Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Avro Araştırmasını Sürdürüyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital avroya ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

avrupa merkez bankasi 2

Avrupa Merkez Bankası, dijital avroya ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

Merkez bankası, bununla birlikte blockchain teknolojisine dayalı bir varlığın piyasaya sürülmesini taahhüt etmiş değil.

Avrupa Merkez Bankası, İlerleme Raporunu Yayımladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital avro ile ilgili çalışmalarına devam ederken, konuyla ilgili olarak bir ilerleme raporu da yayımladı.

Rapor, kabaca ECB’nin kendisi için belirlediği ve 2023 yılının üçüncü çeyreğinde işin gerçekleştirilme aşamasına geçilip geçilmeyeceğine dair bir kararla sonuçlanacak zaman çizelgesine uygun olarak dört temel konuyu masaya yatırdı.

Rapor, Eurosystem ve aracıların rollerini özetledi. Buna göre aracılar kullanıcılara yönelik rolden sorumluyken, Eurosystem’i oluşturan merkez bankaları da işlemleri doğrulayacak, kaydedecek, hataları düzeltecek ve bunların hepsinin doğru bir biçimde gerçekleştirilmesinden sorumlu olacak.

Bununla birlikte raporda, potansiyel bir dijital avronun, kullanıcı verilerini en az işleyecek şekilde tasarlanacağı vurgusu dikkat çekti.

Raporda, ECB’nin blockchain teknolojisine bağlı olmadığı da ifade edildi.

“Eurosystem, swap faaliyetleri için geleneksel teknolojiye, dağıtılmış defter teknolojisine veya her ikisinin bir kombinasyonuna güvenebilir.
Eurosystem, dijital avro için en uygun teknoloji konusunda henüz bir karara varmış değil”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner