit barındıran OKEx kripto varlık borsası, bu alanda oldukça zengin. Kullanıcılarına Spot, Margin, Futures ve swap işlem yapma çeşitliliği sunan OKex kripto borsasına birkaç dakikada hızlıca üye olabiliyorsunuz. Arayüzleri oldukça kullanışlı olan OKEx ‘de avantaj olarak öne sürdükleri şu üç madde ise dikkat çekiyor.

 • Farklı para birimlerini ve farklı ödeme yöntemlerini kabul ediyor olması.
 • En hızlı ve en iyi kanallardan fiyat karşılaştırmaları sunmaları.
 • Güvenilir güvenlik ilkesi ile kullanıcılarına en iyi güvenlik hizmetini sunması.

OKEx in web sitesini ziyaret ettiğinizde “çizelgeler”e tıklayarak bütün kripto varlıkların listelendiği ana sayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan her kripto varlığa ait detaylı faaliyet sekmeleri sunan OKEx de, örnek olarak BTC/USDT’yi baz alıp “tam ekran ticaret”e tıkladığınızda karşınıza çıkan ekranda detaylı olarak birçok bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

Eğer BTC/USDT baz alınarak, çizelgeler/klasik ticarete tıklarsanız ise karşınıza şu ekran çıkıyor.

Resim2

Özetlemek gerekirse, kullanıcılarına aradıkları her şeyi bulabilecekleri bir ortam hazırlamaya çalışmış olan OKEx kripto varlık alım satım platformu, bitcoin ve altcoin’lere meraklı kitlesine marketindeki farklılıkları gayet net hissettiriyor.

OKEx Komisyon Oranları

Kendi sitesinde paylaştığı verilere göre OKEx, kullanıcıları için aşağıdaki komisyon oranlarını belirlemiş. Borsanın kendi kripto parası olan OKB’yi (Binance in BNB’si gibi düşünebilirsiniz.) barındırma ve barındırmama durumuna göre ise, komisyon oranları değişkenlik göstermekte. Gerekli adımları atıp VIP kullanıcı olmanız durumunda da değişen durum borsada kullanıcılarının bilgisine sunulmuş.

Resim3

C2C işlem yapabilme özelliği de sunan OKEx, kullanıcılarına birden çok katmanlı güvenlik seviyeleri, soğuk cüzdanları, 7/24 aktif destek merkezi ile kendilerini rahat hissedecekleri bir ortam sunuyor. OKEx kripto borsasının içinde bulabileceğiniz kripto varlıklar ile ilgili bilgilendirici makaleler, Blockchain teknolojisini anlatmaları, yeni başlayanlar için oldukça yardımcı birçok detaydan bazıları. Kimilerine göre karışık bir site gibi görünse de, OKEx karar verip kullanıcısı olursanız sizi pişman etmeyecek düzeyde.

Olmazsa olmaz durumdaki mobil uygulamalar desteği ile, hemen hemen her borsada var olan arkadaşlarınızı davet etme ödülleri de OKEx’de gözden kaçmamış. Blockchain projelerine destek olan bir yatırım platformu da bulunan OKEx, adından daha çok söz ettireceğe benziyor.

OKEx Hakkında Bilinmesi Gerekenler

OKEx, TL ile ödemeleri kabul ediyor mu?

OKEx, şu anda TL ile ödemeleri kabul etmiyor. Ama TL ile ödemeleri kabul ettikleri zaman sizi haberdar edeceğiz.

OKEx’de işlem yaparken hangi para birimlerini kullanmam en iyi seçeceği verir?

OKEx ile işlem yapacaksanız ABD Doları’nı (USD) kullanmanız sizin için en iyi sonucu verir. 

Kripto paralarıma nasıl erişebilirim?

Web için:

 • Varlıklarıma tıklayın, size sahip olduğunuz kripto paraları gösterecektir.
 • Genel bakışa size kripto paraların değerini gösterecektir
 • Fonlama hesabı size yatırdığınız miktarı gösterecektir
 • Trade hesabında ise alım satım için ne kadar ayırdığınızı gösterecek.

Mobil Uygulamalar İçin:

 • Sağ taraftaki varlıklarıma tıklayın, size elinizdeki kripto paraları gösterecek.
 • Fonlama hesabı yatırdığınız miktarı
 • Trading hesabı ise alım satım işlemleri için ayırdığınız miktarı
 • Diğerleri ise finansman miktarınızı gösterir.

OKEx’in Sağladığı Hizmetler Nelerdir?

OKEx Earn

OKEx Earn, sizlerin ellerinizdeki kripto parayı senelik faize vererek büyümesini sağlayan bir araçtır. Earn uygulamasını kullanmak için borsada hesabınız olmalı ve sizin belli bir miktarda kripto paranız olması lazım. Ardından hangi kripto parayı ve miktarını seçin. Ondan sonra farklı uygulamalar aracılığıyla farklı oranlarda faiz kazanırsınız. Şu an C2C krediler, birikimler, SushiSwap ve Compound üzerinden işlemlere izin veriyor.

C2C Krediler

Bankalar sizlere kredi vermekte sıkıntı çektirebilir. Ama OKEx gibi kripto para borsaları, insanların borç alıp verme işlemlerini daha da kolaylaştırırlar. Burada ise ne kadar borç alıp vermek istediğinizi ve hangi kripto parada işlem yapacağınızı seçmeniz gerekir. Borç alıp verme işlemleri 3-180 gün arasındadır ve faiz oranları ise yüzde 3.65-15.33 arasında değişkenlik gösterir. Son olarak, borç alacakken teminat gösterip borcun son ödeme tarihinde borçlarınızı ödemeniz gerekir. Eğer borç veren tarafındaysanız, borçlunun size borcunu ödeyememe durumunda verdiği teminatı borsayla beraber ele geçirebilirsiniz.

Jumpstart

Birçok kripto para borsası, ICO’lar ve diğer arzlar için bir bölüm oluştururlar. OKEx Jumpstart’ın mantığı ise ilk halka arza benzeyebilir. Bu bölümde borsada listelenmiş yeni projelerin tanıtımı ve ilk alımları yapılır. Ardından ise yatırımcılar daha yüksek fiyatlara satışını gerçekleştirir. OKEx’in Jumpstart gibi platformları sayesinde çok ciddi kar elde edebilirsiniz.

Madencilik Havuzu

Kripto para madenciliği, iş ispatı (PoW) algoritması uygulandığı için çıkarılması daha da zor hale gelir. Borsalar ise kullanıcıları için madencilik işlemleri sağlayabilirler. Bu sayede kullanıcılar, her ay belli miktarda kripto parayı bu işleme yatırarak karşılığında kripto para elde etmelerini sağlar. Ama borsa karşılığında belli bir miktar ücreti maliyetlerini karşılayıp karını ekleyerek sizden alır. Bu yüzden çıkarılan kripto paraların tamamı sizin elinize geçmez.

OKEx Cüzdan

Birçok kripto para borsası, kripto paralarınızı tutmanız için online cüzdan hizmeti verirler. Bu cüzdanlar ise hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza yükleme şansı verebilirler. Bu sayede kripto paralarınız borsa hesabınızda kalmaz ve istediğiniz gibi ağda stake ettirebilirsiniz.

OKB Token

OKEx’in kendi token’ı olan OKB, Jumpstart projeleri, ağla etkileşim, işlem ücretlerindeki düşüş ve pasif gelir olarak kullanılabilir. Eğer borsa işlemlerinizde ciddi maliyet düşüşü isterseniz OKB token’ları sizin için son derece kullanışlı olacaktır. Hatta Jumpstart projelerine kaynak sağlamak için başka kripto paralar kullanamamanız durumunda son derece kullanışlı olacaktır.

OKEx Cloud

OKEx Cloud, OKEx’in kendi kripto para borsanızı hızlı ve güvenli bir şekilde oluşturmanıza izin veren bir platformdur. Bu sayede OKEx’in sağladığı tüm özelliklerin tamamından faydalanabilirsiniz.

OKEx Chain

OKEx Chain, OKEx borsasınız sunduğu merkezsiz alım satım ekosistemidir. Bu sayede uygulamalar inşa edebilir, cüzdana sahip olabilir ve tüm ağla etkileşimde bulunabilirsiniz.

OKEx Yorumları

OKEx ne kadar dünya genelinde bilinse de, birçok borsayla karşılaştırıldığı zaman itibari para işlemlerinde sıklık çekiyor. Özellikle itibari para konusunda çok az seçenek tanıyan borsa, sağladığı hizmetlerle ne kadar da bu durumu telafi etse de, çoğunlukla birçok kullanıcı Binance ve Coinmarketcap gibi borsalarda işlem yapmayı tercih etti. Eğer OKEx daha fazla itibari parayı ödeme seçeceği olarak eklerse Binance gibi borsalara rakip olabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner