Yükleniyor...

ABD Başkanı Donald Trump’ın 2021 Bütçe Teklifindeki Kripto Para Detayı

ABD Başkanı Donald Trump "Amerika'nın Geleceği" başlıklı 2021 mali yılı bütçe teklifini Kongre'ye gönderdi.

Trump ve Bitcoin

ABD Başkanı Donald Trump “Amerika’nın Geleceği” başlıklı 2021 mali yılı bütçe teklifini Kongre’ye gönderdi. Kongre’ye gönderilen 4.8 trilyon dolarlık 2021 bütçe teklifinin kabul edilmesi durumunda, ABD Gizli Servisi’nin ve Hazine Bakanlığı’nın kripto paralar üzerindeki denetiminin kapsamı genişleyecek.

Trump’ın bütçe teklifi, terörizme finansman sağlanması, haydut olarak adlandırılan devletlere yaptırımlar ve mali suçları tespit etme ve caydırma konusunda Hazine Bakanlığı’nın ve Gizli Servis’in mevcut yetkilerini genişletirken, yaptırım gücünü de artırmayı hedefliyor.

Genel olarak ABD Başkanı’nı ve ailesini korumasıyla bilinen Gizli Servis, sahtecilik ve mali suçları araştırma konusunda da yetkilere sahip. Son yıllarda kripto paraların kullanımının artmasıyla birlikte, tüm dünya devletleri, karmaşık suç örgütleriyle ve haydut olarak adlandırılan devletlerin elektronik olarak suç işleyen gruplar arasındaki finansman akışı ile karşı karşıya kaldı.

Trump’ın bütçe teklifini hazırlayan yetkililer de ABD Doları’nın değerini korumak ve siber suçlarla mücadele için Gizli Servis’in desteğinin önemli ve büyük olduğuna inanıyor ve yetkilerinin arttırılması talebinde bulunuyorlar. Gizli Servis’in ayrıca Banka Gizliliği Yasası’nı takip eden ve para birimleri ilgili ihlallerde bulunanları takibe alan Mali Suçları İnfaz Ağı’nın (FinCen) birlikte çalışması gerektiğine inanılıyor.

Gizli Servis ve Hazine Bakanlığı’ndaki ilgili şubelerin Blockchain analizi ve yazılımları için milyonlarca dolar harcadığı zaten biliniyor. 2021 mali yılı bütçe teklifi ancak Temsilciler Meclisi’nde kabul kabul edilmesi durumunda uygulanmaya alınacak ancak Demokratların çoğunluğu elinde tuttuğu Temsilciler Meclisi’nde Trump’ın bütçe teklifinin reddedilmesi bekleniyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x