Yükleniyor...

Arbitrum (ARB) için Büyük Gün Geldi! ARB Fiyatı Nasıl Olabilir?

Airdrop'ların atağa kalkmasıyla birlikte büyük ün kazanan ARB için beklenen gün geldi, ARB bugün birçok kripto borsasında listelenecek.

arb

Airdrop’ların atağa kalkmasıyla birlikte büyük ün kazanan ARB için beklenen gün geldi, ARB bugün birçok kripto borsasında listelenecek.

Aptos (APT) ile başlayan, Optimism (OP) ile devam eden ve Blur’un (BLUR) damgasını vurduğu airdrop festivali, ARB eşliğinde yeniden gündemde. Kripto yatırımcılarının büyük heves ve merakla beklediği ARB airdrop’u ve birçok kripto borsasında listelenme günü geldi çattı. ARB ekosistemindeki kullanıcılara, eksositemdeki aktivitelerine doğru oranla airdrop sunulmuştu. Kullanıcıların elde ettiği airdrop’lar, ilgili kripto borsalarının ARB ticaret paritelerini açmasıyla birlikte alış-satışa sunulabilecek.

Airdrop’ların yeni yıldızı böylesine bir hava yaratmışken, olumsuz soruları da arkasından getirebilir. ARB’ye gösterilen ilgi bu kadar yoğunken, gün içersinde hangi durumlar yaşanabilir bunları değerlendireceğiz.

ARB, Dev Kripto Borsalarında Listelenecek

Bir kripto projesinin ne kadar büyük bir değere sahip olduğuna dair, “listelenmiş ve listelenecek olduğu borsalar” ipuçları sunabilir. Birçok büyük kripto borsasının, bir projeyi listelemesinde önemli kriterler rol oynuyor. Bu kriterlere “o projenin sunmuş olduğu ekosistem, projenin sürdürülebilirliği, kripto yatırımcısının o projeye göstermiş olduğu ilgi” örnek verilebilir.

ARB ekosistemini ele aldığımızda ise, birçok popüler kripto borsasının bu projeyi listemelerindedeğerli gerekçelergöze çarpıyor.

FrR6OoiXsAIVAld.jpg large

Son zamanlardaki Airdrop kazançlarının yarattığı havayı arkasına alan ARB, sunduğu ekosistemiyle kripto yatırımcılarını “büyülemiş” gözüküyor. Çalışma ekibinin sunduğu ve sunacağı hizmetler, ekosistemin dahil olduğu projeler, arkasına aldığı sosyal medya desteği gibi unsurlar, ARB’yi kripto sektörünün yeni gözdesi yapmış görünüyor.

Bu etkenleri gören popüler kripto borsaları ise “ARB ile bağlarını giderek güçlendirip” ardı ardına listeleme haberlerini yayınladılar. Gerek hacim gerekse popülerlik bakımından üst sıralarda olan pek çok kripto borsasından “ARB’nin listelenme bilgisine” yönelik paylaşımlar dikkat çekti. Kripto yatırımcılarının temel kriter aldığı unsurlardan olan bu borsalar, ARB-Yatırımcı güvenini hızla artırdığı görülüyor.

Popüler kripto borsalarından ARB transferine ve ticaretine yönelik gelen bilgiler;

Fr0TkRpXoAENyW

ARB, Hangi Fiyatlarda Listelenebilir?

Büyük ilgiyle beklenen ARB için yatırımcıların sorduğu en kritik soru “hangi fiyatta listeleneceği“, bu soruya cevap verebilmek için diğer kripto projelerine incelemek büyük önem taşıyor.

Diğer kripto projelerinde bakabileceğimiz ilk veri ise, Toplam kilitli değerdir (TVL). TVL , merkeziyetsiz (DeFi) protokollerde yatırılan kullanıcı fonlarının miktarıdır. Bu fonlar, staking, likidite havuzları veya borç verme gibi çeşitli işlevler için projeye tahsis edilebilir. TVL verisinden yola çıkılarak, önceden listenen projeler ile ARB’nin hangi fiyattan listeleneceği karşılaştırmasını yapabiliriz.

FrcZCZAWACM1LOQ

İlk ARB dolaşımının yüzde 12.75 (1.275 milyar token) olduğu görülüyor. Son zamanların popüler kripto paraları olan OP ve MATIC istaitisklerinden yola çıkılarak, ARB için listelenme fiyat tahmininde bulunulabilir. Bu iki projenin ilgili verileri göz önüne alınıp ARB’ye uyarlandığına 10 dolar fiyatlarında listelenmeye sunulabileceği olası halde.

ARB’ye Olan İlgi, Sistemsel Sorunları Tetikleyebilir!

Piyasanın yeni yıldızının böylesine ilgiyle karşılanması, doğabilecek sorunları da beraberinde getiriyor. Claim edilerek borsalara transfer edilecek olan ARB, ilgili borsalarda sistem sorunları yaratabileceği ihtimaller dahilinde. Birçok ARB sahibinin Platform-Borsa arasında kurmaya çalışacağı sistemsel bağ, birçok hizmette yavaşlama hatta duraklamaya yol açabilir.

Ekran Resmi 2023 03 23 14.00.16

ARB platformunda gerekli aktiflikleri gösterip ARB’ye sahip olabilen kullanıcılar, bugün itibariyle kripto borsalarında “büyük bir söz sahibi” olacak. Sadece ARB üzerinde değil, diğer kripto ticaretinin de bu tarafa kaymasıyla birlikte borsa bazlı birçok hatalar meydana gelebilir.

Sosyal Medyanın ARB’ye Duyduğu Büyük Güven

ARB’nin yaratmış olduğu furya, sosyal medyaya da tamamiyle yansımış durumda. Gün içersinde Twitter üzerinde yapılan “Arbitrumhastagh sayısı 400.000’e ulaşmıştı. Özellikle de Twitter üzerinde büyük bir aktifliğe sahip olan kripto kitlesi, ARB’yisosyal medya gündeminde adeta lider ilan etmişti.” Sosyal medyada bu denli yankı uyandıran proje, sektör dışında olan birçok kişinin de ilgisini çekmiş görünüyor.

social icons

Arkasına sosyal medya desteğini de alarak “emin adımlar ile ilerleyen ARB“, bir süre boyunca adından çokça söz ettirebilir. Proje üzerinde oluşturulan değerin başlıcalarından olan “topluluk kitlesi” ARB için çoktan aktif hale gelmiş şekilde karşımıza çıkıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner