Yükleniyor...

Arjantin’de Bitcoin’e Yüksek Prim! Fark 2.000 Doları Aştı!

Ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan Latin Amerika ülkesi Arjantin'de halkın Bitcoin'e olan ilgisi son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Arjantin Bitcoin BTC

Ekonomik sıkıntılardan kurtulamayan Latin Amerika ülkesi Arjantin’de halkın Bitcoin’e olan ilgisi son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Geçtiğimiz günlerde sermaye kontrolünü başlatan Arjantin’in bu kararının ardından açıklamalarda bulunan uzmanlar, kararın insanları Bitcoin’e iteceğini iddia etmişlerdi. Nitekim beklenildiği gibi de oldu.

Ülkedeki Bitcoin’e olan talep sermaye kontrolü kararı sonrası bir anda artışa geçti. Haberin hazırlandığı sırada spot piyasalarda 10.700 dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin, Arjantin’de yaklaşık 12.800 dolardan el değiştiriyor. Eşler arası Bitcoin alım satım platformu LocalBitcoins üzerindeki fiyatla küresel piyasalarla olan fiyat farkı 2.000 doların üzerine çıkmış durumda ve aradaki fark açılmaya devam ediyor.

Bitcoin Arjantin

Arjantin yönetimi ayrıca aylık olarak alınabilecek dolar miktarına da sınırlama getirdi. Karar sonrası ülkede döviz kara borsası oluştu ve birçok vatandaş kara borsada işlem yapmak yerine Bitcoin alarak işlemlerini halletmeye yöneldi.

2 Eylül 2019’un akşam saatlerinden itibaren yükselişe geçen Bitcoin, son 24 saate yüzde 8,27 artışla 10.000 doların üzerine çıktı ve 10.700 dolar bandına kadar gelmiş durumda. Bitcoin fiyatıyla birlikte öncü kripto para biriminin piyasaya hakimiyeti de yükselişe geçti. Bitcoin’in piyasaya hakimiyeti 2017’nin Temmuz ayından bu yana görülmeyen yüzde 70,5’e kadar gelmiş durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner