Yükleniyor...

Avrupa Merkez Bankası’ndan Fabio Panetta, CBDC’lerin Yasal Hale Gelebileceğini Söyledi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, CBDC'lerin ihraç edildiği bölgelerde yasal hale geleceğini söyledi.

AVRO

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticisi Fabio Panetta, CBDC’lerin ihraç edildiği bölgelerde yasal hale geleceğini söyledi.

Bloomberg’ün haberine göre Helsinki’de katıldığı bir panelde konuşan Panetta, bu durumun muhtemel olduğunu söylerken, bu statünün verilmemesi gerektiğini vurguladı.

CBDC’lerin yasal olması, özel şirketler tarafından sağlanan diğer ödeme seçeneklerine göre büyük avantaj sağlayacaktır. Böylelikle CBDC’ler kamu tarafından da yaygın bir biçimde kullanılabilir.

“Bir merkez bankası tarafından üretilen paranın yasal statüye sahip olmaması oldukça tuhaf olurdu”

Bugün ECB’nin dijital avroya geçişiyle ilgili politika değerlendirmelerini özetleyen bir belge, yasal statü olasılığını ana soruşturma alanlarından birisi olarak gösteriyor.

Belgedeki diğer hususlar, Avrupa perakende ödeme pazarı, etkileşimi, tasarım seçimi ve kullanım durumlarından söz ediyor.

ECB yıl başından bu yana CBDC’yi tartışıyor. Temmuz ayında 24 aylık bir araştırma sürecinin başladığı ifade edilmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner