Yükleniyor...

ABD Ekonomisindeki Kriz Bitcoin’e Doping Olabilir!

Kripto para topluluğunda Bitcoin'in baş düşmanlarından birisi olarak tanınan ve altın yatırımcılarıyla geleneksel finans sisteminde yer edinmiş konumdaki Peter Schiff çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ABD Ekonomisi Bitcoin

Kripto para topluluğunda Bitcoin’in baş düşmanlarından birisi olarak tanınan ve altın yatırımcılarıyla geleneksel finans sisteminde yer edinmiş konumdaki Peter Schiff çarpıcı açıklamalarda bulundu. Schiff, ABD Merkez Bankası’nın hiç durmadan ekonomiye milyarlarca dolarlık sermaye eklemesinin, yakında ABD ekonomisini daha önce hiç görülmemiş ölçekte bir krize sürükleyeceğini öne sürdü.

Bitcoin’in altına benzetilmesine pek katılmayan Euro Pacific CEO’su, son birkaç aydır FED’in yaptığı sermaye aktarımının ABD dolarının değerini ciddi anlamda düşüreceğini ifade etti. Bunun da altın gibi “madeni para” kategorisine giren varlıkların değerini arttıracağını vurguladı. Bitcoin, dolar veya altın ile olan ilişkisinde ise fırsatçı bir anı kolluyor gibi görünüyor.

Altının Dolarla Olan İlişkisinin Zayıflaması

Schiff, Kitco News ile gerçekleştirdiği son röportajında, ekonomiye nakit para aktarılması ve çok tartışmalı bir para politikası olarak görülen parasal genişleme arasında bir fark göremediğinin altını çizdi. FED’in bankaları batmaktan kurtarmak için para basmaya büyük ihtimalle ”süresiz bir şekilde” devam edeceğini de belirten Schiff, bu uygulamanın ABD dolarının gücünü azalttığını söyledi. İnsanların değer saklama aracı olarak başka varlıklara bakmaya başladığını da sözlerine ekledi. Bu arayıştan en çok faydalanacak varlığın altın olduğunu açıklayan Schiff, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

”Bence altının fiyatı önümüzdeki yıl artacak. Bu yüzden altın almak istiyorum ancak bunun ne kadar artacağını bilmiyorum. Buna rağmen artış başladığı zaman altının 1.500 dolardan 2.000 dolara kadar çok hızlı çıkabileceğine inanıyorum.”

Bitcoin Bu Durumdan Faydalanabilecek mi?

Sürekli eleştirdiği Bitcoin hakkında da açıklamalarda bulunan Schiff, fiyatın neredeyse 20.000 dolarlık zirve noktasından sonra başladığı düşüşünü devam ettireceğini düşünüyor. Birçok Bitcoin yatırımcısının ifade ettiği gibi sıradaki boğa koşusunu başlatacağı düşünülen kurumsal yatırımcı ve kurumsal paranın, sektöre giriş yaptığı iddialarının tam olarak doğruyu yansıtmadığını da sözlerine ekliyor.

İyimser Bitcoin yorumları ile arasında bir hayli mesafe olan Schiff, Bitcoin’in gerçekten bir değer saklama aracı olarak görülmesinin sorunlu olduğunu ifade ediyor ve şunların altını çiziyor:

”Bitcoin’in esas amacı avro veya dolar için bir alternatif olmasıydı. Bunun para olması gerekiyordu… Daha sonra bunu bir değer saklama aracı olarak yeniden icat etmeye çalıştılar ancak Bitcoin’in bir değeri yok. Sahip olmadığın şeyi saklayamazsın.”

Schiff’in açıklamalarına rağmen Bitcoin aslında 2007 ile 2009 yılları arasındaki küresel ekonomik krizin sonunda geliştirilmiş ve piyasaya sürüldü. Bitcoin ağının ilk bloğu (genesis bloğu), bankacılıktan kaynaklanan bu krize yönelik bir referans ve mesaj bile içeriyordu:

”The Times – 3 Ocak 2009 – Şansölye Bankalar İçin İkinci Bir Kurtarma Operasyonunun Eşiğinde”

İşin özüne bakıldığında, Schiff’in yeni bir ekonomik kriz öngörüsüyle Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i icat etmesi bir yerde kesişiyor. Zira Bitcoin, tam da böyle bir kriz ortamında doğmuştu. Şimdi şartlar olgunlaşarak benzeşmeye devam ediyor.

Schiff Bitcoin’i dijital altın veya altının daha gelişmiş bir versiyonu olarak kabul etmese de dünyanın dört bir yanında bunu kabul etmiş çok fazla sayıda insan mevcut. Eğer bu sayı artmaya devam ederse FED’in yaptığı son hamleler insanları USD’ye alternatif aramaya ve Bitcoin’e geçiş yapmaya yöneltebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x