Yükleniyor...

Yeniden Ortaya Çıkan OneCoin Ponzi Şemasına Dikkat!

İnanılmaz bir şekilde Asya'da hala güçlü bir durumda bulunan OneCoin ponzi şeması, dört gün içinde Japonya'da ev sahipliğini yapacağı etkinliğinin tanıtımlarını Facebook üzerinden yapmaya başladı.

onecoin scam

İnanılmaz bir şekilde Asya’da hala güçlü bir durumda bulunan OneCoin ponzi şeması, dört gün içinde Japonya’da ev sahipliğini yapacağı etkinliğinin tanıtımlarını Facebook üzerinden yapmaya başladı.

OneCoin Faaliyetlerine Devam Ediyor

Ruja Ignatova ve Sebastian Greenwood tarafından başlatılan OneCoin dünya çapında 4 milyar dolardan 15 milyar dolara kadar olan yasadışı kazanç tahminleri ile dünyadaki en büyük ponzi şemalarından biri olarak değerlendiriliyor.

Birkaç ülke tarafından başlatılan soruşturmalar sonrasında 2017 yılında ortadan kaybolan Ignatova hala yakalanamadı ve kaçmaya devam ediyor. Bununla birlikte diğer OneCoin katılımcılarının çoğu 22 ülkede kolluk güçleri tarafından tutuklandılar.

Dünya çapındaki kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan baskıya rağmen OneCoin ponzi şeması birçok ülkede faaliyetine hala devam ediyor. OneCoin ponzi şemasını tanıtmak adına olumsuz bir üne sahip olan Dealshaker adlı web sitesinin 22-24 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan OneCoin Moğolistan ve Dealshaker Japonya etkinliklerine sponsor olduğu görülüyor.

İlginç olan ise, ponzi şemanın üyelerinin 22 ülkede yargılanarak tutuklanmış olmasına rağmen Japonya gibi gelişmiş bir pazarda faaliyet gösterebiliyor olması. Facebook’ta açıkça tanıtım yapabiliyor olmaları ise oldukça dikkat çekiyor.

Lütfen Bu Aldatmacaya Düşmeyin

Bu etkinliğe katılabilecek herkesi uyarmak için ise gereken özen gösterilmeli. Bu gibi dolandırıcılıkların yatırımcılara pazarlanmamasını sağlamak ise Facebook’dan beklenen bir adım.

Onelife adında da faaliyet gösteren OneCoin, Asya, Latin Amerika ve Afrika gibi kıtalarda bulunan, özellikle gelişmekte olan ülkelerde popülaritesini koruyor. OneCoin/Onelife zayıf denetimler ve yüksek yolsuzluk seviyeleri nedeniyle bu bölgelerde faaliyetlerine devam edebiliyor. Mevcut çalıntı fonlar yetkililere rüşvet vermek için bir kaynak olarak kullanılırken, soruşturmalardan kaçabilmelerine de olanak sağlıyor.

Hileli yatırımlar ve hilekarlıklar adına sert yaptırımları bulunan oldukça gelişmiş küresel ekonomik liderlerden biri olan Japonya’da OneCoin/Onelife’ın faaliyette olduğunu görmek ise oldukça şaşırtıcı.

Geçtiğimiz Kasım ayında ABD’de OneCoin ponzi şemasından 400 milyon dolar gelir elde eden ve OneCoin’e yardım ettiği tespit edilen avukat Mark Scott yakalanarak tutuklanmıştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x