Yükleniyor...

ABD’nin 1,9 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketi Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) Akar mı?

Bitcoin (BTC) 44.000 dolara sıçrarken, Ethereum ise 1700 dolar seviyelerinde

abd tesvik paketi bitcoin btc ethereum eth

Bitcoin (BTC) 44.000 dolara sıçrarken, Ethereum ise 1700 dolar seviyelerinde. Tesla’nın 1.5 milyarlık BTC aldığını duyurması Bitcoin için grafikleri yeniden yeşillendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bu olumlu havanın bir kısmı, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın ABD teşvik paketleriyle alakalı söylediği şu ifadelerinden de kaynaklanıyor olabilir:

“Uzun ve yavaş bir iyileşme yaşamaMAmız için kesinlikle hiçbir neden yok. Bu paket kabul edilirse, gelecek yıl tam istihdama döneceğimizi umuyorum.”

Temsilciler Meclisi, 1.9 trilyon dolarlık bütçe taslağını kabul etti. Demokrat Lawrence Summers, “İkinci Dünya Savaşı seviyelerine normal durgunluk seviyelerinden daha yakın bir ölçekte makroekonomik teşvikin, bir nesilde görmediğimiz türden enflasyonist baskılara yol açma şansı var” dedi. Yellen, bu gerçekleşirse enflasyonla başa çıkacak araçlara sahip olduklarını söyledi.

Mart ortasında 60.000 dolar kazananlara bile 1400 dolarlık çek gönderilmesi bekleniyor. Bu, beklenenden daha yavaş, ancak teşvik onaylanırsa GSYİH bu yıl %8’e kadar büyüyebilir.

Neler Yaşanacak?

Okullar gelecek ay açılabilir bu noktada hemen hemen normale dönülür, ancak birçok insan için geri dönecek bir iş olmayabilir, bu nedenle ABD’de herkes bir takım teşviklerin gerekli olduğu konusunda hemfikir. Avrupa’da ise henüz bundan söz edilmiyor. Belki bir teşvikle başlanabileceği ifade ediliyor.

Bunun diğer tarafına bakıldığı zaman tüm bu teşvikler aslında borçtur, ancak devalüasyon haricinde hemen hemen ödenemez bir borçtur.

Kripto para topluluğunda yer alan analist ve ekonomistlere göre alınan bu teşvikler bu nedenle vatandaşlar tarafından daha önce de olduğu gibi Bitcoin (BTC) ve Ethereum‘a (ETH) yatırılabilir. Bu da vatandaşın elindekini koruma istediğinden ileri geliyor. Vatandaş hükümetlerin para basma politikalarına güvenmediği için dolardan çıkarak kripto paralara yönelebilir.

Yakın zamanda böyle bir şeyin yaşanması, Bitcoin’de belki de yeni bir yükselişin tetikleyici etmeni olabilir. Hali hazırda bugün Tesla 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurmuş ve BTC’ye yükseliş için gerekli yakıtı sağlamıştı. Analistlere göre ikinci bir yakıt da teşvik paketleri olabilir.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x