Yükleniyor...

Balinalar uyandı: Bitcoin (BTC) fiyatını nasıl etkiler?

On yıldan uzun süredir milyonlarca dolarlık Bitcoin (BTC) tutan iki cüzdan son günlerde hareketlendi.

Bitcoin konsolidasyonu sürerken, balinaların sayısı artıyor

On yıldan uzun süredir milyonlarca dolarlık Bitcoin (BTC) tutan iki cüzdan son günlerde hareketlendi.

Salı günü, 1CWga adresi 149 BTC’nin tamamını (8,59 milyon dolar) yeni bir cüzdana taşıdı. Kasım 2013’te aktif olan cüzdanın tüm bakiyesi o zamanlarda 81.667 dolar değerindeydi, bu da sahibinin yüzde 10.000 kâr elde etmiş olabileceği anlamına geliyor.

bitcoin btc balina

İkinci cüzdan 1,44 milyon dolar değerinde 24,9 BTC tutuyor ve 11 yıldan uzun bir süre sonra hayata geri döndü. Sadece birkaç saat önce cüzdandan çıkış kaydedildi.

Bu boyuttaki Bitcoin transferleri oldukça yaygın olsa da, on yıldan eski Bitcoin’lerin zaman içinde kaybolduğu varsayılır. Onchain analistleri, beş aydan eski BTC’lerin gelecekte hareket etme olasılığının çok daha düşük olduğu konusunda hemfikir.

2013’ten kalma BTC’lerin genellikle kaybolduğu kabul ediliyor. Yatırımcıların varlıklarını güvence altına almak için özel olarak üretilen Bitcoin donanım cüzdanları Temmuz 2014’e kadar ortalıkta yoktu. Hatta o zamanlar Mt. Gox borsası bile vardı ve Şubat 2014’te kapanmadan önce hacker’lara 850.000 BTC kaybetti.

Analistler, Bitcoin’in yeni zirveler gördükçe, elinde tutanların satma ve kâr alma olasılıklarının giderek arttığını düşünüyor. Bu nedenle, Mt. Gox ile ilgili olarak, piyasa şu anda, Bitcoin’lerinin bir kısmını geri alan borsanın eski müşterilerinin, BTC’lerini satabileceklerinden korkuyor.

Alman hükümetinin ve Mt. Gox’un Bitcoin transfleri bir süre daha yatırımcıları endişelendirecek gibi duruyor. Haberin yazımı itibarıyla 59.250 dolardan el değiştiren BTC, 60.000 doları aşamadığı takdirde satış baskısı görebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner