Yükleniyor...

Avrupa Parlamentosu’ndan Dijital Euro Önerisi

Avrupa Parlamentosu, dijital euro için araştırmaların devam etmesini, henüz piyasaya sürülmemesini tavsiye etti.

avrupa birligi kripto

Avrupa Parlamentosu, dijital euro için araştırmaların devam etmesini, henüz piyasaya sürülmemesini tavsiye etti.

Blockchain sektörünün bugünlerde hükümetler tarafından en çok tartışılan konusu CBDC‘ler. Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda atılacak adımlar ise merak konusu.

Avrupa Parlamentosu, Dijital Euro için Araştırmaların Devam Etmesini Önerdi

Avrupa Parlamentosu tarafından yayımlanan bir rapor merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunu ele aldı. Rapor, Avrupa’da merakla beklenen regülasyonlar ve dijital euro konusunda geleceğe dair ipuçları veriyor.

Parlamento, dijital euro konusundaki araştırmalara devam edilmesini, henüz piyasaya sürülmemesini tavsiye ediyor.

avrupa parlamentosu

Rapor, ekonomist Ignazio Angeloni tarafından hazırlandı. Rapor, dijital euro’nun karşılaşabileceği on konuyu inceledi. Angeloni, dijital euro’nun Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) ticari bankalarla rekabet etme pozisyonuna sokacağını, ancak bankalarla iş birliği yaparak dijital euro kullanıcılarına ön uç hizmetleri sağlayabileceğini belirtti. Ancak, dijital euro’nun piyasaya sürülmesinin bankacılık sistemine zarar verebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Angeloni önerilerinden biri ise dijital euro faiz oranları, nakit faiz oranlarından ayrı yönetilmeli ve arbitraj işlemlerini teşvik etmemeli. Angeloni, ECB’nin araştırmaya devam etmesi ve test aşamasını Ekim ayında başlatması gerektiğini önerdi, ancak dijital euro piyasaya sürülmemeli. Avrupa Merkez Bankası (ECB) , CBDC araştırmasına Ekim ayında karar verecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner