Yükleniyor...

Arbitrum (ARB) Airdrop’u Sonrası Neler Yaşandı?

Kripto piyasasını kasıp kavuran ARB tamamiyle sahneye çıkmış durumda, ARB'nin listelenmesiyle birlikte süreç nasıl ilerliyor?

arbitrum

Kripto piyasasını kasıp kavuran ARB tamamiyle sahneye çıkmış durumda, ARB’nin listelenmesiyle birlikte süreç nasıl ilerliyor?

Aptos (APT), Optimism (OP) ve BLUR’un (BLUR) popülerlik kazandırdığı airdrop konusunun yeni yıldızı ARB, 23 Mart tarihiyle birçok kripto borsasında listelendi. Arkasına büyük bir rüzgarı alarak yola çıkan ARB, bu etkiyi piyasada sürdürmeye devam ediyor. Bazı kripto borsalarında 15 dolar fiyatına kadar yükselen ARB, kripto yatırımcılarda festival havası yaratmıştı. Ekosistem yalnızca pozitif haberler gelmiyordu. ARB’ye gösterilen böylesine bir ilgi, yaşanılan sorunları ve aksaklıları tetiklemiş oldu. Claim işleminin gerçekleştirip, borsalara transfer edilen ARB’de yaşanan sistemsel bazı sorunlar, büyük tepki topladı.

ARB’ye Olan İlgi Büyüktü: Borsa Listelemeleri

Fr0TkRpXoAENyW 1

Kripto endüstrisinin önde gelen borsalarından, ARB listelenmesine dair bilgiler ardı ardına gelmişti. ARB’lerin borsalara aktarılabilme ve ticaretinin aktif hale geleceği saat, yatırımcılara sosyal medya üzerinden duyurulmuştu. 23 Mart tarihinde kripto borsalarında listelenen ARB, devasa işlem hacimlerine ulaştı. Özellikle de Huobi borsasında 14.85 dolara kadar yükseliş gösteren yeni yıldız adayı, piyasanın gündemine damga vurdu.

Ekran Resmi 2023 03 24 15.49.51

Huobi’de görülen bu devasa fiyat artışından kısa bir süre ARB’de yüzde 95 oranında düşüş yaşandı. Kısa süre içersinde böyle bir fiyat hareketliliği, yatırımcılar da korku havasını yaratmıştı.

Kripto denilince akla gelen ilk borsa olan Binance’da ise durum daha stabildi. Binance’da en yüksek değer olarak 1.59 dolara ulaşan ARB, en düşük değer olarak ise 1.21 doları görmüştü. Önceki listelenen kripto para birimlerine bakıldığında ise ARB’nin gayet iyi bir performans gösterdiği ifade edilebilir.

Ekran Resmi 2023 03 24 15.56.46

Diğer birçok listelenme süreçleri göze alındığında, o borsadaki maksimum fiyatlamayla, aradan belirli süre geçtikten sonraki fiyat arasında genelde uçurum farklar oluyor. ARB, Binance borsasında değerlendirildiğinde ise en yüksek değerinden yüzde 6.3 düşmüş görünüyor. Bu durum kripto pazarının ARB’ye olan ilgisinin sürdüğünü, aşırı satış baskısıyla karşılaşılmadığını ve alıcıların istekli olduğunun ipuçlarını sunuyor.

ARB’ye Gösterilen İlgi, Sistemsel Sorunları Tetikledi

ARB ekosisteminin inanılmaz bir topluluğa sahip olması ve kısa süreç içersinde bunu katlayarak devam etmesi, dün itibariyle yaşanan teknik sorunları artırmış oldu. Borsalardaki listelenme zamanı yaklaştıkça, kripto yatırımcılarının heyecanıyla doğru orantıda artmıştı. Listelenme süreci boyunca ARB’nin websitesinde takipte kalan kullanıcılar, sistemsel sorunları da beraberinde getirdi.

Fr6cyS WYAAWNun

Sosyal medyada da büyük bir pay sahibi olan piyasanın yeni yıldızı, dışarıdan kitle çekmeye devam ediyordu. Henüz ARB ticaretinin aktif olmadığı süreçte ARB’nin websitesine adeta akın eden kullanıcılar, sistemin yavaşlayıp daha sonra da duraksamasına yol açtı.

ARB Ticaretinde Büyük Hareketlilik Gözlemlendi

Dün itibariyle çeşitli kripto borsalarında ARB’nin listelenmesi, ARB ticaretindeki dalgalanmaları da artırdığı gözlemlendi. 24 saatlik zaman dilimi incelendiğinde, 51.745 kripto yatırımcısının 176.76 milyon dolar değerinde tasfiye olmasının büyük bir kısmını ARB temsil ediyor.

Ekran Resmi 2023 03 24 16.32.29

Kripto tasfiyelerine yönelik veriler sunan Coinglass incelendiğinde, BTC ve ETH’den sonraki en büyük tasfiyenin ARB’de gerçekleştiği göze çarpıyor. Son 12 saat içersinde 4.54 milyon ARB’nin (6,44 milyon dolar) tasfiye edildiği karşımıza çıkıyor. Gerçekleşen tasfiyelerin kripto borsa verilerine baktığımızda ise, tasfiyelerini genelinin “long” yönlü işlemler olduğu görülüyor.

Ekran Resmi 2023 03 24 16.35.00

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner