Yükleniyor...

Analistten şok eden iddia: Bitcoin, yıl içersinde 130.000 doları görecek!

Bitcoin piyasası katılımcıları, blok ödüllerinin yarıya indirilmesinin ardından BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağını düşünüyor.

Bitcoin spot ETF gündemi

Bitcoin piyasası katılımcıları, blok ödüllerinin yarıya indirilmesinin ardından BTC fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağını düşünüyor. Peki bu tahminler ne kadar yükseğe çıkıyor? 

BTC/USD paritesnin 150 günden uzun süredir dar bir işlem aralığında sıkışmasından dolayı yarılanmanın fiyat üzerindeki etkisine ilişkin beklentiler artıyor. Bitcoin arzı 18 Nisan’da yüzde 50 düşecek ve alıcılar azalan varlık miktarı nedeniyle daha çok mücadele etmek zorunda kalacak. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni başlatılan spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) yarattığı alım baskısıyla birlikte bu durum, benzeri görülmemiş bir arz sıkışıklığına neden olabilir.  Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesinin geleceğini söyleyen 2024 BTC fiyat tahminlerinin arkasındaki temel teori olarak göze çarpıyor. 

Yıl bitmeden 130.000 dolar olacak!

Bitcoin fiyat tahminlerinin zamanları, yorumcudan yorumcuya büyük farklılık gösteriyor.  Ünlü trader Alan Tardigrade hedefinin 2024 sonundan önce 130 bin dolar (mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesinin neredeyse iki katı) olduğunu belirtti. 

6 Şubat tarihinde X üzerinden bir grafik paylaşan Tardigrade, haftalık grafikte fincan kulp formasyonu oluştuğunu dile getirdi ve ekledi:

Peki Bitcoin bu fincan kulp formasyonunu, yarılanma tarihine yakın bir zamanda (yaklaşık 2 ay sonra) kırarsa ne olur?”

“Bu formasyonun hedefi 130 bin dolar. Başka bir deyişle, fiyat yüz binin üzerine çıkmadan önce bu 2 ay içinde alım yapmak için son fırsatlar.”

280.000 Dolara ne zaman ulaşacak? 

Döngü zirvesinin daha sonra geleceğini düşünenler ise tahminlerini çok daha yüksek tutuyor.  Quantiative Bitcoin ve dijital varlık fonu Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards’a göre bu yol, 2025 yılında coin başına çeyrek milyon dolara gidiyor. 

Edwards, X takipçilerine “Bitcoin’in yarılanma sonrası getirileri 2020 ile aynı olursa fiyatın önümüzdeki yıl 280 bin dolar olacağını görüyoruz” dedi. Edwards, Bitcoin’in dört yıllık fiyat döngüleri ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Edwards, Bitcoin’in bir varlık olarak olgunlaşması ve dalgalanmanın kalıcı olarak azalması nedeniyle birbirini izleyen her döngü zirvesinin bir öncekinden daha sakin olacağınının altını çizdi. 

Buna karşın, BTC/USD paritesini Eylül ayında, 10 bin dolardan sadece yedi ay sonra 58 bin dolara çıkaran 2020 kırılmasının bile Bitcoin’in gerçek gücünü yansıtmadığını iddia etti ve ekledi: 

“Bu döngünün getirilerinin 2020’den daha az olacağını düşünebilirsiniz.” 

“Fakat, 2020 döngüsünün vasat ve aykırı bir süreç olduğuna inanıyorum.”

Edwards’ın Şubat 2023’te Cointelegraph’a verdiği bir röportajda, yaklaşan yarılanmayı Bitcoin’in “en önemli yarılanma olayı” olarak tanımlamıştı: 

“Önceki yarılanmaların hiçbirinin düzgün bir biçimde fiyatlandırılmadığını belirtmekte fayda var. Bundan dolayı yüzde yüzlük getirilerin burada da devam etmesini bekliyorum.” 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner